تبلیغ کتابخوانی با برنامه «الف» در تلویزیون؛

چقدر برنامه های تلویزیون مردم را کتابخوان می کند؟

چقدر برنامه های تلویزیون مردم را کتابخوان می کند؟
برنامه «الف» با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی به زودی روی آنتن شبکه 4 میرود، در حالی که میزان تاثیر چنین برنامه هایی در چند سال اخیر هنوز مشخص نیست.

به گزارش فیلم نت نیوز، در سالهای اخیر که معضل کاهش ساعت مطالعه کتاب در بین مردم مطرح شده است و بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج کتاب و کتابخوانی در بین مردم، طرح ها و ایده های مختلفی از سوی مسئولان امر برای این موضوع اجرا شده است، یکی از این برنامه ها تولید برنامه های تلویزیونی است که هرچند برنامه سازان تلاش کرده اند با نام های جذاب و فرم متفاوتی این برنامه ها روی آنتن صدا و سیما ببرند تا سهمی در ترویج کتابخوانی داشته باشند، اما این سوال مطرح است که به راستی چند درصد از مردم علاقه به تماشای برنامه های صدا و سیما را دارند و دوم اینکه چقدر برنامه تلویزیون که بیشتر وجه سرگرمی برای مردم دارد می تواند آنها را کتابخوان کند.

نکته مهم دیگر اختصاص شبکه های کم مخاطب و یا دارای مخاطب خاص به پخش اینگونه برنامه ها است، مخاطبی که یا اهل کتابخواندن است که اینگونه برنامه ها برایش خیلی مهم نیست و یا مخاطبی که اهل کتاب خواندن نیست در نتیجه برنامه های شبکه 4 را هم نگاه نمی کند.

نشست خبری سری جدید برنامه «الف» امروز ۲۷ بهمن ماه با حضور امیرحسین خلیل زاده تهیه کننده و کارگردان، احسان رضایی سردبیر و عباس کریمی عباسی مدیر روابط عمومی برنامه «الف»، در محل کافه ترنجستان سروش برگزار شد.

در ابتدای این نشست عباس کریمی‌عباسی درباره لزوم پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی در رسانه ملی گفت: در دنیای امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مختلف رسانه ای و گرایش افراد به شبکه‌های اجتماعی مجازی توجه به کتاب و کتابخوانی امری است که مورد غفلت قرار گرفته است و حضور در این شبکه‌های ارتباطی مجازی باعث شده فرصتی برای خواندن کتاب باقی نماند. با این وجود خواندن کتاب برای قشر کتابخوان همچنان امری جذاب و ضروری است.

وی در ادامه عنوان کرد: برنامه «الف» ضمن اینکه قصد دارد به تبلیغ فرهنگ کتاب و کتابخوانی بپردازد به دنبال آن است که نیاز این امر را نیز در میان مخاطبان خود ایجاد کند.

نویسنده کتاب «کتاب و کتابخوانی» درباره پخش چنین برنامه ای از طریق تلویزیون و رسانه ملی نیز گفت: ساخت برنامه ای با محور کتاب و کتابخوانی در تلویزیون که مخاطبان گسترده ای نیز دارد ترغیب افراد به خواندن کتاب را امکان پذیرتر می سازد و موجب بالا رفتن سطح فرهنگ عمومی می شود، چراکه رسانه های مکتوب به تدریج در حال افول هستند و رسانه های مجازی جای آن ها را گرفته اند.

خواندن کتاب جذابتر از دیدن فیلمی است که اقتباس از یک کتاب است!!!

در ادامه امیرحسین خلیل‌زاده درباره اهمیت ساخت این برنامه گفت: نکته ای که در این برنامه روی آن تاکید داشتیم آن است که خواندن یک کتاب برای مخاطب امری جذاب تر است تا دیدن فیلمی که از روی آن کتاب ساخته شده است، چراکه با خواندن کتاب هر مخاطب می تواند بنا به تخیلات رنگ آمیزی ذهنی خود به موضوع قالب دهد و آن را در ذهن خود بپروراند.

تهیه کننده «الف» در ادامه گفت: روند تولید برنامه ای با این موضوع با سال های قبل باز می گردد که در ابتدا با نام های «کاغذ رنگی»، «کتاب چهار» روی آنتن می رفته و ساختاری متفاوت داشته است اما سری جدید برنامه در حدود دو ماه پیش با نام «کافه کتاب» روی آنتن رفته است که پس از چند برنامه با تغییر مدیر فرهنگ و هنر شبکه چهار تغییراتی نیز در نحوه ساخت و تولید ادامه برنامه صورت گرفت و با نام تازه «الف» روی آنتن شبکه چهار رفت.

این مستندساز در ادامه گفت: طی جلساتی که با دکتر غلامی مدیر شبکه چهار داشته است خط مشی مشخص و دقیقی برای برنامه تعیین شد  که در دو بخش قابل طرح است. نخست آسیب شناسی مضمونی در حوزه کتاب و دوم دوم پرداختن به رویدادهای مهم کتابی هفته. جدا از مردمی که صرفا بیننده برنامه هستند ما از پنجاه مخاطب پیامکی به بیش از هزار مخاطب رسیدیم و این جای خوشحالی دارد و نشان می دهد این برنامه جایگاه خود را تثبیت کرده است.

خلیل‌زاده اشاره کرد: یکی از موانعی که برای بهبود بیشتر کار وجود دارد بی برنامگی انتشاراتی ها، نویسندگان و مترجمان است که خیلی از سازوکار درستی بهره‌مند نیستند. اغلب اتفاقات مهمی در حوزه کتاب رخ می‌دهد اما مسئولانش خیلی دیر متوجه زمان مشخص برگزاری می‌شوند و ما در اطلاع‌رسانی این رویدادهای مهم نمی توانیم کمکی به آنها داشته باشیم.

احسان رضایی در ادامه صحبتهای تهیه کننده بیان کرد: برنامه ها در شبکه های مختلف مخاطبان خاص خود را دارند و به ندرت می توان نقطه اشتراکی بین شان پیدا کرد. در حوزه تعامل کتاب و تلویزیون هم همچنان در حال آزمون و خطا هستیم. غالب افرادی که در بخش های مختلف کتاب و نشر فعالیت دارند برای استفاده از پتانسیل قدرتمند رسانه ملی متبحر نیستند و نمی دانند چه کار باید بکنند. این ایراد به همه برنامه هایی از این جنس وارد است و آن هم به خاطر نوپا بودن ورود کتاب به تلویزیون محسوب می شود چراکه تا پیش از تاسیس شبکه چهار سیما ما برنامه تخصصی کتاب نداشتیم.

وی افزود: در بخش محتوایی برنامه «الف» سعی کردیم رویکرد مجله و جُنگ هفتگی داشته باشیم و آسیب شناسی و رویدادهای هفتگی این حوزه را به شکلی گسترده و عامه پسند و در عین حال قابل اعتنا بیان کنیم. ما در این برنامه به ذکر کتاب های پرفروش نیز می پردازیم اما نکته قابل تامل این است که منابع درست و دقیقی در این بخش وجود ندارد و برخی انتشاراتی که مثلا در شهرستان ها فعالیت می کنند علی رغم فروش های بالایی که دارند اطلاع رسانی نمی شوند.

تهیه کننده برنامه «الف» در ادامه نشست با اشاره به اینکه هر هفته در بخش کتابگردی به فروشگاه های متنوع سر می زند، گفت: ما بر انتشارات خاصی تمرکز نداریم و بیشتر به معرفی کتاب هایی می پردازیم که خواندن شان برای مخاطب می تواند قابل توجه باشد. در این برنامه سعی کردیم دنبال اخبار رایجی که دستیابی به آنها با حضور شبکه های مجازی سهل و آسان شده نباشیم و اتفاقا به ارائه اطلاعاتی بپردازیم که منابع مرسومی ندارند.

خلیل‌زاده در پایان گفت: موضوعاتی چون سینما و ادبیات، نمایش و کتاب و آسیب‌شناسی ترجمه مباحثی هستند که تا پایان سالجاری در برنامه «الف» مطرح و مورد بررسی قرار می گیرند.

برنامه «الف» به کارگردانی و تهیه کنندگی امیرحسین خلیل زاده جمعه هر هفته ساعت ۲۰:۲۰ دقیقه از شبکه چهار سیما پخش می شود  و علاقمندان برای ارتباط با آن می توانند با پست الکترونیکی alef-tv۴@irib.ir مکاتبه کنند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(1)

  1. رسانه ها باید بیشتر به فکر باشن تا مردم بفهمن کتاب های داخلی کم نیست من بعد مدتی با کتاب باد به قاصدک گفت اشنا شدم که وقتی خوندمش خیلی از خوندش خوشحال شدم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *