به پاسداشت هفته دفاع مقدس

آثار رسول ملاقلی‌پور در شبکه نمایش مرور خواهد شد

آثار رسول ملاقلی‌پور در شبکه نمایش مرور خواهد شد
به پاسداشت هفته دفاع مقدس، آثار رسول ملاقلی‌پور کارگردان فقید دفاع مقدس مرور خواهد شد.

به گزارش ‌فیلم‌نت نیوز، این هفته و همزمان با گرامیداشت یاد و خاطره حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس در بخش صحنه گران(مرورآثار)، فیلم‌هایی به کارگردانی رسول ملاقلی پور فیلم ساز فقید عرصه دفاع مقدس از این شبکه پخش می‌شوند.

رسول ملاقلی‌پور تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و از کارگردانان سینمای جنگ و اجتماعی ایران بود. او در روزهای آغازین انقلاب عکاسی را بطور آماتور آغاز کرد و با شروع جنگ بطور حرفه‌ای به ادامه آن پرداخت و پس از آن به ساخت فیلم‌های مستند جنگی از عملیاتها پرداخت و فیلم کوتاه «شاه کوچک» را با دوربین ۱۶ م.م ساخت که موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم از جشنواره وحدت شد.

او نخستین فیلم بلند خود را در سال ۱۳۶۳ با نام «نینوا» با دوربین ۱۶ م.م ساخت و به این ترتیب به سینمای حرفه ای راه یافت. او در سفر خود به کربلای معلی برای بازدید لوکیشن‌ها از فرصت استفاده کرد و مستندی نیز به نام «۶ گوشه عرش» را جلوی دوربین برد که آخرین اثر او محسوب می‌شود.

او توانست با فیلم «پرواز در شب»، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند. پس از درگذشت ملاقلی پور، نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر برای یک عمر فعالیت هنری به خانواده ایشان اهدا شد.

«بلمی به سوی ساحل»، «افق»، «نجات یافتگان»، «سفر به چزابه»، «مزرعه پدری»، «مجنون» و «پرواز در شب» از جمله آثار مطرحی هستند که به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور به ترتیب از شنبه ۳۱شهریور تا جمعه۶ مهر ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شوند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *