گفت‌وگوی علی ضیاء با صاحبان پرفروش و کم‌فروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران در «فرمول یک»

سعید سهیلی: گفتم منتظر سیلی‌های من باشید

سعید سهیلی: گفتم منتظر سیلی‌های من باشید
«گشت ارشاد» یکی از پرحاشیه‌ترین و در عین حال پرفروش‌ترین فیلم امسال بود. علی ضیاء در برنامه «فرمول یک» روز گذشته (یکشنبه 11 تیر) با سعید سهیلی به عنوان کارگردان این فیلم و علی رویین‌تن به عنوان کارگردان کم‌فروش‌ترین فیلم سال به گفت‌وگو پرداخته است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، سیدعلی ضیاء که در سری جدید «فرمول یک» به عنوان برنامه عصرگاهی شبکه یک، در هر قسمت میزبان دو تن از شاغلان یک حرفه است که در شرایطی کاملا متفاوت با یکدیگر به سر می‌برند، یکشنبه 11 تیر ماه میزبان علی رویین‌تن و سعید سهیلی کارگردانان سینما بود.

روئین تن در این برنامه با اشاره به اینکه زمانی که در دانشگاه تهران درس می‌خواند، فکر می‌کرد می‌تواند دنیا را تکان بدهد، گفت: «چندی قبل در مصاحبه‌ای گفتم حالا از این علی روئین‌تن حالم بهم می‌خورد، چرا که متوجه شده‌ام روزگار برخلاف آرزوهایم گذشته است. اما من فکر می‌کردم می‌روم و دنیا را پر از نرگس می‌کنم و شعر مرا سردر سازمان ملل می‌زنند.»

او خطاب به ضیاء افزود: «دانایی، توانایی، خرد و آموختن تا جایی به کار آدم می‌آید و بعد باید این‌ها به کار بیاید و قدری شانس هم نیاز است. من چند سال پیش که در رادیو پیش شما آمدم، گفتم می‌دانم که شما خیلی موفق می‌شوی. آن موقع قرار بود بازی کنی و فکر می‌کنم حالا دیگر وقتش شده و شاید روزی با هم کار کنیم. هرکسی غیر از من هم بود به استعداد شما پی می‌برد و من افتخار شناختنت را قبل از معروفیت داشتم، اما درباره خودم یا عملکردم بد بوده یا شانس نداشته‌ام یا….»

علی ضیاء

تهیه‌کنندگی را دوست ندارم 

کارگردان دلشکسته ادامه داد: «این فیلم 10 درصد آنچه در ذهنم می‌گذشت هم نبود. من قطعا نمی‌توانم بهترین باسوادترین یا با شعورترین کارگردان ایران باشم اما می‌توانم پرتلاش‌ترینشان باشم. من حالا در این سن و سال 10 برابر آن دوران تلاش می‌کنم و مطالعه و تلاش بیشتری دارم.»

روئین تن تصریح کرد: «تهیه‌کنندگی را دوست ندارم و من نویسنده و کارگردانم، اما به این خاطر در کار تهیه هستم که به خودم قول داده‌ام سالی یک جوان به سینمای ایران معرفی کنم. برای همین فقط با جوانان و فیلم اولی‌ها کار می‌کنم.»

او در پاسخ به سوال ضیاء مبنی بر اینکه هزینه تهیه‌کنندگی را از کجا می‌آورد، گفت: «دزدی می‌کنم! خدا سبب می‌کند. ما وظیفه داریم به آموزندگان و آموختگانمان خدمت کنیم. در همین رادیو استعدادهای درخشانی هستند که اگر دستشان را بگیریم موفق خواهند شد و بعدها خودشان دستگیری می‌کنند. من این را دوست دارم. دنبال ماجراجویی هستم و در حالی که برای خودم رو نمی‌اندازم، اما برای جوانان التماس می‌کنم، اسپانسر پیدا می‌کنم و…»

علی رویین تن

بدون نام فیلمنامه می‌نویسم تا زندگی‌ام بگذرد

این کارگردان درباره وضعیت معاش خود، توضیح داد: «من این روزها کاری که با افتخار اسمم را پایش بزنم انجام نمی‌دهم اما می‌نویسم و اسمم را نمی‌زنم و بالاخره کارهایی می‌کنم که زندگی‌ام بگذرد. البته مصاحبه کردم و گفتم جزو مافیا نیستم، به یکی بر خورد و گفت چرا جزو مافیا نیستی!؟ حالا هم که می‌گویم با شرافت زندگی می‌کنم امیدوارم انتقاد نکنند! البته اصلا در هنر ایران، مافیا وجود ندارد و فقط خاله زنک بازی است. هنر در ایران همراه با شرافت است و بدترین هنرمندان انسان‌های ناشریفی نیستند و من به شرافتشان ایمان دارم.»

ماجرای فیلمی که در یک سانس با 7 تماشاگر اکران شد و 84 هزار تومان فروخت!

روئین‌تن درباره فیلم قلب سفید قاصدک‌ها گفت: «در این فیلم چند چهره جدید هستند که خیلی خوب بازی کرده‌اند. این فیلم قرار بود روز آزادسازی خرمشهر اکران شود و روایتی تازه از این اتفاق است، اما دو هفته جلوتر اکران شد که ما هیچ تبلیغ یا آنونسی پخش نکرده بودیم. این فیلم ساعت 11:15 در یک سینما 84 هزار تومان فروخت و آن را از پرده پایین کشیدند. البته من هیچ اعتراضی ندارم. برای این فیلم خیلی تلاش کردم و دوستش دارم. فیلم متوسط اما بسیار مهمی است. عین خود خرمشهر غریب است. این فیلم دیده خواهد شد، گرچه شاید ویدئو آن هم که بیرون بیاید کسی آن را نخرد! اما فیلم مهمی است.»

او ادامه داد: «خیلی‌ها به من اعتراض می‌کنند که چرا فیلم نفروخته است، چکار کنم؟ بروم بلیت مجانی بخرم و به مردم دروغ بگویم و آمار کذب بدهم. من فیلمی درباره مملکتم ساخته‌ام، دو کودک روزی که خرمشهر را می‌گیرند، پدر و مادرشان را از دست می‌دهند و روزی که خرمشهر آزاد می‌شوند، آنها به حماسه می‌رسند. جنگ نه تنها برایشان تباهی نداشته بلکه آنها را می‌سازد و بزرگشان می‌کند. این فیلم برای من است و با حمایت محدود فارابی ساخته شده است. حالا برخی می‌آیند و به فارابی اعتراض می‌کنند.»

علی رویین تن سعید سهیلی

سهیلی عاقبت نقدفروشی است و من عاقبت نسیه‌فروشی!

این فیلمساز همچنین با اشاره به حضور سعید سهیلی گفت: «او عاقبت نقدفروشی و فیلم‌هایش پرفروش است و من عاقبت نسیه‌فروشی‌ام! دست من تنگ است وقتی با یک جوان فیلم اولی کار می‌کنم و صورتم را با سیلی سرخ کرده‌ام. نمی‌شود مرا با سهیلی که فیلمی برای تجارت خوب و گیشه ساخته است، قیاس کرد. سال آینده من فیلمی می‌سازم که درباره فروشش صحبت می‌کنم. سینما هنر و صنعت است‌. بعضی فیلم‌ها سلیقه می‌سازد، بعضی فیلم‌ها سلیقه مصرف می‌کند. بعضی فیلم‌ها را برای حفظ فرهنگ می‌سازند و… چقدر خوب است که همه فیلم‌ها با مردم ارتباط برقرار کند و بفروشد.»

در ادامه برنامه، سعید سهیلی به جمع اضافه شد و علی ضیاء به این نکته اشاره کرد که او هم برای اکران گشت ارشاد با مشکلات زیادی روبه‌رو بود اما پای فیلمش ایستاد و کوتاه نیامد.

روئین تن در پاسخ به این موضوع گفت: «من همین که توانستم این فیلم را اکران کنم، خیلی هنر کردم. ما بیش از 300 فیلم اکران نشده در این سینما داریم. فیلمی که بازیگر و ساز و کار تجاری ندارد نمی‌شود اکران کرد علی جان. به ولله قسم آنقدر ایستادم که توانستم این فیلم را اکران کنم. فکر می‌کردم وقتی همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر اکران شود، کسانی که اهلش هستند ما را کمک می‌کنند، اما دیدم متاسفانه آنهایی که می‌گویند ما فانوس دریایی هستیم هم روبه‌روی فیلم ایستادند. سر هر کوچه ما اسم یک شهید است و آنقدر با شهادت عجین شده‌ایم که دیگر اسمشان را هم نمی‌آوریم. مدیران ارزشی و ارزش فروش ما هم این‌گونه هستند. من که نمی‌توانم فریاد بزنم و شعار بدهم. عیبی ندارد یک فیلم من شکست خورد و برای فیلم بعدی می‌دانم چه کنم.»

او ادامه داد: «فیلم من ۸۴ هزار تومان فروخت. یعنی ۷ نفر این فیلم را دیدند. یک سانس ساعت ۱۱ داشت و همین! فروش نداشت و از پرده پایین کشیده شد. البته این فیلم من نبود و تهیه‌اش کرده بودم نه کارگردانی.»

سهیلی در این زمینه اظهار کرد: «منظورتان 84 میلیون تومان است یا با من شوخی می‌کنید؟ 84 تا هزار تومانی؟ ما را گرفته‌اید؟ عجیب است.»

او ادامه داد: «من بارها فریاد زدم این همه بیماری و مرض‌های لاعلاج به جان اهالی سینما افتاده، علتش چیست؟ مردم می‌گوید چرا عزرائیل در خانه سینمایی‌ها را می‌زند و سراغ باقی اصناف نمی‌رود. چپ و راست می‌بینیم که اهالی سینما یا سکته می‌کنند یا سرطان می‌گیرند…»

سعید سهیلی

گل سرسبد همه هنرها سینما است، اهالی‌اش کجا به امنیت ملی و وطن لطمه زده‌اند؟

کارگردان چار چنگولی یادآور شد: «تا فراموش نکردم بگویم برای حبیب کاسه‌ساز دوست مشترکمان، دوست همه‌مان، دوست سینما آرزو می‌کنم همین الان از بستر بیماری بلند شود، یک نفس عمیق بکشد، یک یا حسین (ع) یا علی (ع)  و یا زهرا (س) بگوید و اثری از بیماری در او نباشد. علت این همه بیماری امکان ندارد غیر از استرس باشد. بارها بر سر مسئولان سینما فریاد زدم که هنرمندان سینما که به قول علی آقا بدترینشان هم شریف است چه کرده‌اند؟ گل سرسبد همه هنرها سینما است. کجا به امنیت ملی و وطن لطمه زده‌اند؟ آنها تمام قد پشت دفاع مقدس ایستادند. استرس مهم‌ترین دلیلی است که مرض به جان سینمایی‌ها افتاده است. مسئولان باید فکری به حال سینما کنند که انقدر ما نلرزیم. واقعا ما شب‌ها نمی‌خوابیم. یک فیلم می‌فروشد یک بدبختی دارد، فیلمی نمی‌فروشد 10 تا بدبختی دارد و…»

اگر بلایی که سر فیلم روئین تن آمده بود، سر من می‌آمد، مثل قهرمان فیلم‌هایم عمل می‌کردم

سهیلی در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا فکر می‌کند روئین تن پای فیلم خود ایستاده یا نایستاده، تأکید کرد: «فیلمسازی دو مرحله دارد، یکی شروع فیلمنامه و نگارش و فیلمبرداری و دیگری مقطع اکران به بعد. هر دو این‌ها آنقدر اهمیت دارد که هر کدام را رها کنی باخته‌ای. اگر فیلم من طی یک هفته فقط یک سانس داشت، کاری می‌کردم که قهرمان‌های داستان‌هایم انجام می‌دهند. قهرمانان تمام فیلم‌های من، هیچوقت پایشان به کلانتری باز نشده، شکواییه ننوشته‌اند و قهر نکرده‌اند. بلکه یقه طرف را گرفته‌اند، محکم به دیوار کوبیده‌اند و حقشان را گرفته‌اند.»

وقتی «گشت ارشاد» را از پرده پایین کشیدند گفتم منتظر سیلی‌های من باشید

او ادامه داد: «گاهی با این روش موفق بودم و گاهی هم نبودم. همانطور که در گشت ارشاد ۱ می‌دانید که چه بلاهایی سر من آمد. بعد از اینکه فیلم از پرده پایین کشیده شد، بیانیه‌ای نوشتم و گفتم برای اکران این فیلم سیلی خوردم و منتظر سیلی‌های من باشید. وقتی کلاشینکف را ساختم خبرنگاری از من پرسید این همان سیلی است که می‌گفتید؟ من هم گفتم این فقط یک نیشگون بود، سیلی‌ها در راه است. ما اهالی سینما برای مردم و کشور زحمت می‌کشیم، اگر فیلمی را با مشقت بسازیم و در چرخه اکران نابود شود، من هیچوقت سکوت نمی‌کنم.»

فرمول یک

این روزها هیاهو و فالوور بالا ملاک است

روئین تن در این خصوص گفت: «این روزها هیاهو و فالوور بالا ملاک است. من منت‌دار مردم هم هستم که کار فرهنگی می‌کنم. فیلم من به خاطر اینکه آرتیست نداشت در گروه نمی‌توانست اکران شود. وقتی در اکران آزاد فیلم مرا پایین می‌کشند بروم و بزنمشان؟ من باید باختن را هم بلد باشم. من پای همه اتفاقات دل شکسته و دنیا و زمهریر ایستادم و کوتاه نمی‌آیم. یکی از مفاخر ایران که سالمرگ او هم است، فیلم‌های او در ایران نفروخت. همه دنیا به خاطر کیارستمی می‌ایستند اما فیلم شیرین کیارستمی در ایران موفق نبود. آقایی که برای من فیلم ساخته افشین محمودی نویسنده خوب و کارگردان متوسطی است که این فیلم را ساخت. سکوت من به خاطر ایمانی است که به این اثر دارم. ما کار هنری می‌کنیم که نزنیم. این پس فطرتی و ناجوانمردی پنهانی که در جامعه ما و سیاست و فرهنگ و ورزش ما است خیلی بد است.»

به صنف اعتقاد ندارم

او ادامه داد: «شاید اگر تجربه الانم را داشتم، سر اکران این فیلم قدری هیاهو می‌کردم. من عضو هیچ صنفی در سینما نیستم چون به صنف اعتقاد ندارم و صنف دنیا را به اندازه اعضایش می‌بیند. من به کار سعید سهیلی هم اعتراض دارم، چون متولی امامزاده بد است، امامزاده را که آتش نمی‌زنند.»

روئین‌تن یادآور شد: «من این فیلم را دوست دارم و به آن افتخار می‌کنم، اما لابد درباره اکرانش اشتباه کرده‌ام. فیلمی که سعید سهیلی ساخته قد و قامت ایستادن و جنگیدن را دارد، برخی فیلم‌ها این پتانسیل را ندارند. او هم برای همه فیلم‌هایش چنین کارهایی نکرده است.»

نقش اول فیلمم را با افتخار به وحید جلیلوند می‌دهم

سهیلی در ادامه گفت: «ما باید ببینیم ریشه این اتفاقات کجاست. بحث فروش را کنار بگذاریم و به بحث مخاطب بپردازیم. فیلمسازانی که در جذب مخاطب دچار مشکل هستند علت اصلی مشکل‌شان دور شدن از مردم و ذائقه‌شان است. در نزدیک شدن به مردم است که می‌توانی سلیقه، ذائقه، تفکر و میل او را پیدا کنی، یعنی حتما باید مترو سوار شوی و…»

روئین‌تن تأکید کرد: «آخر باید به فیلمسازان اول فرصت آزمون و خطا داد. بعضی اتفاقات است که گذر زمان شامل آن می‌شود تا جا بیفتد. من موقعی که فیلم خودم را بسازم، نقش اولم را با افتخار به وحید جلیلوند می‌دهم. فیلم به آدم می‌گوید چکار کن. من به عنوان علی روئین‌تن اگر فیلمی بسازم و مردم با دیدن آن به شعف نیایند، می‌میرم، اما من به عنوان تهیه‌کننده باید بگذارم کارگردان رویای خودش را دنبال کند و فیلم او عین خودش باشد و فرمول خودش را برود. من بلد نیستم هیاهو کنم و دلم نمی‌خواهد این کار را کنم.»

فرمول یک

نفروختن فیلم‌ها یعنی ناکامی، فرقی نمی‌کند فیلم من یا رفیقم یا رقیبم باشد

سهیلی نیز در این زمینه گفت: «فیلم‌هایی هستند که در کنار مردم می‌ایستند. نگرانی، دلشوره و دغدغه مردم را لحاظ و پچ‌پچ‌های مردم را فریاد می‌کند نه اینکه منکر فریادهای آنها شود. مثلا حالا مردم نیاز به خندیدن دارند و ما فیلم‌های تلخ بسازیم. فیلم‌هایی هم هستند که در مقابل مردم می‌ایستند و محکوم به شکست هستند. نفروختن فیلم‌ها یعنی ناکامی و فروختن فیلم‌ها هم یعنی کامیابی سینما، فرقی نمی‌کند فیلم من یا رفیقم یا رقیبم باشد.»

سری جدید «فرمول یک» به تهیه کنندگی افشین حسین خانی، هر روز ساعت 17:30 تا 19 از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود و روز بعد ساعت 7:45 بازپخش می‌شود.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *