کار هنر نشاندن حقیقت در اثر هنری است

کار هنر نشاندن حقیقت در اثر هنری است
«شب سینما» شامگاه چهارشنبه 16 آبان در پنجمین نشست خود با اجرای مسعود فراستی، میزبان سعید شاپوری فیلمنامه‌نویس و مدرس دانشگاه بود و به تحلیل رابطه دین و سینمای تاریخی پرداخت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در این برنامه شاپوری در مورد نسبت سینما با تاریخ گفت: «تاریخ یکی از منابع بسیار خوب برای تغذیه داستانی و موضوعی سینما است که از همان اوایل به وجود آمدن سینما مورد استفاده سینماگران قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌هایی که این کارها دارند، نحوه برخورد با موضوع و یا جهت‌گیری نسبت به موضوع و استفاده تبلیغی و غیر سینمایی از سینماست. بنابراین در فیلم‌های متفاوت، برخوردهای مختلفی با یک موضوع واحد داریم. همان کاری که حماسه در گذشته می‌کرد، سینما با اسطوره‌سازی و تاریخ‌سازی در زمان حال می‌کند مثل بتمن و اسپایدرمن.»

شاپوری در مورد قهرمان‌سازی در سینما گفت: «ما مجبوریم شخصیت‌هایی بسازیم در جهت موضوعی که قرار است به مخاطب ارائه کنیم.»

شاپوری آیا مدیوم تاتر مناسب تر برای روی صحنه آوردن یک نکته تاریخ نیست؟ پاسخ داد: «قطعا همین‌طور است زیرا تئاتر کمتر به سرمایه و تکنولوژی وابسته است.»

کار هنر نشاندن حقیقت در اثر هنری است

فراستی با اشاره به اینکه موضوع دینی یک اثر را دینی نمی‌کند، پرسید «سینما چقدر می‌تواند به دین و جزئیات غیر بصری آن نزدیک شود؟»

شاپوری در پاسخ گفت: «سینمای دینی قرار است چیزی که دیده نمی‌شود را نشان بدهد و این در سینمایی که مبتنی بر نوعی شهود و عرفان است، مشکل‌ساز است اما این مسئله در سینمای مذهبی تاریخی کار را راحت می‌کند به این معنی که یک داستانی که در واقعیت اتفاق افتاده و آدم‌هایی که در واقعیت وجود داشته‌اند را نشان می‌دهد. کار هنر نشاندن حقیقت در اثر هنری است.»

ترسیم خدا در مدیوم سینما عملا غیر ممکن است

شاپوری درباره دوره‌های سینمایی توضیح داد: «سینما 3 دوره را گذرانده است. دوره اول دوره‌ایست که به عنوان علم مطرح است یعنی چگونه تصویر را ضبط و پخش کنم. دوره بعدی دوره‌ای است که می‌توان به عنوان نوعی تکنیک و روش از آن استفاده تبلیغی کرد. در مرحله سوم سینما به عنوان هنر تلقی می‌شود. سینما باید نادیدنی‌ها را نشان بدهد، باید از دیگری گفتن و استفاده از رمز را به طریقی هنرمندانه از دل تصاویر به مخاطب ارائه کند.»

او در ادامه گفت: «ترسیم خدا در مدیوم سینما عملا غیر ممکن است و استفاده از نور برای نشان دادن خدا نوعی ابتذال در سینمای دینی است.»

شاپوری در مورد کارهای مربوط به ادیان الهی گفت: «در مسیحیت تاکید روی تجسد حضرت عیسی است و این کار را به دلیل اینکه مسیح را نشان می‌دهند راحت می‌کند. در مورد یهودیت از آنجا که کتاب عهد عتیق اساسا کتاب تاریخی است، فیلم ساختن از آن ساده است.»

امر محسوس را به معقول تبدیل کردن کار هنر نیست

شاپوری در تعریف سینمای دینی گفت: «ما باید با اصول هر دینی به سراغ سینمای آن دین برویم. اول باید فیلم خوب باشد و بعد فیلم دینی. ممکن است فیلمسازی دین‌دار نباشد اما به دلیل رعایت فرم، فیلم دینی خوبی بسازد. سینما در بحث‌های اخلاقی کارهای بسیاری می‌تواند انجام دهد، اما دریافت حس و مفهوم دینی از فیلم بسیار کار سختی است. سینمای دینی اسلامی ایران هیچ ربطی به سینمای مسیحی ندارد.»

شاپوری در خاتمه گفت: «سینما امری محسوس است و امر محسوس را به معقول تبدیل کردن کار هنر نیست.»

«شب‌های هنر» کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه تا چهارشنبه ساعت 23 پخش می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *