در هشتمین قسمت از برنامه «هزار داستان» مطرح شد

عجیب‌ترین پدر و مادرهای دنیا

عجیب‌ترین پدر و مادرهای دنیا
هشتمین قسمت از فصل چهارم «هزار داستان» با اجرای احترام‌السادات برومند و با موضوع عجیب‌ترین پدر و مادرهای دنيا، شب گذشته (دوشنبه 26 شهریورماه) روی آنتن شبکه نسیم رفت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در ابتدای هشتمین قسمت از برنامه «هزار داستان» احترام السادات برومند مجری برنامه به معرفی مهمانان پرداخت و گفت: این دوستان در مشهد و دانشگاه با یکدیگر آشنا شده و ازدواج می‌کنند و مثل سایر زوج‌ها دوست داشتند بچه‌دار شوند البته با این تفاوت که سهیلا و بهمن دوست داشتند که چهار یا پنج بچه داشته باشند. تا اینجا نسبتا عادی است اما این زوج زندگی جالب دارند که داستان زندگی آنها را از زبان خودشان خواهیم شنید.

سپس از مهمانان خواست زندگی خودشان از روز آشنایی تاکنون را تعریف کنند. سهیلا در پاسخ به برومند گفت: همسر من شاگرد اول دانشکده بود. او به ۳ زبان زنده دنیا مسلط و فردی با ایمان و با گذشت است.

بهمن نیز درباره همسرش گفت: سهیلا زن با هدف، با برنامه و منظمی است. ما وقتی با هم صحبت کردیم دیدم که می‌توانیم باعث رشد و آرامش در این دنیا و دنیای یکدیگر باشیم.

سهیلا ادامه داد: ما سال اول ازدواج فهمیدیم که نمی‌توانیم بچه‌دار شویم. به توصیه خانواده عمل آی بی اف انجام دادیم که ناموفق بود. استفاده داروی هورمونی در این عمل زیاد است و قطعا به ما آسیب می‌زد. پس از بررسی اندکی دیدیم که در اطراف ما کودکانی هستند که به سختی و به دور از پدر و مادر زندگی می‌کنند و خواستیم پدر و مادری برای این کودکان بی‌سرپرست باشیم.

احترام برومند هزار داستان

برومند ضمن تحسین این حرکت انسانی به جار و جنجال برخی از خانواده‌ها بر سر موضوع نازایی اشاره کرد و از زوج‌ها خواست که افشا نکنند مشکل نازایی از زن بوده یا مرد.

سهیلا در تایید حرف‌های برومند گفت: ما فقط به خانواده‌هایمان اعلام کردیم که نمی‌توانیم بچه‌دار شویم و اینکه مشکل از طرف کدامیک از ماست جنبه خصوصی قضیه بود که تا بحال هم کسی از این موضوع اطلاعی ندارد.

او شرح داد: به این نتیجه رسیدیم که یک بچه از بهزیستی بگیریم و بزرگ کنیم. درخواست دادیم و یک دختر ۷ ماهه را به فرزندی قبول کردیم. دخترم مشکل جسمی داشت و فهمیدیم که گردن ندارد.

بهمن گفت: بیماری ضحی را مخفی کردیم که مبادا بهزیستی بچه را از ما بگیرد.

سهیلا ادامه داد: مشکل اصلی ضحی در راه رفتن و حرف زدن بود. او الان ۶ساله است و ما ۶ ماه او را برای کاردرمانی می‌بردیم.

برومند درباره حرکت این زوج گفت: این یک حرکت بزرگ و امتحان الهی بوده که شما از آن سربلند خارج شدید. اکنون ضحی در چه وضعیتی است؟

سهیلا گفت: شکر خدا در شرایط خوبی قرار داد و قدرت راه رفتن را پیدا کرده است.

بهمن در پاسخ به سوال برومند که احساس خوشبختی دارید گفت: فوق‌العاده خوشبختیم ضحی کلکسیونی از درد بود، اما سختی های زیادی کشیدیم اما امروز حرف زدن و راه رفتن ضحی برای ما لذت‌بخش است.

سهیلا درباره فرزند بعدی که از بهزیستی برای نگهداری قبول کرده‌اند، گفت: این بار یک پسر را برای فرزندی انتخاب کردیم که او هم مشکل جسمانی داشت و بدسرپرست بود. قرار بود یک سال از او پرستاری کنیم. ضیاء خطر و درد را نمی‌فهمید و دائما داد می‌زد. او شبه اوتیسم داشت.

بهمن ادامه داد: سومین فرزند ما نیز مشکل قلبی داشت. محیا ۲ سال و نیمه است و اکنون خیلی بهتر شده است.

برومند ضمن تعجب از این زوج اظهار کرد: واقعا من از کار شما در حیرتم، از اینکه یک انسان تا چه حد می‌تواند خوب باشد. شما دو انسان بزرگ و از خود گذشته هستید. راهی که انتخاب کردید بسیار راه بزرگی است و شما بی‌نهایت برای من قابل احترام هستید.

بهمن گفت: افرادی هستند که بچه‌هایی با مشکلات بیشتر حتی بیماری ایدز را سرپرستی می‌کنند و این یک حرکت بزرگ است. خداوند بر ما منت گذاشت و صبر و استقامت به ما داد.

برومند اظهار کرد: باید در  کشور کاری کنیم که به دنیا آمدن کودکان با مشکلات جسمی کم شود.

احترام برومند هزار داستان

برومند در ابتدای داستان دوم اظهار کرد: ثروتمند بودن الزاما پول داشتن نیست، بعضی انسان‌ها حتی بدون داشتن پول ثروتمند هستند. مهمان دوم برنامه یکی از این نوع انسان‌هاست که داشته‌ها و ثروتش را پنهان نمی‌کند.

داود کرامتی دومین مهمان برنامه گفت: من ۳ فرزند و 2 نوه دارم و در محله جوادیه تهران به دنیا آمدم. از نظر اجتماعی شرایط خوبی داشتیم. در سال ۶۴ ازدواج کردم و شکر خدا زندگی خوبی دارم. بعد از تحصیلات و سپری کردن دوران خدمت در سال ۶۲ به استخدام سپاه پاسداران درآمدم.

او در پاسخ به پرسش برومند که پرسید چه اتفاقی افتاد که مسیر  زندگی شما تغییر کرد و فکر کردید که باید زندگی خود را وقف افرادی به جز خانواده‌تان کنید؟ گفت: ۵ سال پیش در سازمان بهزیستی و دفتر کارم نشسته بودم، روز ولادت امام موسی ابن‌جعفر ساعت ۸ شب بود و صدای پا می‌آمد. ۵ جوان پله‌ها را بالا می‌آمدند که ظاهر خشمگینی هم داشتند. آنها ۳ شب بود که در پارک خوابیده بودند و اوضاع زندگی خوبی نداشتند. مشکلات این عزیزان را با خانواده مطرح کردم و به کمک خانواده شرایط یک زندگی را برای آنها فراهم کردم.

داود با حالی کاملا احساسی عنوان کرد که با کمک به این جوانان شفا گرفته است و ادامه داد: من در عملیات والفجر ۸ شیمیایی شدم و مقدار زیادی دارو مصرف می‌کردم.

او ادامه داد: بعد از اینکه دو تا از این جوان‌ها ازدواج کردند، به دنبال خانواده جوان سوم گشتیم و مادربزرگ او پیدا شد و خیلی مرا دعا کرد. ۳ روز بعد به دکتر مراجعه کردم گفت شما دیگر مشکل شیمیایی ‌ندارید. نیت کردم و به پابوس امام رضا رفتم و از او کمک خواستم. دوستان زیادی سر راه من قرار گرفتند و در این راه همراه من بودند و اعتماد کردند. یک مرکز خیریه زدیم و مدیر اجرایی آن مرکز شدم تا نوکری این بچه‌ها را بکنم. بچه‌هایی که مشکل حاد داشتند و جایی قبول نمی‌کردند ما در کنار خود داشتیم. با این وضعیتی که داریم فشار زیادی بر سازمان بهزیستی است. بودجه محدودی داریم و انسان‌های زحمت کشی در این سازمان هستند.

داود اظهار کرد: اکنون از ۲۵ نفر در مجموعه و ۴۵ نفر بیرون از مرکز نگهداری می‌کنیم و تا زمانی که بچه‌ها بخواهند در این مجموعه در خدمت آنها هستیم. از ۱۶سالگی مهارت‌آموزی می‌شوند و همه کارها را خودشان انجام می‌دهند. در حال حاضر ۴۰ نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش ما هستند و یک خبر خوش اینکه ۵ نفر از بچه‌ها خانواده خود را پیدا کردند و ما هم امیدواری دادیم که تا پایان کار همراه آنها هستیم. مددکاران ما به بچه‌هایی که بیرون از مجموعه هستند خدمت‌رسانی می‌کنند. البته برخی از بچه‌ها هم خودشان راه خود را پیدا می‌کنند.

او بیان کرد: به نظر من ما نباید بگذاریم دیگران بگویند مردم ایران امام‌حسینی هستند نذری می‌دهند، اما به فکر همسایه‌های خودشان نیستند. آسیب‌های اجتماعی زیاد است و ناهنجاری‌های زیادی وجود دارد، ولی من مسئول رفتار خودم هستم و باید در حد توان به همنوعانم کمک کنم. مرکز ما از نظر مادی ضعیف‌ترین مرکز و از نظر آموزش بالاترین مرکز است. تا امروز توقعی از هیچ کس جز خیرین نداشتیم. این بچه‌ها بجز مسائل مالی به عاطفه و محبت نیز نیاز دارند.

فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی مریم نوابی‌نژاد در ماه محرم و صفر ساعت 21 روی آنتن شبکه نسیم می‌رود و در ساعات 1 بامداد، 7 صبح، 13 بعدازظهر بازپخش می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *