بر اساس نظر منتقدان و صاحب نظران سینما

نامزدهای احتمالی اسکار 2018

نامزدهای احتمالی اسکار 2018
اسامی نامزدهای نهایی اسکار 2018 در روز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸ اعلام خواهد شد اما شاید برایتان جالب باشد چه فیلم‌ها و افرادی بیشترین شانس را برای نامزدی در مهم‌ترین رویداد سینمای جهان خواهند داشت.

نودمین مراسم اهدای جوایز اسکار 2018 (آکادمی علوم و هنرهای سینمایی) در حالی برگزار خواهد شد که قطعا تحت تاثیر رسوایی‌های اخیر جنسی شخصیت های برجسته در هالیوود قرار می‌گیرد اما هیچ مانعی برای گمانه‌زنی‌ها دوستداران وعاشقان سینما در مورد فیلم‌های تحسین شده وجود ندارد.

اولین دوره مراسم اسکار در سال 1929 به میزبانی داگلاس فیربنکس تنها طی مدت 15 دقیقه و  بدون هیچ گونه پخش رسانه‌ای برگزار شد در حالی که اکنون پس از گذشت حدود نود سال به یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان تبدیل شده است. با گذشت 89 دوره در این مقاله به بررسی مهم‌ترین شانس های نامزدهای جوایز نودمین اسکار در رشته‌های مهم پرداخته می‌شود.

بهترین فیلمبرداری اسکار 2018

یکی از مهمترین رشته‌های فنی جوایز اسکار، بخش بهترین فیلمبرداری است. راجر دیکینز فیلمبردار افسانه ای انگلیسی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای نامزدی و حتی بردن این جایزه برای فیلم بلید رانر ۲۰۴۹ است. به عقیده بسیاری از صاحب نظران سینما، دیکینز سرانجام پس از چهاردهمین نامزدی اسکارش این جایزه را بدست خواهد آورد. شهرت راجر دیکینز بیشتر برای فیلمبرداری فیلم‌های مهمی چون رستگاری در شاوشنک، فارگو و جایی برای پیرمردها نیست است.

از دیگر شانس‌های نامزدی جایزه اسکار در بخش فیلمبرداری می‌توان به هویته ون هویتما در فیلم دانکرک، دن لاوسن در شکل آب، برونو دلبونل در تاریک ترین ساعت و سیومبو موکدیپروم تایلندی برای فیلم تحسین شده مرا با نامت صدا کن هستند.

بهترین تدوین اسکار 2018

در دیگر بخش مهم فنی مراسم اسکار، از هم اکنون می‌توان لی اسمیت استرالیایی را برنده اسکار امسال دانست. تدوین درخشان و بی نظیر این تدوینگر نام آشنای استرالیایی در فیلم «دانکرک» برای بسیاری یادآور درخشان‌ترین فیلم‌های جنگی تاریخ سینماست. منتقدان برجسته‌ی سینما همچون پیتر تریورس از مجله رولینگ استون و آن تامسون از ایندی وایر رقیب سرسخت و مهمی برای لی اسمیت پیش بینی نکرده‌اند. با این حال از دیگر شانس‌هلی نامزدی جایزه اسکار می توان به سیدنی ولینسکی در «شکل آب»، جو واکر در «بلید رانر ۲۰۴۹»، والریو بونلی در «تاریک ترین ساعت» و گرگوری پلوتکین در «برو بیرون» اشاره کرد.

فیلم Blade Runner 2049

بهترین موسیقی متن اسکار 2018

در بخش بهترین موسیقی متن بر خلاف تدوین و فیلمبرداری، هیچ آهنگسازی شانس بیشتری نسبت به دیگران برای دریافت جایزه اسکار ندارد. از میان آهنگسازان برای نامزدی در این بخش از جوایز اسکار، آهنگسازان برجسته‌ای چون هانس زیمر برای فیلم «دانکرک»، الکساندر دسپلت برای فیلم شکل آب، داریو ماریانلی ایتالیایی برای فیلم تاریک ترین ساعت، جان ویلیامز برای آخرین قسمت از مجموعه جنگ ستارگان با نام آخرین جِدای، توماس نیومن برای فیلم ویکتوریا و عبدل از گزینه‌های اصلی برای نامزدی هستند. گرچه  احتمال دارد هانس زیمر آهنگساز فیلم «بلید رانر ۲۰۴۹» ساخته دنی ویلنو و جان ویلیامز آهنگساز فیلم کاغذها ساخته اسپیلبرگ به دلیل برجسته بودن خود این فیلم‌ها  شانس بیشتری برای دریافت جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را داشته باشند.

فیلم تاریک‌ترین ساعت

بهترین فیلم بلند انیمیشن اسکار 2018

در بخش بهترین فیلم بلند انیمیشن سه گزینه را می‌توان به عنوان نامزدهای اصلی این رشته دانست. اصلی‌ترین رقیب که با بیشترین تحسین و استقبال روبه رو شد انیمیشن کوکو ساخته کمپانی مشهور پیکسار به پخش کنندگی دیزنی است.  دو انیمیشن دیگر، انیمیشن وینسنت دوست داشتنی محصول لهستان و انگلستان که زندگی نقاش برجسته تاریخ وینسنت ونگوگ را به تصویر کشیده است  و انیمیشن فیلم لگو بتمن که داستان مشهور بتمن و جوکر را روایت می‌کند که تحسین اصحاب سینما رابرانگیخته‌است.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اسکار 2018

از مهم‌ترین بخت‌های اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد 2018، مایکل استالبارگ برای فیلم «مرا با نامت صدا کن»، سم راکول در فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری، ریچارد جنکینز برای فیلم «شکل آب» و آرمی هامر در فیلم «مرا با نامت صدا کن» هستند اما قطعا اصلی‌ترین شانس نامزدی و برنده شدن جایزه این بخش متعلق به ویلم دفو بازیگر کمتر تحسین شده دهه هشتاد هالیوود در فیلم پروژه فلوریدا است. ویلم دفو در دهه هشتاد بازی‌های بی‌نظیرش در فیلم‌های جوخه، میسی سی پی می‌سوزد و آخرین وسوسه مسیح مژده ی یک استعداد بزرگ در هالیوود را می‌داد اما بعدها با حضور در مجموعه‌های مرد عنکبوتی افول محسوسی در پرونده کاریش ایجاد شد تا اینکه در سال‌های اخیر با فیلم‌های هتل بزرگ بوداپست و همین فیلم «پروژه فلوریدا» دوباره به عرصه سینما برگشتی موفقیت آمیز داشته است.

همچنین داستین هافمن در سن هشتاد سالگی بازی خیره کننده‌ای را در فیلم داستان‌های مایروویتز به نمایش گذاشته است و مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است اما بعد از رسوایی‌های گسترده هالیوود که داستین هافمن نیز از آن مصون نماند شانس این بازیگر بزرگ سینما را برای هشتمین نامزدی اسکارش کمرنگ شده است.

انیمیشن کوکو

بهترین بازیگر نقش مکمل زن اسکار 2018

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن، لوری متکاف (لیدی برد) و آلیسون جانی (من، تونیا)  دو بازیگر کمتر شناخته شده‌ی هالیوود شانس کسب اسکار این بخش را دارند. در کنار این دو گزینه افراد مشهوری نظیر اکتاویو اسپنسر (شکل آب)، ملیسا لئو (شاگردی) و هالی هانتر (بیمار بزرگ) نیز حضور دارند که پیش تر، این تندیس با ارزش را به خانه برده‌اند.

بهترین بازیگر نقش اول مرد اسکار 2018

بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن از جذاب‌ترین و مهیج‌ترین بخش‌های جوایز آکادمی محسوب می‌شود. در بخش  بهترین بازیگر نقش اول مرد بازیگران کاربلد و کارکشته‌ای نظیر گری اولدمن (تاریک ترین ساعت)، دانیل دی لوییس (موضوع فانتومتام هنکس (کاغذها) و دنزل واشینگتن (رومن جی اسرائیل) حضور دارند که به جذابیت رقابت موجود در این بخش می‌افزاید. البته بازی درخشان جیک جیلنهال در فیلم بیگانه و ظهور پدیده جوانی به نام تیموتی شلمی با فیلم «مرا با نامت صدا کن» این بخش جوایز آکادمی را دیدنی‌تر از سال‌های گذشته کرده است. اما به گفته بسیاری از منتقدان سینما شانس اولدمن برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم «تاریک ترین ساعت» از رقبای دیگر خود به مراتب بیشتر است.

بهترین بازیگر نقش اول زن اسکار 2018

در بخش بهترین بازیگر زن، به گفته اکثر منتقدین  فرانسیس مک دورمند بازیگر فیلم فارگو و همسر جوئل کوئن، برای بازی در فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» جزء گزینه‌ها و اقبال‌های اصلی این بخش در کنار بازی درخشان سالی هاوکینز در فیلم «شکل آب» محسوب می‌شود. سیرشا رونان و مارگوت روبی دو ستاره جوان این روزهای سینمای آمریکا نیز امسال بازی‌های چشمگیری از خود به نمایش گذاشته‌اند و بخت بسیار بالایی برای نامزدی اسکار دارند، با این حال جسیکا چستین، جودی دنچ، کیت وینسلت و مریل استریپ (بازیگر ثابت جوایز اسکار) نیز در میان دیگر بخت های نامزدی این جایزه پراعتبار قرار دارند.

فیلم lady bird

جیمز ایوری کارگردان کهنه کار آمریکایی در آستانه نود سالگی با فیلمنامه جوان پسندانه خود به نام «مرا با نامت صدا کن» نوشته آندره آسیمن بخت زیادی برای نامزدی در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی دارد. فیلم «مرا با نامت صدا کن» همچون فیلم‌هایی نظیر قوی سیاه و بازی تقلید به موضوع دگرباشی جنسی می‌پردازد. از دیگر فیلم‌نامه‌های اقتباسی می‌توان به «بازی مولی» نوشته آرون سورکین مهم‌ترین فیلمنامه نویس یک دهه اخیر هالیوود، «اهتراز آخرین پرچم» نوشته ریچارد لینکلیتر، «مادباند» نوشته دی ریس و ویرجیل ویلیامز و «هنرمند فاجعه» نوشته مایکل اچ وبر و اسکات نیوستادتر اشاره کرد.

فیلم‌های «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» نوشته مارتین مک دونا کارگردان مشهور انگلیسی که بسیاری او را با فیلم «در بروژ» می شناسند، «برو بیرون» (جوردن پیل)، «لیدی برد» (گرتا گرویگ) و «شکل آب» (گیلرمو دل تورو و ونسا تیلور) در بخش بهترین فیلمنامه اصلی اقبال بیشتری برای کاندید شدن و نامزدی در این بخش از جوایز آکادمی را دارند.

یکی از جالب‌ترین اخبار و پیش‌بینی‌ها مربوط به بخش بهترین کارگردانی به دلیل حضور احتمالی  کارگردانان زن بین کاندیداهای این بخش است. گرتا گرویگ بازیگر جوان فیلم «معشوقه آمریکایی» و «نقشه مگی» نخستین بار در مقام کارگردانی ظاهر شده و تجربه درخشانی را با ساخت فیلم «لیدی برد» پشت سر گذاشته است و نوید یک کارگردان بزرگ در آینده را می‌دهد. فیلم «لیدی برد» داستان دختری در دوران مدرسه را روایت می‌کند و به گونه‌ای نسخه دخترانه فیلم‌های «بچگی» لینکلیتر و «۴۰۰ ضربه» تروفو را به نمایش می‌گذارد.

فیلم دانکرک

دی ریس  نیز دیگر کارگردان زنی است که با فیلم کم هزینه «مادباند» شانس نامزدی در بخش  بهترین کارگردانی آکادمی را دارد. اما بیشترین شانس نامزدی و حتی برنده شدن این جایزه متعلق به کریستوفر نولان کارگردان محبوب بریتانیای-آمریکایی است که با فیلم جنگی «دانکرک» اکثر تماشاگران و صاحب نظران سینما را تحت تاثیر قرار داده است. فیلمی که به عقیده تاد مک کارتی منتقد برجسته هالیوودریپورتر یک شاهکار امپرسیونیستی است؛ فیلم جنگی کم‌نظیری که ممکن است به ظاهر با خرج فراوان ساخته شده باشد اما بیش از هر چیز، نمایانگر لحظه‌های انزوای مطلق و اغلب در خلوت انسان است.

گیلرمو دل تورو و استیون اسپیلبرگ نیز دو کارگردان مشهور دیگر سینمای جهان هستند که احتمال کاندید شدن در این بخش را دارند و رقبای سرسختی برای نولان انگلیسی محسوب می‌شوند. دل تورو بعد از کسب شیر طلای جشنواره ونیز بسیاری را متقاعد کرده است که یکی از بخت‌های اصلی جایزه اسکار 2018 باشد و موفقیت فیلم هزارتوی پن را دوباره تکرار کند و اسپیلبرگ نیز چون اکثر سال‌هایی که فیلم ساخته شانس جدی جایزه اسکار محسوب می‌شود. البته از شانس لوکا گوادانینو با فیلم تحسین شده «مرا با نامت صدا کن»، مارتین مک دونا با فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و جو رایت با فیلم «تاریک ترین ساعت» نمی‌توان چشم پوشید.

در صورتیکه طبق روال هر ساله 9 فیلم به عنوان نامزدهای نهایی اسکار بهترین فیلم انتخاب شوند شانس «دانکرک» کریستوفر نولان از همه بیشتر است. شانس های دیگر نامزدی این بخش، فیلم «شکل آب» (گیلرمو دل تورو)، «کاغذها» (استیون اسپیلبرگ)، «تاریک ترین ساعت» (جو رایت)، «مرا با نامت صدا کن»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»، «برو بیرون»، «لیدی برد» و «پروژه فلوریدا» هستند اما باید منتظر ماند و دید در روز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸ اعضای آکادمی چه افرادی را برای این رقابت بزرگ نامزد خواهند کرد.

منبع: مهر

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *