احسان قاضی زاده هاشمی درباره‌ی نبود قوانین ثابت در سینما گفت‌و‌گو کرد

یک نماینده مجلس به توقیف «کاناپه» واکنش نشان داد

یک نماینده مجلس به توقیف «کاناپه» واکنش نشان داد
احسان قاضی زاده هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درمورد استادندارهای فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها گفت‌و‌گو کرد و درباره‌ی وجود نداشتن قوانین مدون دراین حوزه انتقاد کرد.

خانه ملت نوشت: با پخش اولین قسمت از سریال نفس به کارگردانی جلیل سامان؛ دیده شدن زنان بی‌حجاب در صحنه‌‌های این سریال، دوباره موضوع استفاده از کلاه‌گیس به جای حجاب برای بازیگران زن در فیلم  کاناپه  را به میان آورد. آخرین ساخته‌ی کیانوش عیاری که به دلیل نشان دادن زنانی که به جای حجاب، کلاه‌گیس به سر دارند،  از نمایش و اکران عمومی منع شده است. البته جلیل سامان در سریال نفس با دغدغه‌ای متفاوت با کیانوش عیاری،  زنان بی‌حجاب را مقابل دوربین سریالش برد   و برای این کار سکانس‌های مورد نیاز را با بازیگران خارجی و در ارمنستان مقابل دوربین برد. این موضوع که در فضای مجازی و رسانه‌ها بواکنش‌های مختلفی به دنبال داشت، بهانه‌ای شد تا احسان قاضی زاده هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگویی به استانداردهای دوگانه در عرصه فیلم و سریال‌سازی انتقاد کند.

احسان قاضی زاده هاشمی با انتقاد از استانداردهای دوگانه در عرصه فیلم و سریال‌سازی گفت: «استاندارها در حوزه‌های تصویری به ویژه سینما باید واحد باشد و شورای پروانه ساخت و نمایش باید ضوابط مدونی را تعیین کنند. درواقع نمی‌توان درباره دو اثر سینمایی در شرایط یکسان در مقاطع مختلف زمانی قضاوت‌های متفاوتی داشت.»

قاضی زاده هاشمی درباره‌ی خواسته‌ی جدی از مسئولان وزارت فرهنگ فارغ از دولت‌ها، خروج از اعمال رفتارهای سلیقه‌ای و اجرای قوانین و ضوابط ثبت شده بر روی کاغذ گفت: «ضوابط سلیقه‌ای و مقطعی باید کنار گذاشته شوند، باید آیین‌نامه‌ای که به تایید هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی می‌رسد اعمال شود. نه اینکه یک فیلم به بهانه خاصی مثلا استفاده از کلاه‌گیس توقیف شود و فیلم یا سریال دیگری با همین ویژگی امکان نمایش عمومی پیدا کند. در بسیاری از حوزه‌های فرهنگی و هنری همچون کتاب ضوابط مشخصی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و اعمال می‌شود اما متاسفانه در حوزه سینما هنوز قوانین مدونی که روی کاغذ آمده باشد، تدوین نشده به همین دلیل فیلم‌ها قربانی اعمال سلایق فردی یا گروهی می‌شوند.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی اینکه حضور سلیقه‌ها بیش از همه به کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان سینمایی آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، توضیح داد: «در سینما نگاه به یک اثر با اثر دیگری تفاوت دارد و حتی گاهی مجوز ساخت و اکران با نگاه به کارگردان اثر داده می‌شود در حالی که باید با عبور از حواشی، تنها اثر را ارزیابی و قضاوت کرد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *