ننشست خبری جشن «حافظ» برگزار شد

امید معلم: سعی کردیم در داوری‌ها رویکرد پدر را حفظ کنیم

امید معلم: سعی کردیم در داوری‌ها رویکرد پدر را حفظ کنیم
صبح امروز (10 تیر) نشست خبری هفدهمین جشن «حافظ» برگزار شد. در این نشست آذر معماریان و امید معلم درباره‌‌ی جشن «حافظ» که در غیاب زنده‌‌یاد علی معلم برپا می‌شود توضیحاتی دادند و امید معلم از افزایش تعداد نامزدهای چند بخش از جشن خبر داد.

نشست خبری هفدهمین جشن حافظ صبح امروز دهم تیر با حضور آذر معماریان و امید معلم همسر و پسر زنده‌یاد علی معلم در دفتر مجله دنیای تصویر برگزار شد.

آذر معماریان: هفدهمین جشن حافظ بدون علی معلم برگزار می‌شود

در ابتدای این نشست آذر معماریان درباره‌ی نخستین جشن حافظ بدون حضور زنده یاد علی معلم توضیح داد: «همه می‌دانیم که بنیانگذار این جشن علی معلم بود؛ مردی که دانش او در سینمای جهان غبطه برانگیز بود. من طی ۱۶ سالی که با او کار کردم همیشه سمت تهیه‌کنندگی و مدیر اجرایی جشن را داشتم و امسال هفدهمین جشن را بدون حضور علی معلم اما با انرژی او شروع می‌کنیم. امسال به جای پدر، پسر یعنی امید معلم تهیه‌کنندگی و دبیر اجرایی جشن را به عهده دارد که امیدوارم مثل سال‌های گذشته این دوره هم شاهد جشن خوب و موردپسند از سوی مردم و هنرمندان باشیم.»

امید معلم: رویکر پدر را حفظ کردیم 

در ادامه‌ی نشست، امید معلم با اشاره به اینکه جشن حافظ  برآمده از مردم  و برای مردم است، درباره‌ی نحوه‌ی داوری‌های جشن که برپایه‌ی سیاست‌گذاری‌های پدرش است، توضیح داد: «امسال برای ما سال سختی بود چون پدر در کنار ما حضور ندارد اما مهم‌ترین نکته‌ای که باعث شد برگزاری جشن حافظ را ادامه دهیم این بود که این جشن برآمده از مردم و برای مردم است و همواره تاکید پدرم بر این بود که جشن حافظ تعریف ویژه‌ای دارد و باید بر پایه نظر مردم برگزار شود. در داوری‌ها هم همیشه این نکته لحاظ می‌شد که فیلم‌هایی که در داوری‌ها به آن‌ها توجه شده مورد پسند مردم قرار گرفته است یا خیر. ما تلاش کردیم در داوری‌های امسال رویکرد پدر را حفظ کنیم و سیاست‌گذاری‌های ما بر مبنایی استوار باشد که رویکرد پدر در آن لحاظ می‌شد. نکته دیگر این است که جشن حافظ تنها جشن خصوصی ایران است و پایگاه مردمی دارد و در عین حال کمک کننده به جشن‌های دولتی مانند جشنواره فیلم فجر و مکمل آن است.»

اهدا تندیس علی معلم در جشن جدید حافظ

معلم تصویر پوستر جشن حافظ  را نمادی از صلح دانست: «ما امسال در پوستر جشن از نماد کبوتر سفید استفاده کردیم چون پدرم همیشه به نماد کت و شلوار سفید معروف بود. این نماد به این موضوع اشاره دارد که پدرم از بعد جسمانی خارج و وارد بعد روحانی شده است. نکته دیگری که در طراحی این پوستر به آن توجه شد این بود که امروز سایه جنگ در تمام دنیا وجود دارد و از آنجایی که کبوتر سفید نماد صلح است ما خواستیم از زبان سینما استفاده کنیم و بگوییم که جهان بیشتر به سمت صلح برود.»

معلم از افزایش تعداد نامزدهای جوایز در چند بخش و رونمایی از تندیس ویژه‌ای با نام زنده یاد علی معلم خبر داد: «با توجه به اینکه امسال تعداد آثار زیاد بود ما تصمیم گرفتیم تعداد جوایز را در چند بخش افزایش دهیم تا حق کسی ضایع نشود. در بخش بهترین فیلم با افزایش تعداد نامزدها روبه‌رو هستیم که به ۱۰ نفر رسیده است. امسال تندیس ویژه‌ای هم به جشن حافظ اضافه شده که به نام علی معلم نام گرفته است. این تندیس ویژه به یک ایرانی داده می‌شود که در سطح ملی کار ویژه‌ای انجام داده باشد. البته این تندیس لزوما مربوط به بخش فرهنگ نیست به دلیل اینکه پدر من در بخش‌های مختلفی تاثیرگذار بود و جایزه را به فردی می‌دهیم که در سطح ملی موثر بوده باشد.»

تدوین صاحب جایزه می‌شود

معلم درباره‌ی اضافه شدن یک جایزه‌ی جدید به جشن حافظ و تقدیر از شهرام جعفری‌نژاد گفت: «امسال در بخش یک عمر فعالیت نوشتاری از شهرام جعفری‌نژاد به واسطه فعالیت‌هایش قدردانی می‌شود. ما سال گذشته این تندیس را نداشتیم اما امسال به جشن حافظ اضافه شد. امسال جایزه‌ای به تدوین خوب آثار می‌دهیم که سال گذشته این بخش با عنوان دستاوردهای فنی و هنری وجود داشت که شامل رشته‌های مختلف از جمله گریم می‌شد اما امسال تصمیم داوران در این بود که بخش تدوین جدا و به شکل تخصصی جایزه بدهیم. امسال هم مثل سال‌های گذشته نامزدهای بخش‌های مختلف را به مرور عنوان می‌کنیم. تاریخ جشن هم اوایل مرداد خواهد بود اما به دلیل اینکه تاریخ قطعی و مشخص نشده هنوز اعلام نمی‌کنیم و درباره مکان جشن هم هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم.»

دبیر اجرایی جشن حافظ درباره‌ی دو بخش اصلیِ این جشن توضیح داد: «جشن حافظ دو بخش اصلی شامل سینما و تلویزیون دارد و در این دو بخش جوایزی به آثار تعلق می‌گیرد، نحوه داوری‌ها به این صورت است که به آثاری توجه می‌شود که از ابتدای عید تا انتهای اسفند ماه ۹۵ تولید شده باشد.»

حواشی جشن حافظ و مهمانان 

معلم حواشی سال گذشته‌ی جشن حافظ را به خود جشن بی ارتباط دانست و درباره‌ی مضامین شرعی و مذهبی آن گفت: «جشن ما سال گذشته حواشی داشت اما این حواشی ربطی به خود جشن نداشت. جشن حافظ بیشتر از هر جشن دیگری بیشتر به مضامین شرعی و مذهبی اشاره دارد. مادر من هر سال به این نکته تاکید می‌کند و من فکر نمی‌کنم در هر جشن دیگری به این میزان به حجاب تاکید شود. بر همین اساس می‌توانم بگویم حواشی سال گذشته مربوط به جشن نبود با این وجود امسال تاکید ویژه‌ای بر این امر می‌کنیم و تلاش داریم مشکلی پیش نیاید.»

معلم از حضور مقامات لشگری و کشوری در جشن امسال خبر داد: «همه از مقامات لشگری و کشوری گرفته تا هنرمندان به جشن ما دعوت می‌شوند اما اینکه چه کسانی حضور داشته باشند مربوط به این می‌شود که آیا آن‌ها دوست دارند به این جشن بیایند یا خیر. بنابراین ما تاکید ویژه‌ای بر حضور شخصی بر جشن نداریم مگر مهمانی باشد که مربوط به سینما باشد. اصلا باید بگویم که ما در داروی‌ها و عملکردمان همواره فراجناحی عمل کردیم و همیشه استانداردهای سینما مدنظر ما بوده است.»

 داوران جشن هفدهم اضافه می‌شوند

تهیه‌کننده‌ی جشن حافظ از افزایش تعداد داوران امسال گفت : «تعداد داوران امسال ۱۳ نفر است و مثل سال‌های گذشته در روز جشن اسامی آن‌ها اعلام می‌شود. باید این نکته را هم بگویم که در همه بخش‌ها با کمک عزیزان چه در سازمان سینمایی و چه در بخش انتظامی مثل سال گذشته با همکاری خوبی مواجه بودیم و مشکل خاصی برای ما ایجاد نشد اما در عین حال استقلال جشن را هم حفظ کردیم.»

معلم در پایان گفت: «امسال بیش از ۱۰۰ فیلم مورد داوری قرار گرفته و نکته مهم این است که جشن حافظ مثل جشنواره فیلم فجر نیست زیرا ما اکران‌های سال را می‌بینیم و داوران با تمرکز بیشتری می‌توانند آثار را مورد ارزیابی قرار دهند.»

منبع: مهر 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *