ابوالحسن داوودی معتقد است با اقدامات سطحی نمی‌توان راه و منش کیارستمی را ماندگار کرد

نام و نشان کیارستمی نباید اتفاقی پیشِ‌‌پا‌افتاده باشد

نام و نشان کیارستمی نباید اتفاقی پیشِ‌‌پا‌افتاده باشد
ابوالحسن داوودی کارگردان سینما، در گفت‌و‌گویی ضمن تاکید بر ارزش بالای آثار کیارستمی و ضرورت تلاش برای حفظ نام و راه او، از اقدامات سطحی و فکرنشده برای بزرگداشت این فیلمساز و سینمای او انتقاد کرد.

شرق نوشت: ابوالحسن داوودی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده‌ی سینما در گفت‌و‌گویی درباره‌ی اقدامات سطحی و مقطعی پس از مرگ عباس کیارستمی برای بزرگداشت این کارگردان صاحب سبک سینمای ایران گفت: «امیدوارم این حرف من به کسی برنخورد، متأسفانه ما همیشه دچار نوعی مرده‌پرستی هستیم و این رفتار به طرز وحشتناکی سطحی و ظاهری است و نمی‌تواند ارزش‌های فرد از دست‌رفته را ماندگار کند. در این ‌میان، تنها فرصتی فراهم می‌شود که برخی خودشان را نشان بدهند و غلیان این احساسات خیلی زود فروکش می‌کند. اگر حقیقتا می‌خواهیم جایگاه عباس کیارستمی همیشه در سینمای ما حفظ شود و ماندگار باقی بماند، این اتفاق نیاز به برنامه‌ریزی‌های دقیق دارد.»

داوودی با اشاره به نام‌گذاری نشانی به نام کیارستمی تصریح کرد: «به نظر من اگر قرار است نشانی به نام او به وجود بیاید، باید آن‌قدر ارزش داشته باشد که اهالی سینمای ایران و جهان به‌ کسب این نشان افتخار کنند. نام و نشان او به‌ هیچ‌وجه نباید اتفاق پیشِ ‌پا‌افتاده‌ای شود. همچنین اگر قرار است شکل فیلم‌سازی و نگاه انسانی او در سینمای ایران به‌ عنوان سبک‌ و سیاق ماندگار شود، چه از سمت اهالی سینما و چه شاگردانش باید به آن ارزش و اعتبار داد، نه ‌اینکه تنها تقلیدی از سینمای او بدون ارائه‌ی تعریفی درست از آن صورت بگیرد.»

این کارگردان سینما همچنین درباره‌ی فیلم‌ساز فقید، عباس کیارستمی اضافه کرد: «قطعا فقدان فیلم‌سازی چون عباس کیارستمی تأثیرش را در سینمای ما خواهد گذاشت. کیارستمی از جمله فیلم‌سازانی بود که سبک و روش خاص خودش را در فیلم‌سازی داشت. سال‌های‌ سال بخش عمده‌ای از پیشرفت سینمای ایران مدیون او است و هر چقدر به جایگاه او پرداخته شود کم است. از نظر من مهم‌ترین ویژگی آثار کیارستمی نگاه شخصی او به اطرافش بود. ‌سادگی در نگاه و به‌ تصویر کشیدن حرفه‌ای این سادگی او را از دیگران متمایز کرد. در تمامی فیلم‌های او حس انسان‌دوستی و احترام به انسان نمایان است؛ اگر تمامی ارزش‌های فیلم‌سازی او را کنار بگذاریم همین یک ویژگی او را شایسته‌ی احترام می‌کند.»

اولین نشان با نام کیارستمی در شانزدهمین جشن حافظ به فیلم‌ساز جوان، شهرام مکری اهدا شد. مدتی بعد مسئولان سی‌و‌سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران از طراحی نشانی با همین نام خبر دادند و آن را در اختتامیه‌ی این رویداد سینمایی به اصغر فرهادی، کارگردان برنده‌ی اسکار اهدا کردند. این حرکت، اعتراض شدید برگزارکنندگان جشن حافظ را به همراه داشت.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *