محمد‌حسین لطیفی به حضور بی‌رویه تازه‌واردها به سینما انتقاد کرد

«هنر و تجربه» می‌تواند محل خوبی برای غربالگری در سینمای ایران باشد

«هنر و تجربه» می‌تواند محل خوبی برای غربالگری در سینمای ایران باشد
محمدحسین لطیفی، تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گویی از ورود بی‌رویه‌ی جوانان به عرصه‌ی فیلمسازی انتقاد کرد. او تصریح کرد بیشتر این افراد ظرفیت و توان ساخت فیلم را ندارند و به بی‌کاران سینما اضافه می‌شوند.

ایلنا نوشت: محمدحسین لطیفی در گفت‌و‌گویی با محوریت ورود بی‌رویه‌ی چهره‌های جدید به سینما و عرصه‌ی فیلمسازی گفت: «اگر همه‌ی جوانانی که وارد حوزه‌ی کار سینما می‌شوند؛ به بدنه‌ی سینما وارد شوند خیلی خوب است و امیدوارم تعدادشان هم بیشتر شود اما متاسفانه واقعیت این است که آن‌ها به بدنه‌ی سینما به عنوان فیلم‌ساز اضافه نمی‌شوند بلکه بر فهرست بی‌کاران سینما می‌افزایند.»

این کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی منظورش از سینمای بدنه توضیح داد: «منظورم از بدنه؛ فیلمسازی است که بعد از ساخت فیلم اول، فیلم دوم بتواند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند و قدرت داشته باشد که سایه‌ی خود را بر سینما بیندازد. اما واقعیت این است که اینگونه نیست. ما شاهد اتفاقی هستیم که از سال‌ها پیش، پیش‌بینی شده بود و اگر برای مواجهه با آن آماده نیستیم؛ به خاطر اشتباه همان سال‌هاست.»

لطیفی جایگاه درست ورود فیلمسازان تازه‌وارد را سینمای هنر و تجربه دانست و گفت: «سینمای هنر تجربه حق مسلم تازه‌واردان است. حق تازه‌کارها است که در اکران هنر و تجربه سالانه 400 تا فیلم بسازند. این اتفاق هیچ ایرادی ندارد. از دل این 400 فیلم 4 فیلم خوب پیدا می‌شود و این ارزشمند است. من احساس می‌کنم سینمای هنر و تجربه به محل خوبی برای غربال‌گری در سینمای ایران تبدیل شده است. با این روش هم عاشقان سینما می‌توانند تجربه کنند و در جایگاه خودشان قضاوت شوند و هم اگر سینماگر نخبه‌ای پیدا شد به سینمای حرفه‌ای کشور معرفی می‌شود.»

کارگردان فیلم‌های «عینک دودی» و «روز سوم» با مقایسه‌ی شرایط ساخت فیلم در گذشته و حال گفت: «در گذشته همه‌ی فیلم‌سازان چه باتجربه و چه جوان، باید در انتظار دوربین می‌نشستند. برای گرفتن سه‌حلقه نگاتیو اضافی باید التماس تهیه‌کننده را می‌کردیم و باید نهایتا با 110 حلقه فیلم را می‌ساختیم. شرایط فشرده و سخت بود. اما این مسئله خود‌به‌خود بر شکوه سینما اضافه می‌کرد. اما در حال حاضر؛ دیجیتال خودش را بر سینما تحمیل کرده و هر کسی می‌تواند یک دوربین بردارد و با یک ایده، فیلمسازی‌ را شروع کند.»

محمدحسین لطیفی درباره‌ی فیلمسازان تازه وارد اضافه کرد: «بیشتر این افراد ظرفیت و توان ساخت فیلم را ندارند. اگر به آن‌ها بگویید هنوز به این ظرفیت نرسیده‌اید، می‌گویند من با بقیه فرق می‌کنم! آن‌ها احساس می‌کنند در خودشان چیزهایی متفاوت پیدا کرده‌اند. اکثر کسانی که هر ساله وارد سینما می‌شوند، همین رویه را پیش گرفته‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند یک‌شبه می‌توانند وارد سینما شوند و سینما را متحول کنند و اتفاقا بیشترشان هم شکست می‌خورند و بعد از آن افسرده و سرخورده می‌شوند. حتی آن‌ها که فیلم ساخته‌اند هم دچار همین مشکل هستند. این جوانان با پروانه‌ی ساخت فیلم ویدیویی فیلم می‌سازند و به زور می‌خواهند آن را در بخش سینمایی جای دهند. امیدوارم وزارت ارشاد تا آخر پای تصمیماتش بایستد و جلوی این ورود بی‌رویه را بگیرد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *