از سحر تا نیمه شب با برنامه‌های مناسبتی سیما

ماه مبارک رمضان در تلویزیون

ماه مبارک رمضان در تلویزیون
شبکه‌های مختلف تلویزیون همچون سال‌های گذشته برنامه‌های متفاوتی را متناسب با ایام ماه مبارک رمضان همچون «ماه عسل»، «دعوت»، «سفره‌های آسمانی» و... برای پخش در این ماه تهیه و آماده کرده‌اند که از سحر تا پس از نیمه شب روی آنتن می‌رود.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، یکی از برنامه‌های مورد توجه در ایام ماه رمضان ویژه برنامه‌های زمان افطار و برنامه‌های ترکیبی است که در ماه رمضان امسال شبکه‌های مختلف سیما برنامه‌های متنوعی را تهیه دیده‌اند.

شبکه یک سیما / تیتراژ «دعوت» با حامد همایون 

برنامه های شبکه یک از سحر ماه مبارک با پخش برنامه ماه خدا آغاز می‌شود. این برنامه زنده هر شب حوالی ساعت 2 بامداد به مدت تقریبی 140 دقیقه با اجرای حسن سلطانی روی آنتن می‌رود.

60 درصد از برنامه ماه خدا در استودیو و به صورت زنده و 40 درصد دیگر آن پلی‌بک‌هایی است که محتوای ادعیه و مباحث کارشناسی دارد.

در استودیو سه مجری حضور دارند که سلطانی مجری اصلی و امیری اسفندقه به عنوان ادیب و شاعر و هنرمند در کنار سلطانی خواهد بود. در این برنامه هر شب یک مهمان مولفی حضور خواهد داشت و بحث‌های کارشناسی را اسفندقه بر عهده خواهد داشت.

در بخش پلی‌بک‌ها، بیشتر مناجات‌ها و آوازهای عرفانی با اجرای هنرمندانی مانند حسام‌الدین سراج خواهیم بود و به مرور هنرمندان دیگری نیز به برنامه اضافه خواهند شد.

هر شب و بعد از بخش خبری ساعت 19 تا هنگام اذان مغرب، برنامه افطاری شهر یکتایی به مدت تقریبی 70 دقیقه به طور زنده از شبکه یک پخش می‌شود.

در این برنامه سعی می‌شود برخی از مباحث مهم حوزه‌های معارفی و اعتقادی برای بینندگان عرضه شود.

همچنین سری جدید برنامه دعوت با رویکردی متفاوت و با محتوایی جدید در ماه مبارک رمضان امسال از شبکه یک روی آنتن می‌رود.

زمینه اصلی برنامه دعوت روی حال خوب با خدا بودن و فضای شادی مومنان در ماه مبارک رمضان بنا شده است و در آن تلاش می‌شود که حال خوب تقرب به درگاه خداوند به تصویر کشیده شود. این برنامه امسال یکی از محورهای اصلی خود را به در دسترس بودن خانواده اختصاص داده است و سعی دارد به نقش ماه رمضان در گرد هم آوردن اعضای خانواده، اشاره داشته باشد. در این برنامه که با حضور هموطنان همراه خواهد بود، از حضور تماشاگران در قالب یک آیتم استفاده می شود.

تیتراژ این برنامه را هم حامد همایون خوانده است.

ویژه برنامه دعوت به تهیه‌کنندگی مجتبی کشاورز، کاری از گروه اجتماعی شبکه یک است که در ماه مبارک رمضان هر شب حوالی ساعت 23:15 با اجرای نیما کرمی و زینب زارع به صورت زنده از برج میلاد به روی آنتن خواهد رفت.

شبکه دو سیما / «بهترین شکل ممکن» محمد سلوکی و مژده لواسانی

شبکه دو سیما برنامه زنده بهترین شکل ممکن را در ایام ماه مبارک روانه آنتن می‌کند. این برنامه به معرفی مردان و زنان آینده‌ساز از طریق توجه به نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان موفق و موثر به ویژه در عرصه اولویت‌های علمی و اقتصادی کشور می‌پردازد.

بهترین شکل ممکن شامل بخش‌های متنوعی چون گزارش، گفت‌و‌گو، پخش ویدئو و عکس‌های ارسالی و … است.

این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی محمد سلوکی و اجرای مژده لواسانی که شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود.

جُنگ شبانگاهی ماه تمام کاری از گروه خانواده و به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی که شنبه تا پنجشنبه حوالی ساعت 23:30 به صورت زنده روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود.

این برنامه ترکیبی در کنار ایجاد فضایی معنوی تلاش می‌کند تا حالی خوب را به مخاطبان خود هدیه کند. ماه تمام با اجرای عبدالله روا شب‌های ماه مبارک رمضان از پارک ارم روانه آنتن می‌شود. بخش ویژه ایرانگردی با عنوان «همسفر»، گفت‌وگو با مهمانان، هنرمندان محبوب و کارشناسان مختلف، گزارش مردمی به نام «این مردم نازنین» و … از جمله بخش‌های این برنامه است.

همچنین ماه تمام علاوه بر میزبانی هنرمندان، بازیگران و خوانندگان مختلف در بخش «جاودانه‌ها» به تجلیل از چهره‌های ماندگار در حوزه‌های گوناگون می‌پردازد.

برنامه چهل کیمیا تلاش می‌کند تا در چهل قسمت، زندگی چهل شخصیت و عالم و متفکر اسلامی در حوزه های فقه، عرفان و … را برای بینندگان شبکه دو سیما به تصویر کشد.

این برنامه با ساختاری مستند دارای دو بخش است که شامل گفت و گو و بازسازی صحنه‌هایی از زندگی علما و عرفای صاحب نام در مقاطع گوناگون از کودکی تا تحصیل، زعامت، تدریس و … می‌شود. آیت الله العظمی بروجردی، آیت الله میرزا هاشم آملی، آیت الله انصاری همدانی، آیت الله کشمیری و … از جمله بزرگانی هستند که زندگی‌شان در این مستند روایت می‌شود.

چهل کیمیا کاری است از گروه دانش و اقتصاد به تهیه‌کنندگی حجت عیدی و محمد کریمی دونا که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت 14:30 روانه آنتن می‌شود.

مستند از لاک جیغ تا خدا که قسمت‌های گذشته آن مورد تحسین و استقبال گسترده مخاطبان خاص و عام قرار گرفته بود در فصل جدید خود  هر روز ساعت 18:30 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

این برنامه کاری است از گروه خانواده به تهیه‌کنندگی هاشم تفکری بافقی و با محوریت تکریم حجاب و بانوان محجبه که همراه با روایت‌هایی از بانوانی که به تازگی موفق به بهره‌مندی از پوشش چادر شده‌اند، روایت می شود. الگوسازی برای جامعه دختران و زنان کشور و نیز ارائه حجاب برتر از اهداف این برنامه است.

شبکه سه سیما / «ماه عسل» و «سفره‌های آسمانی» رهبر قنبری

مجموعه برنامه ساحل آرامش در ۶۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای در گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه 3 تولید شده است. این برنامه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی نوری تاجر، برنامه‌ای است مستند ترکیبی که به فلسفه دعا و مناجات می‌پردازد.

در این برنامه  مباحثی چون دعا چیست، شکل‌گیری هر دعا، فرازهای اصلی هر دعا، دعا از دیدگاه فقهی اسلام و شیعیان، تاثیر هر دعا، چگونگی قبولی دعا، زمان مناسب برای خواندن دعا و دعاهای معثوره و…  مطرح و پاسخ داده می‌شود. این برنامه هر روز قبل از اذان ظهر پخش می‌شود.

فاز اول مجموعه برنامه ساحل آرامش با شروع ماه مبارک رمضان بر روی آنتن شبکه سه قرار می‌گیرد و بعد از ماه مبارک به پخش خود ادامه می‌دهد.

سمت خدا کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما به تهیه‌کنندگی سید عبدالمجید رکنی است. برنامه سمت خدا در ماه مبارک رمضان به طور ویژه به آموزش و ترویج احکام خواهد پرداخت. این برنامه با اجرای نجم‌الدین شریعتی هر روز بجز جمعه‌ها از ساعت 13:30 روانه آنتن خواهد شد.

در این ایام شنبه‌ها و یکشنبه‌ها حجج اسلام قرائتی و عابدینی به بیان نکاتی از قرآن کریم خواهند پرداخت. دوشنبه‌ها حجت‌الاسلام و المسلمین فرحزاد به بیان مسائل و احکام وسواس فکری و عملی می‌پردازد. حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی قمی علاوه بر روزهای سه‌شنبه، در روزهای پنجشنبه نیز به منظور بیان احکام و آشنایی و انس عموم مخاطبان در برنامه حضور خواهند یافت. چهارشنبه‌ها حجت‌الاسلام ماندگاری نیز پاسخگوی پرسش‌های بینندگان برنامه خواهند بود.

در بخش تلاوت قرآن، مخاطبان برنامه هر هفته میهمان یکی از مشاهد مشرفه و مکان‌های مقدس خواهند بود. هفته اول تلاوت‌های قرآن کریم برنامه از مشهد مقدس، هفته دوم از کربلای معلی، هفته سوم از حرم امیرالمومنین علی علیه‌السلام و هفته پایانی از مسجد مقدس جمکران پخش خواهد شد.

مجموعه مستند یک کار قشنگ به تهیه‌کنندگی هادی پورحامدی با هدف تبیین و ساده‌سازی مفاهیم دینی و تغییر در نگرش مخاطبان نسبت به عمل صالح، شیوه زیست مومنانه افرادی که تجربه‌های واقعی از زندگی دارند را به تصویر می‌کشد. این برنامه در گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما در 30 قسمت 20 دقیقه‌ای تهیه شده است. کارگردانی این برنامه را حامد پورحامدی برعهده دارد.

این برنامه هر روز از ساعت 17 روی آنتن شبکه 3 خواهد رفت.

سفره‌های آسمانی در 30 قسمت 15 دقیقه‌ای مجموعه مستندی به تهیه‌کنندگی رهبر قنبری است و در خصوص غذاهای آئینی است که میان اقوام ایرانی مرسوم است. ضمنا در این مجموعه به شیوه‌های تهیه این گونه غذاها می‌پردازد. پوشش، گویش، آداب، رسوم، کار و جغرافیای اقوام ایرانی نیز در این برنامه مد نظر است.

این برنامه، هر روز ساعت 18 روی آنتن شبکه سه می‌رود.

ماه عسل کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیما به تهیه‌کنندگی و اجرای احسان علیخانی است که در 30 قسمت 70 دقیقه‌ای ویژه افطار به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه خواهد شد.

این ویژه برنامه گفت‌وگو محور با تمرکز بر مقولاتی چون ایثار، از خود گذشتگی و بخشش، داستان‌های جذاب زندگی افرادی که از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و علمی در شرایط خاص قرار دارند را به مخاطبین ارائه می‌کند.

این برنامه از جمعه 5 خرداد، هر شب ساعت 19 روی آنتن شبکه می‌رود.

مخاطب خاص با اجرای رسالت بوذری و حضور کارشناسانی چون حجج اسلام رفیعی، فرحزاد و سید مهدی میر باقری با موضوع تربیت دینی در پرتو خانواده رمضانی، پنجشنبه‌های ماه مبارک از ساعت 22:30 از کربلای معلی، به صورت زنده و مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.

ماه سپید عنوان جنگی شبانه است که با حضور هنرمندان و ورزشکاران و تهییج مردم در امر خداپسندانه کمک به مستمندان و ایتام تهیه شده است. این برنامه هر شب از ساعت 22:15 روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.

شبکه پنج سیما / با «شهر عزیز» در مشهد 

ویژه برنامه افطار شبکه پنج سیما با عنوان شهر عزیز از سفره‌هاى افطار حرم رضوى با اجراى سیدکاظم احمدزاده و تهیه‌کنندگی محمدحسین رضوی هر شب ساعتی قبل از لحظات ملکوتی افطار از شهر مشهد مقدس به طور زنده دل‌های مخاطبان شبکه پنج را زائر حرم رضوی می‌کند و گوشه‌هایی از سفره پر شکوه افطار در حرم رضوی را برای مناسک‌سازی سفره‌های ساده افطاری به تصویر می‌کشد.

شبکه قرآن و معارف / «ضیافت الهی»  در نمایشگاه بین‌المللی قرآن

ویژه‌برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما تحت عنوان ضیافت الهی خواهد بود و تهیه‌کنندگی آن را سید افضل میرلوحی بر عهده دارد.

ویژه‌برنامه ضیافت الهی به صورت زنده از حرم حضرت معصومه(ع) روی آنتن می‌رود و محوریت این برنامه نیز معرفی علمای برجسته است. همچنین مقرر شده از کلیه علمایی که در این چند سال برنامه ارائه شده، آلبومی تحت عنوان ضیافت تهیه شود و در نمایشگاه بین‌المللی قرآن از آن رونمایی به عمل آید.

شبکه‌های نهال و امید / ویژه برنامه‌های کودک و نوجوان

همچنین ماه ماه ویژه برنامه افطار شبکه نهال است که مهمان بچه‌های روزه‌دار می‌شود و به توان خدا ویژه برنامه افطاری شبکه امید است که هر روز پخش می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *