نگاهی به موقعیت سینمای ایران در عرصه‌های بین‌المللی

اکران فیلم‌های ایرانی در فرانسه با نام‌های متفاوت

اکران فیلم‌های ایرانی در فرانسه با نام‌های متفاوت
نمایش آثار سینمای ایران  بر پرده سینماهای فرانسه در بیش از سی سال گذشته را می‌توان حضوری موثر و خوب ارزیابی کرد. این حضور هرچند در طول سالیان متمادی با افت و خیزهای گوناگونی روبه‌رو بوده، اما نمایش فیلم‌های سینمایی تولید شده در ایران نمودی از موفقیت‌های جهانی این سینما در سی سال گذشته است.
به گزارش فیلم‌نت نیوز، در شش ماه اول سال میلادی ۲۰۱۷ ، دو فیلم ایرانی در فرانسه به نمایش عمومی درآمدند که تازه ترین آن ازروز چهارشنبه هفتم ماه ژوئن ۲۰۱۷ (۱۷ خرداد) با نمایش فیلم امروز ساخته رضا میرکریمی است که نمایشش در فرانسه با نام یک روز نو خواهد بود. این فیلم میرکریمی را که در سال ۱۳۹۲ ساخته شده، کمپانی زوتروپ فیلم خریداری و پخش خواهد کرد.

فیلم میرکریمی در نخستین روز نمایش خود در سه سینمای فرانسه تنها ۷۶ نفر تماشاگر داشت.

از میرکریمی پیش از این فیلم کودک و سرباز در دسامبر ۲۰۰۱ در فرانسه اکران شد که با اسقبال خوب منتقدین و تماشاگران هم برخوردار شد.

اما اولین فیلم ایرانی که امسال به نمایش عمومی درآمد در روز ۲۵ ژانویه بود؛ فیلم اژدها وارد می‌شود اثر مانی حقیقی. این فیلم در فرانسه با نام دره ستارگان و توسط کمپانی هپینس روی پرده سه سینمای پاریس رفت که در روز اول  ۱۷۶ تماشاگر و در  یک هفته اول در این سه سالن در پاریس ۱۴۶۳ تماشاگر داشت. اژدها وارد می‌شود در هفته دوم فروش حدودا پنجاه در صد کاهش یافت و این سیر نزولی ادامه داشت. البته این آمار مربوط به سینماهای شهر  پاریس است ونمایش این فیلم در سینماهای شهرستان‌های فرانسه ادامه داشت و برمبنای یک برآورد کلی حدود ۵۵۰۰ تماشاگر این فیلم مانی حقیقی را در فرانسه دیدند.

در جدول پخش‌کنندگان فرانسه که لیست فیلم‌های آینده به چاپ رسیده نام دو فیلم دیگر ایرانی دیده می‌شود؛ قبل از پایان تابستان و وارونگی.

قبل از پایان تابستان اثر مریم گورمقتیق، که در فرانسه ساخته شده و در بخش «اسید» جشنواره کن انتخاب شده بود و اولین فیلم مستند داستانی این فیلمساز محسوب می شود. این فیلم در ۱۲ ژوئیه به نمایش عمومی در خواهد آمد.

فیلم وارونگی اثر بهنام بهزادی، که سال گذشته در بخش نوعی نگاه پذیرفته شده بود، قرار است با نام فرانسوی وزش آزادی از ۱۹ ژوئیه به نمایش در آید.

احتمال دارد دو فیلم ایرانی که امسال در جشنواره کن در دو بخش نوعی نگاه لرد ساخته محمد رسول اف  و تهران تابو اولین اثر علی سوزنده، که در بخش هفته منتقدین بود، حضور داشتند نیز تا قبل از پایان سال به نمایش عمومی در آیند.

قابل یادآوری است که پرفروش‌ترین فیلم ایرانی در فرانسه، جدائی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی است که یک میلیون و پنجاه هزار تماشاگر داشت و با نگاهی به آمار سایر فیلم‌های ایرانی نمایش داده شده در سینماهای فرانسه، فروش جدایی… رکورد بی‌سابقه و دست‌نیافتنی محسوب می‌شود.

این فیلم در ماه ژوئن ۲۰۱۱ به پرده سینماها آمد و در هفته‌های بعد، به تعداد سالن‌هایش افزوده شد.

آخرین فیلم این کارگردان یعنی فروشنده با دریافت دو جایزه از جشنواره کن، حدود ۲۷۰ هزار تماشاگر در فرانسه داشت.

علاقه‌مندان به سینمای اصغر فرهادی این کارگردان جهانی ایران و برنده ده‌ها جایزه مهم بین‌المللی، منتظر ساخته شدن و دیدن فیلم جدید او هستند. این فیلم قراراست به زبان اسپانیائی در همین کشور و احتمالا یکی دو کشور دیگر کلید زده شود.

منبع: بانی فیلم

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *