جواد قارایی در برنامه «دوطرفه»:

با ایرانگردی به حفظ بافت سنتی مناطق کمک کنید!

با ایرانگردی به حفظ بافت سنتی مناطق کمک کنید!
جواد قارایی، ایرانگرد و مستندساز ایرانی، گردشگری را راه حلی برای حفظ بافت سنتی مناطق مختلف ایران معرفی می‌کند و معتقد است اهالی روستاهای ایران اگر متوجه بشوند می‌توانند با همان زندگی ساده و غیرشهری خود جاذبه‌های توریستی داشته باشند، قطعا برای ایجاد تغییرات نامبارک در زندگیشان تلاشی نمی‌کنند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز و به نقل از روابط عمومی برانامه دوطرفه، قارایی روز بیست و یکم اسفند با حضور در برنامه تلویزیونی دوطرفه درباره اهمیت گردشگری در مناطق مختلف ایران صحبت کرد.

قارایی گفت: «نمی‌شود در ایران زندگی کنی و جرقه انجام دادن کارهای جدید در ذهنت زده نشود. این کشور پر است از کارهای بالقوه ای که برای بالفعل شدن به قدری همت نیاز دارد. ایران پتانسیل زیادی برای گردشگری دارد و من همیشه با خودم فکر می‌کردم چرا یک کار درست و حسابی برایش انجام نمی‌شود؟ هرچند مستند ایرانگرد هم ایده‌آل من نبود، اما با توجه به امکاناتی که داشتم، همه تلاشم را به خرج دادم و خدا را شکر از سری اول و دوم این مجموعه استقبال شد».

سازنده مجموعه مستند ایرانگرد همچنین توضیح داد: «در اردیبهشت 95 در دامنه زاگرس حادثه ای برایم رخ داد و ربات پایم پاره شد و در تولید سری جدید مجموعه وقفه افتاد. قرار بود این سری جدید برای نوروز 96 آماده شود اما با آن وقفه 9 ماهه مخاطب باید برای نوروز 97 منتظر آن باشد».

جواد قارایی با تاکید بر اینکه آدم ثروتمندی نیست ادامه داد: «سفرهای من لاکچری و پر زرق و برق نیست. معمولا با ماشین سفر می‌کنم و حتی پیش آمده که با وسایل نقلیه عمومی جابه‌جا شوم . همچنین انگیزه‌های من از سفر همان چیزی نیست که عامه مردم در ذهن دارند. من در شمال به لب ساحل آلوده نمی‌روم. بلکه کوه‌ها و جنگل‌ها مقصد من در شمال است».

این ایرانگرد در پایان پیشنهادی برای سفر نوروزی مردم ارائه کرد و گفت: «قبل از همه جا ایران را بشناسیم و کشور خودمان را برای سفر انتخاب کنیم. با ساختار خاص هر منطقه آشنا شویم و بعد با دامنه‌ای از اطلاعات به آنجا برویم. به جای هتل به خانه‌های روستایی برویم و اجاره بهای بسیار کمتری بپردازیم. به این شکل روستاییان بافت و طبیعت سنتی خود را حفظ می‌کنند. ما به کسب و کار آنها با گردشگری رونق می‌بخشیم. از لباس محلی‌شان تعریف می‌کنیم تا سبک پوششی خود را عوض نکنند. از غذای محلی‌شان می‌خوریم تا تصور نکنند باید برای ما پیتزا درست کنند. به این ترتیب ما نه تنها گردشگر شده‌ایم بلکه به حفظ فرهنگ اصیل مناطق مختلف کشورمان کمک کرده‌ایم».

برنامه تلویزیونی دوطرفه به تهیه‌کنندگی مجید عباسی و جواد بیک‌محمدی هر روز حوالی ساعت 15 از شبکه سه پخش می‌شود. این برنامه مضمونی اجتماعی و خانوادگی دارد و سینا راستگو، محمد خاکساری، زهرا رضاییان و قدسیه صالحی آن را اجرا می‌کنند. در هر قسمت با حضور کارشناسان مختلف یک موضوع روز، به چالش کشیده می‌شود.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *