مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری:

نافرمانی از حکم دادسرا در توزیع سریال «عاشقانه» جرم است

نافرمانی از حکم دادسرا در توزیع سریال «عاشقانه» جرم است
مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری گفت: «اگر شرکت‌های VOD خبر توزیع سریال را در شبکه نمایش خانگی به دادسرای فرهنگ و رسانه انتقال دهند، دادسرا در جمع‌آوری سریال اقدام قانونی خواهد کرد و ما در ستاد صیانت هم در خدمت آن‌ها هستیم.»

فارس نوشت: با توجه به اختلافات میان تهیه‌کننده پیشین سریال عاشقانه و سرمایه‌گذار، باعث شد تا طرفین دعوا به دادگاه فرهنگ و رسانه شکایت ببرند و در نهایت حکم توقیف سریال از سوی دادگاه برای توزیع سریال ارائه شد، اما روز گذشته سریال با وجود حکم قضایی در شبکه نمایش خانگی و بستر وب توزیع شد. با سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری و رئیس ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری درباره شرایط این سریال، امکان ارائه آن در شبکه خانگی نمایش خانگی، نظارت بر محتوای آثار VOD به گفت‌وگو نشستیم که از نظرتان می‌گذرد:

توزیع سریال به دلیل تخلف تهیه‌کننده پیشین دچار مشکل شد 

چرا روند توزیع سریال شبکه نمایش خانگی «عاشقانه» از ابتدا با حواشی روبه‌رو بود و بعد از قسمت 4 با مشکلاتی در حوزه توزیع در شبکه نمایش خانگی و بستر وب مواجه شد؟

هدف موسسه رسانه‌های تصویری بهر‌ه‌مندی از ظرفیت‌های موسسات ویدئو رسانه و توزیع محصولات سینمایی و استفاده حداکثری از ظرفیت گسترده تکنولوژی‌های نوین در حوزه  تصویر و  سینما تحت عنوان پروژه سند است. معتقدیم که نمایش خانگی یک ظرفیتی است که می‌توانیم هم در توزیع DVD و هم در فضای مجازی و بستر وب توسط شرکت‌هایی که دارای مجوز از موسسه رسانه‌های تصویری هستند، استفاده کنیم و این محتوا را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. هدف این است که تمرینی را آغاز کنیم که دارندگان محتوا همزمان هم به موسسات ویدئو رسانه و هم به شرکت‌های ‌VOD بدهند برای بارگذاری در فضای وب . متاسفانه درباره سریال «عاشقانه» به دلیل تخلفی که تهیه کننده پیشین این سریال انجام داده مشکلاتی در توزیع این سریال در نمایش خانگی و بستر اینترنت توسط شرکت‌های سَنَد مواجه شد.

تهیه‌کننده همزمان با شرکت‌های VOD  و موسسات ویدئو رسانه قرارداد واگذاری داشت/ دادسرای فرهنگ و رسانه حکم توقف سریال را صادر کرد

مشکل این بود که  تهیه‌کننده همزمان هم با شرکت‌های ‌VOD  و هم با یکی از موسسات ویدئو رسانه قرارداد واگذاری را منعقد کرد. ما پس از اطلاع از این امر از طرفین خواستیم در موسسه حاضر شوند. بحث داشتیم و توافق شد سریال هم در VOD  هم شرکت نمایش خانگی توزیع شود. با مراقبت‌های جدی که اعمال کردیم چهار قسمت سریال هم در VOD هم در شبکه نمایش خانگی ارائه شد، اما متاسفانه با اختلافی که بین تهیه‌کننده از یک سو و سرمایه‌گذاران از سوی دیگر پیش آمد، تهیه‌کننده از پروژه جدا شد و دامنه اختلاف به موسسات ویدئو رسانه و شرکت‌های VOD رسید و قیمت واگذاری این سریال به VOD را به ناگاه افزایش دادند، البته شرکت‌ها با مراقبتی که انجام دادیم حاضر بودند قرارداد مجدد تنظیم کنند، اما قیمت‌ها به شدت از طرف سرمایه‌گذاران افزایش یافت و موجب حل و فصل مطلوب نشد. طرفین نشست‌هایی در موسسه رسانه‌های تصویری داشتند اما در نهایت به تفاهم نرسیدند و با شکایتی که از شرکت‌های سَنَد شد، دادسرای فرهنگ و رسانه ابتدا توزیع سریال را در VOD با حکم قضایی متوقف کرد و سپس با شکایتی که شرکت‌های VOD انجام دادند، همان شعبه دادسرا توزیع‌ نسخه خانگی را هم توقیف کرد.

نشست‌های مکرر طرفین دعوا تاکنون به نتیجه نرسیده است

ما پس از این اتفاق که خوشایند نبود دوباره طرفین را دعوت کردیم تا با دریافت جدید از واقعیت‌ها، به یک تعامل و همکاری جدیدی برسند. امیدواریم این اتفاق بیافتد و این سریال پرمخاطب متوقف نشود و شاهد شکست دیگری در حوزه توزیع سریال در شبکه نمایش خانگی نباشیم و اختلافات را با مدارا مدیریت کنیم و با رایزنی، دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم. ما مأیوس نیستیم زیرا می‌دانیم رای دادگاه و توقف سریال هم به ضرر شرکت‌های سند و هم به ضرر موسسات ویدئو رسانه است و همگی به این مهم  هم باور دارند امیدوارم در حوزه فرهنگی از ظرفیت و شایستگی برخوردار باشیم که مسایل خودمان را با درایت انجام بدهیم و کار به مرجع قضایی نکشد اگر کار به مراجع قضایی برسد طرفین دعوا مقید هستند و باید باشند که احکام دادسرای فرهنک و رسانه تبعیت کنند.

نافرمانی از حکم دادسرا جرم تلقی می‌شود

با توجه به اینکه قسمت هفتم هم در وب و هم شبکه نمایش خانگی توزیع شده، ستاد صیانت چه برخوردی با این تخلفات خواهد کرد؟

اگر توزیع سریال انجام شده باشد نافرمانی از حکم دادسرای فرهنگ و رسانه است و این جرم تلقی می‌شود و دادسرا برخورد قانونی انجام خواهد داد و ما در ستاد صیانت انظار و اخطار به دارندگان محتوا  و از سوی دیگر به شرکت‌های پخش انجام دادیم و انجام می‌دهیم. با صحبت‌هایی که با شرکت‌های ویدئو رسانه داشتم، آنها را پرهیز دادم و آنها هم قول دادند در چارچوب مقررات و قوانین اقدام کنند. اگر شرکت‌های VOD خبر توزیع سریال را در شبکه نمایش خانگی به دادسرای فرهنگ و رسانه انتقال دهند، دادسرا در جمع آوری سریال اقدام قانونی خواهد کرد و ما هم در خدمت آن‌ها هستیم.

«عاشقانه» اصلاحات فراوانی دارد/ اثری که به لحاظ محتوا مطلوب ما نیست

از ابتدا تاکید داشتید روی محتوای VOD نظارت دارید اما این  سریال  مروج سبک زندگی غربی است  و بستر اصلی داستان بر این اساس شکل می‌گیرد. چگونه بر این سریال‌ها نظارت می‌کنید؟

نظارت بر محتوای نمایش خانگی با موسسه رسانه‌های تصویری نیست با سازمان سینمایی و دفتر نمایش خانگی است. در آن‌جا شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش خانگی وجود دارد و نظارت می‌کنند. من مطلع هستم که نظارت در شوراهای سازمان سینمایی با قدرت و قوت صورت می‌گیرد و اصلاحات فراوانی برای این سریال در نظر گرفته شده است. طبیعتا همان چیزی هم که الان توزیع می‌شود ممکن است مطلوب نباشد و نیست. امیدواریم با مراقبت‌های بیشتر از فرصت فرهنگی ایجاد شده بتوانیم برای اشاعه فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی بهره ببریم و مردم آنچه که در پرده سینما و شبکه نمایش خانگی می‌بینند، انعکاس رفتارهای واقعی آن‌ها در صحنه زندگی باشد که مردم مسلمان و متدین ما سبک زندگی غربی را بر نمی‌تابند و بیشتر مشتاق هستند آنچه که خودشان به عنوان سبک زندگی ایرانی را دنبال می‌کنند، در سینما و صفحه تلویزیون ببینند. امیدوارم این مراقبت و دقت بیشتر باشد و ماشاهد این نوع آثار نباشیم.

توافق مجدد  بین سرمایه‌گذاران و شرکت‌های VOD مشکل سریال را حل می‌کند/ اگر توافق صورت نگیرد حکم دادسرا لازم‌الاجرا است

این سریال که در شبکه نمایش خانگی توزیع شده و قطعاً مخاطبانی را با خود همراه کرده است، چه سرنوشتی خواهد داشت؟

آرزوی ما توافق مجدد شرکت‌های‌ ‌‌VOD با سرمایه‌گذاران این سریال و تنظیم مجدد قرارداد همکاری و ارائه محتوا بر بستر وب است، امیدواریم طرفین تعامل خوبی داشته باشند و بر سر قیمت و مدل اقتصادی به توافق برسند. ما هم از ظرفیت‌هایمان استفاده می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، حکم دادسرای فرهنگ و رسانه لازم‌الاجرا برای طرفین است.

توافق مانع اجرای حکم توقیف خواهد بود

چه زمانی توافق حاصل می‌شود و چه اقداماتی در این باره صورت گرفته است؟

امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق رخ دهد. به محض حصول توافق اطلاع‌رسانی خواهد شد و اگر توافقی صورت نگرفت حکم دادسرای فرهنگ و رسانه همچنان توقف سریال در شبکه نمایش خانگی و VOD است. تخلفی هم که در توزیع قسمت هفتم سریال صورت گرفته توسط دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیری می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *