واکاوی سینمای دینی در «شب سینما»

واکاوی سینمای دینی در «شب سینما»
«سینمای دین» و ارتباط «دین و سینما» مسئله مورد بحث در شب سینمایی «شب‌های هنر» امشب (چهارشنبه 9 آبان‌ماه) است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ در شب سینمایی «شب‌های هنر» که مسعود فراستی اجرای آن را بر عهده دارد، ارتباط دین و سینما با حضور سید علی رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، مورد بحث قرار می‌گیرد.

آثاری همچون «ژاندارک» درایر، «تعصب» گریفیث، برگمان، پازولینی و … می‌توانند در مضامین و مسائلی آشکار یا نیمه پنهان زیر سایه سینمای دینی و سینمایی که نسبتی با دین دارد قرار بگیرند، اما هر چه هست، عبور از دالان مفاهیم مذهبی اثر سینمایی را در زمره این اصطلاح ناهماهنگ، پیچیده و گاه واضح قرار می‌دهد یعنی سینمای دینی. به همین سبب است که سینما چه در نقد دین و چه در مدح آن می‌تواند سینمایی در نسبت با موضوع یا مسائل دین باشد و از این منظر، و زیر شاخه‌های مباحث دینی مورد تحلیل و واکاوی قرار گیرد.

از سوی دیگر می‌توان بسیاری از فیلمسازان را نام برد که به شخصیت‌های دینی و نه سوژه‌های دینی پرداخته‌اند، فیلمسازانی نظیر عقاد با «الرساله» یا «محمد رسول‌الله». این دسته از فیلم‌ها هم در زمره آثار تاریخی قرار می‌گیرند که می‌توان از نگاه تاریخ به آنها نگریست و هم در زمره فیلم‌هایی که شخصیت‌های مذهبی را واکاوی و بازنمایی می‌کنند.

«شب‌های هنر» به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی، محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و شنبه تا چهارشنبه ساعت 23 به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود و چهارشنبه هر هفته در شب سینمایی به یکی از مسائل و مفاهیم تخصصی سینما می‌پردازد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *