امیرعلی نبویان در گفت‌و‌گو با فیلم‌نت نیوز از دغدغه‌هایش برای نگارش متن مجموعه‌ی عروسکی «ماماهوت» گفت

«ماماهوت» با آموزش معکوس زندگی را به نوجوانان می‌آموزد

«ماماهوت» با آموزش معکوس زندگی را به نوجوانان می‌آموزد
«ماماهوت» به کارگردانی رزیتا غفاری و نویسندگی امیرعلی نبویان شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت 7:10 از شبکه‌ی دو سیما پخش می‌شود.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛«ماماهوت»یک مجموعه عروسکی با محوریت آموزش سبک زندگی به نوجوانان است که  رزیتا غفاری علاوه بر کارگردانی، اجرای آن را هم بر عهده‌دارد. عادت کرده‌ایم رزیتا غفاری را بیشتر به عنوان بازیگر ببینم و دیدن او به عنوان کارگردان و مجری یک مجموعه‌ی عروسکی برایمان کمی تازگی دارد. اما در تیم تولید این برنامه سرپرست نویسندگان کاراکتر شناخته‌شده و بازیگوشی است که کمتر انتظار دیدن نامش را در یک مجموعه تلویزیونی که مخاطب هدفش نوجوانان باشند و به آنها سبک زندگی درست را یاد بدهد داریم؛‌ امیر‌علی نبویان.

نبویان کارش را با نگارش و اجرای «قصه‌های امیرعلی» در رادیو هفت شروع کرد. او در ادامه بازیگری را تجربه کرد، برای تیاتر نمایشنامه نوشت و نفر اول مسابقات لباهنگ خندوانه شد. همچنین، «قصه‌های امیرعلی» را که برای رادیو هفت نوشته بود در چهار جلد منتشر کرد. او این روزها مجری برنامه اینترنتی فوتبالی «سرخ‌آبی» است که قسمت اول آن دیروز، شنبه 8 آبان‌ماه در فضای مجازی منتشر شد.

امیرعلی نبویان صحبت‌هایش درباره مجموعه عروسکی «ماماهوت» را با تلاش برای رفع یک سوءتفاهم رایج درباره برنامه‌های عروسکی شروع کرد: «به نظرم باور اشتباهی در این زمینه وجود دارد که هر وقت کاری عروسکی باشد می‌گویند کار کودک است. ماماهوت کار کودک نیست. این مجموعه محصول گروه فرهنگ و هنر شبکه  دو هم هست. مخاطب بالقوه این برنامه نوجوان‌ها هستند و هدف اصلی ما کار کردن روی سبک زندگی بوده. موضوعاتی مثل تغذیه سالم، تعصب،‌ و… که پیشنهادشان می‌کنیم.»
نبویان با طنز خاص خودش، سوال ما درباره فضای برنامه‌های کودک و نوجوان دوران کودکی خودش را اینطور جواب داد: «والا برنامه‌های کودکی ما فضای غم‌بار عجیب و غریبی داشتند. اصلاً خبری از طنز و خنده نبود. کاراکترهایی بودند که یا مادرشان را گم کرده بودند یا از آنها در مزرعه بیگاری کشیده می‌شد یا در مدرسه شبانه‌روزی زندگی می‌کردند. تا اینکه در دوران نوجوانی مان فیلم کلاه قرمزی آمد و تحول به وجود آورد. کلاه‌قرمزی و تیم موفقش هنوز هم به حق پابرجاست و به کارش ادامه می‌دهد.»
امیرعلی نبویان در پاسخ به این سوال که آیا به توصیه‌های مجری‌های برنامه کودک آن دوران عمل می‌کرده گفت: «والا من حرف پدر و مادر خودم را هم گوش نمی‌کردم!»
سرپرست نویسندگان «ماماهوت» درباره تلاش برای اثرگذاری روی مخاطب نوجوان «ماماهوت» و پرهیز از شعارزدگی ادامه داد: «ببینید ما در این مجموعه اعتقاد داشتیم که اتفاقاً شعار مستقیم دادن مخاطب را پس می‌زند. بنابراین ما از ساختاری متفاوت برای رساندن پیاممان به مخاطب استفاده کردیم. به نظرم هر برنامه‌ای که ساخته می‌شود اول از همه باید سرگرم‌کننده باشد. هدف اول ما هم در این مجموعه این بوده که کار سرگرم کننده‌ای بسازیم. سعی می‌کنیم با به نمایش گذاشتن الگوی نادرست، الگوی درست را تبلیغ کنیم. روند کار معکوس است.»
نبویان درباره اسم‌های کاراکترهای عروسکی «ماماهوت» اینطور توضیح داد:‌ «اسم کاراکترهای اصلی یعنی ماماهوت، باباهوت، ماهوت و هوتن پیشنهاد آقای صالحی و خانم غفاری بود اما شخصیت‌های فرعی پیشنهاد من هستند. اسم‌هایی که من پیشنهاد دادم همگی اسم ماشین‌ها هستند که خب بنظرم اینها اساسا اسم آدم هستند که ما روی ماشین‌ها می‌گذاریم تا مثلاً برندسازی کنیم. ولی نمی‌شود با این اسم‌ها برندسازی کرد.
ژیان، سمند یا مثلاً خاور و بیوک که نام پدربزرگ و مادربزرگ خانواده است و در کنار نام فامیل آنها که «طوسی» است ترکیب بامزه‌ای می‌شود. اشاره دیگری که با گذاشتن این اسامی سعی می‌کردم داشته باشم این بود که آدم‌ها در زندگی ماشینی امروز یواش یواش دارند تبدیل به ماشین می‌شوند.»
سرپرست نویسندگان مجموعه ماماهوت درباره خطر تبدیل شدن این برنامه تلویزیونی به طنز کلامی صرف توضیح داد: «ببینید ما در این کار از فرمول کمدی موقعیت استفاده کردیم. فرمولی که ساده‌اش این می‌شود که یک چیزی جایی است که نباید باشد و این خنده‌دار است. مثلاً کاراکتر سیامک انصاری در خیلی از مجموعه‌های طنز یا کاراکتر پرویز پرستویی در «لیلی با من است» بر اساس همین فرمول است که طنز می‌آفرینند. ما با استفاده از این فرمول سعی کردیم از طنز کلامی صرف فاصله بگیریم. ولی تا اندازه‌ای به خاطر اینکه این عروسک‌ها از جنس ماپت هستند و صورتشان انعطاف ندارد و تغییر در حالات چهره ندارند این خطر بالقوه وجود داشته.»
موضوعات اپیزودهای مجموعه عروسکی ماماهوت در نوع خود جالب و متفاوت هستند. نبویان در‌این‌باره توضیح داد: «موضوعات را خودمان انتخاب می‌کردیم. خرافات، وسواس، ثروت، شایعه، خواب، تغذیه سالم و… اینها موضوعاتی با محوریت سبک زندگی درست است که در ماماهوت سراغشان رفته‌ایم.»
امیرعلی نبویان درباره احتمال ادامه یافتن مجموعه «ماماهوت» گفت: «ماماهوت در 52 قسمت نوشته شده بود. در مورد ادامه دادن باید خانم غفاری و آقای صالحی نظر بدهند. این کار برای من شبیه یک کلاس درس بود و همیشه دوست داشتم نوشتن آیتم‌های این‌چنینی را انجام بدهم. رضایت را باید مخاطبان در موردش نظر بدهند اما برای من تجربه لذت‌بخشی بود.»
نویسنده قصه‌های امیرعلی درباره برنامه‌های آینده‌اش توضیح داد: «فعلاً حوصله بازی ندارم اما مشغول ضبط یک آدیوبوک هستم که بعد محرم و صفر منتشر می‌شود. این کتاب، در واقع کتاب صوتی نمایشنامه‌ «ناگهان پیت حلبی» نوشته خودم است که کورش سلیمانی چندی آن را کارگردانی کرد. در حال حاضر هم مشغول تمرین تاتری هستیم که نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارم.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *