یادداشت بازیگر «هزارپا» درباره حواشی برنامه «من و شما»

حسین متولیان: آیا مطمئنید که اخلاق را نباخته‌اید؟

حسین متولیان: آیا مطمئنید که اخلاق را نباخته‌اید؟
سیدحسین متولیان منتقد و بازیگر فیلم «هزارپا» در یادداشتی به نقد و تحلیل اتفاق پیش آمده در برنامه «من و شما» پرداخت.
به گزارش فیلم‌نت نیوز، سیدحسین متولیان شاعر، نویسنده و همچنین بازیگر فیلم «هزارپا» که چندی پیش به کارگردانی ابوالحسن داودی اکران شد در واکنش به اتفاق امروز ۹ آذر که در برنامه «من و شما» رخ داد یادداشتی به نگارش درآورده است.

او با اشاره به اینکه مسعود فراستی منتقد فیلم «هزارپا»ست یادآور شد که با این حال نسبت به برنامه «من و شما» و رفتار آرش ظلی‌پور مجری برنامه با فراستی نقد دارد.

در متن این یادداشت آمده است:

«خیلی‌ها ممکن است صاحب این قلم را به شعر و شاعری بشناسند و خیلی‌های دیگر می‌دانند که از نیمه دهه هفتاد اجرا و نویسندگی تلویزیونی را تجربه کرده‌ام!

از سال‌های ابتدایی دهه هشتاد نقدنویسی را به فعالیت روزنامه‌نگاری‌ام اضافه کردم و اتفاقا در فیلم «هزارپا»ی استاد ابوالحسن داودی هم بازی کرده‌ام پس فکر می‌کنم اجازه دارم درباره گفت‌وگوی جنجالی اخیر مسعود فراستی و آرش ظلی‌پور کمی صحبت کنم:

آقای آرش ظلی‌پور عزیز!

من بارها به سخنان جناب فراستی نقدهای جدی داشته‌ام و در موارد بسیاری نقدهای او را برخاسته از یک دلسوزی عمیق برای سینما و سطح سلیقه مخاطب دانسته‌ام، اما برای شما که شبیه خودم جوانید می‌گویم: می‌دانید دیکتاتوری از کجا شروع می‌شود؟ از آنجا که برنتابیم تا مخالفانمان سخن بگویند، از آنجا که مخالفانمان را با فنون جدل لال کنیم، از نقطه‌ای که پشت مغالطات مختلف پنهان شویم و هدفمان خدای ناکرده صرفا آشنا کردن پشت حریفمان با خاک یا جذب مخاطب به وسیله جنجال باشد.

و امروز من به عنوان یکی از بازیگران فیلم سینمایی «هزارپا» به میدان آمده‌ام تا از مسعود فراستی که مخالف فیلم من و همکارانم است دفاع کنم.

آقای ظلی‌پور گرامی!

اینجا ایران است… ما دین و فرهنگی داریم که مهمان را گرامی می‌دارد و نمی‌گذارد مهمان با دلگیری از خانه ما خارج شود. ما فرهنگ و دینی داریم که حرمت بزرگ‌تر و موی سپید را تا بدان پایه محترم می‌شمارد که گاهی در مقابل بدترین رفتارهای یک موسپید لبخند و احترام و گذشت را توصیه می‌نماید.

شاید شما یادتان نیاید اما من در همان سال‌های دهه هفتاد وقتی می‌خواستم به دنبال سید مرتضی آوینی بگردم در دانشگاه سوره و در همایش «مرتضی و ما» به مسعود فراستی رسیدم و «جنگ برای صلح»‌اش را مو به مو خواندم.

او حق دارد مخالف فیلم «هزارپا» باشد همانقدر که من و شما حق داریم آن را بپسندیم، اما نمی‌فهمم چه اتفاقی افتاده که اینطور در محضر نگاه مردم به مهمان موسپیدتان می‌تازید و حرفش را قطع می‌کنید؟ چه پیش آمده که یک بحث کارشناسی را با واژگان نسنجیده و بعضا تخریب‌کننده، از اخلاق خالی می‌کنید و به جنجال می‌کشانید؟

امروز که این یادداشت را می‌نویسم ایمان دارم که دوستان و استادان عزیزم در فیلم «هزارپا» از من نمی‌رنجند زیرا ایمان دارم برای استاد ابوالحسن داودی و همه همکاران سینمایی‌ام که به لبخند مردم می‌اندیشد، مهم‌تر است که بازنده اخلاق نباشیم تا برنده یک گفت‌وگوی تخصصی.

آقای ظلی‌پور عزیز حتی زبان بدن و نوع نشستن شما در این برنامه به طور کنایه‌آمیز نشان‌دهنده سمت و سو داشتن شما و عزمتان بر کشاندن مهمانتان تا مرز زوال و نابودی بود.

آقای مجری توانمند و عزیز!

شما برنده مناظره جنجالی‌تان شدید و حریفتان، خود میدان را ترک کرد اما آیا مطمئنید که اخلاق را نباخته‌اید؟

چون شما را دوست دارم می‌گویم: من اگر جای شما بودم با خودم فکر می‌کردم که آیا اگر به جای مسعود فراستی یک مقام دولتی هم روبه‌رویم بود آیا با همین صراحت و زبان بدن تهاجمی و واژگان ویرانگر با او سخن می‌گفتم؟ آیا جرات این را داشتم که مطالبات مردمانم را چنان بی‌پرده فریاد بزنم که مردم جانشان روشن شود و اخم سیاستمردان را به جان بخرم؟ و اگر اینطور نبود حتما از مهمان موسپید و مخاطبان روسپیدم عذرخواهی می‌کردم.

با فروتنی و احترام

سید حسین متولیان

نهم آذرماه ١٣٩٧ خورشیدی»

منبع: مهر

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(1)

  1. افرین به این فهم و شعور و منطق نویسنده. واقعا حرف حساب و درست زدن. و اقای فراستی هم حق دارن ارزشهای ما داره از بین میره .همه در هر شغلی باید دست به دست بدن فرهنگ و ارزشها رو عزیزتر و مستحکم تر کنند. و سینماگران و تلویزیونی ها وظیفه سنگین تری دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *