فیلم‌های مطرح سینمای ایران در شبکه‌ی چهار

جشنی از فیلم‌های حاتمی، مهرجویی، کیمیایی و تقوایی

جشنی از فیلم‌های حاتمی، مهرجویی، کیمیایی و تقوایی
هفته‌ی آینده فیلم‌هایی از علی حاتمی، داریوش مهرجویی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی، واروژ کریم مسیحی و مجید مجیدی از شبکه‌ی چهار سیما پخش خواهد شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، شبکه‌ی چهار سیما در قالب برنامه‌ی جشنواره‌ی تابستانه از ۲۴ تا ۲۹ تیرماه مجموعه‌ای از برترین آثار سینمای ایران را برای پخش تدارک دیده است. جشنواره‌ی فیلم‌های سینمایی شبکه‌ی چهار به کوشش واحد تامین برنامه‌ی شبکه‌ی چهار سیما تهیه و آماده پخش می‌شود و در ایام تابستان شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰:۳۰ پخش و ساعت ۱:۳۰ بامداد بازپخش می‌شود.

فیلم‌های کمال‌الملک، هامون، پرده آخر، سرب، ناخدا خورشید و پدر هفته‌ی آینده روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌روند.

«کمال‌الملک» ساخته‌ی علی حاتمی؛ ۲۴ تیرماه

این فیلم در سال ۱۳۶۲ ساخته شده است و به زندگی نقاش برجسته‌ی ایرانی، کمال‌الملک می‌پردازد. جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز و علی نصیریان از بازیگران «کمال‌الملک» هستند.

در داستان فیلم آمده است: محمد غفاری به عنوان نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار پذیرفته می‌شود و مدتی بعد لقب کمال‌الملک می‌گیرد. طی حادثه‌ای در جریان کشیدن تابلو در تالار آینه، یکی از جواهرات تخت شاه گم می‌شود و کمال‌الملک به اتهام ربودن جواهر، توسط کامران میرزا بازجویی و به او اهانت می‌شود. اما سارقان را می‌یابند و در ملاعام گردن می‌زنند؛ در حالی که نقاش باشی از اهانتی که به او شده، رنجیده خاطر است…

«هامون» ساخته‌ی داریوش مهرجویی؛ ۲۵ تیرماه

«هامون» در سال ۱۳۶۸ ساخته شده است و یکی از آثار ماندگار داریوش مهرجویی است. خسرو شکیبایی، بیتا فرهی، عزت‌الله انتظامی و فتحعلی اویسی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

در داستان فیلم آمده است: حمید هامون که با همسرش، مهشید، دائم کش‌مکش دارد زندگی کابوس گونه‌ی خود را مرور می‌کند. او که مشغول نوشتن رساله‌اش درباره‌ی عشق و ایمان است، در پی دوست قدیمی و مرادش علی عابدینی می‌گردد. خانه و کاشانه را ترک می‌کند و دست به کارهای دیوانه‌واری می‌زند. او در حالتی پریشان، در پی شکایت‌هایش، خود را به امواج دریا می‌سپارد، اما عابدینی او را نجات می‌دهد.

«پرده آخر» ساخته‌ی واروژ کریم‌مسیحی؛ ۲۶ تیرماه

فیلم «پرده آخر» به نویسندگی و کارگردانی واروژ کریم‌مسیحی و آهنگسازی بابک بیات است که در سال ۱۳۶۹ ساخته شده است و در آن بازیگرانی همچون فریماه فرجامی، سعید پورصمیمی، داریوش ارجمند، نیکو خردمند و ماهایا پطروسیان به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در خلاصه‌ی داستان این فیلم آمده است: با مرگ حسام‌میرزا رفیع‌الملک، میراث خاندان رفیع‌الملک به همسرش فروغ‌الزمان می‌رسد؛ اما خواهر و برادر حسام‌میرزا، تاج‌الملوک و کامران میرزا، که تنها بازماندگان این خاندان هستند از این موضوع خشنود نیستند؛ بنابراین با طرح نقشه‌ای، سعی در تصاحب مجدد میراث خانوادگی دارند…

«سرب» ساخته‌ی مسعود کیمیایی؛ ۲۷ تیرماه

این فیلم محصول سال ۱۳۶۷ است. هادی اسلامی، امین تارخ، فریماه فرجامی، فتحعلی اویسی، جمشید مشایخی، جلال مقدم، نرسی گرگیا، غلامحسین لطفی، سعید پیردوست و … در «سرب» بازی کرده‌اند.

این فیلم داستان یک زوج جوان یهودی ایرانی را در اواخر دهه‌ی ۲۰ خورشیدی روایت می‌کند. آنها خواهان عزیمت به اسراییل هستند اما پس از مواجهه با مخالفت سازمان یهودی هاگانا و کشته شدن عمویشان به دست آنها مجبور به فرار می‌شوند و پس از آن ماجراهایی برایشان رخ می‌دهد…

«ناخدا خورشید» ساخته‌ی ناصر تقوایی؛ ۲۸ تیرماه

در این فیلم سینمایی که در سال ۱۳۶۵ ساخته شده است داریوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پورصمیمی و پروانه معصومی بازی کرده‌اند.

در داستان این فیلم آمده است: خواجه ماجد، ناخدا خورشید را لو می‌دهد و بار قاچاق لنج ناخدا به آتش کشیده می‌شود. دلالی به نام فرحان که می‌خواهد چند فراری سیاسی را از مرز آبی عبور دهد وارد بندر می‌شود. او با ناخدا خورشید تماس می‌گیرد. ناخدا که احتمال می‌دهد لنجش را مصادره کنند با فرحان همکاری می‌کند و چند مرد را که ظاهراً در ترور حسنعلی منصور دست داشته‌اند به آن سوی آب می‌رساند. پس از آن چند تبعیدی نیز از فرحان می‌خواهند که اسباب فرار آنان را فراهم کند. ناخدا این بار نیز با اکراه به این ماجرا کشیده می‌شود و …

«پدر» ساخته‌ی مجید مجیدی؛ ۲۹ تیرماه

این فیلم محصول سال ۱۳۷۴ است. محمد کاسبی، پریوش نظریه، حسن صادقی، حسین عابدینی، محسن روزبهانی، ندا ابراهیم زاده، صمیم خضری و نسیم خضری از بازیگران فیلم «پدر» هستند.

در خلاصه‌ی داستان این فیلم آمده است: مهرالله پسری است که پدرش را از دست داده و برای تأمین مخارج خانواده‌اش در شهر دیگری به کار مشغول می‌شود اما هنگامی که به دیدن مادر و خواهرش باز می‌گردد می‌فهمد مادرش با مرد مهربانی که ژاندارم است ازدواج کرده، مهرالله از این خبر عصبانی می‌شود و نزد مادر رفته و هدیه‌های خود و حقوقش را به او می‌دهد و مادر را برای این ازدواج بازخواست می‌کند و هر چه مادر دلیل می آورد او که کینه‌ی ژاندارم را به دل گرفته قبول نمی‌کند و درصدد آزار او برمی‌آید و با استفاده از فرصتی، اسلحه‌ی ژاندارم را به سرقت می‌برد و …

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *