اصغر فرهادی در گفت‌وگو با ورایتی از دریافت جایزه‌ی اسکار و ویژگی‌های فیلم تازه‌اش گفت

یک فیلم با فضای کاملا اسپانیایی می‌سازم که سال آینده اکران می‌شود

یک فیلم با فضای کاملا اسپانیایی می‌سازم که سال آینده اکران می‌شود
اصغر فرهادی که دو جایزه‌ی اسکار برای فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به نام خود ثبت کرده است، این روزها عازم دوحه شد ودر حال تدریس مسترکلاس فیلمسازی است. فرهادی در طول این سفر به وسیله‌ی اسکایپ با تهیه‌کنندگان اسپانیایی فیلم تازه‌اش در حال مذاکره و هماهنگی است و تا به زودی پیش‌تولید فیلم جدیدش را در اسپانیا آغاز کند. فیلمی که خاویر باردم و پنلوپه کروز نقش‌های اصلی را ایفا می کنند و بازیگر ایرانی در ان حضور ندارد.  
میزان نوشت: فرهادی پس از ورود به مادرید در مصاحبه‌ای با خبرنگار روزنامه‌ی «ورایتی» سکوت خود پس از دریافت اسکار را شکسته و درباره‌ی اسکار و انتخاب نمایندگانش توضیح داده است.
چه احساسی دارید از اینکه دومین اسکار خود برنده شدید؟
 من پیش از این برای فیلم جدایی نادر از سیمین این جایزه را دریافت کرده بودم اما اسکار فیلم فروشنده برایم متفاوت بود. در ابتدا قصد داشتم در مراسم آکادمی شرکت کنم اما قانون دولت آمریکا مرا از این تصمیم منصرف کرد. در این فیلم من با شرکت آمازون به عنوان یک پخش‌کننده جدید همکاری داشتم که همکاری جالبی بود. این فیلم در حال حاضر شناخته شده است و مردم آن را به خوبی دیده‌اند.
برخی می‌گویند شرایط سیاسی به وجود آمده در اسکار دوم شما تاثیر گذاشته و یا بهتر بگویم منع ورود برخی کشور‌ها به امریکا در رای داوران آکادمی تاثیر داشته است. نظر شما چیست؟
 این فیلم قبل تر از اینها ساخته شده و توسط آکادمی برای حضور در اسکار 2017 انتخاب شده بود. من کنترلی بر اتفاقاتی که افتاده و خواهد افتاد ندارم. اقدام من صرفاً عکس‌العملی نسب به این قانون بود و تصمیم گرفتم به مراسم نروم. این انتخاب و اتفاق بسیار پیچیده بود. تا آنجا که می‌دانم معیار داوران اکادمی برای انتخاب آثار متفاوت است. این اتفاق بسیار پیچیده است و من نمی‌دانم ملاک هر فرد برای انتخاب اثر مورد نظرش چگونه است.
در مورد انتخاب دو نفر معرفی شده برای دریافت اسکار بگویید. چطور شد که آنها را انتخاب کردید؟ آیا آنها انتخاب شخصی شما بودند؟
 بله قطعاً من انتخاب کردم. فیروز نادری یکی از موفق‌ترین ایرانیان حاضر در امریکا است. او پیش از این یکی از مهندسین ناسا بوده و یکی دیگر از دلایل انتخابم این بود که آنها زمین را از بالا دیدند و این تقسیمات و محدودیت ها از آن بالا بی معنی است و در کل هیچ مرزی در آنجا وجود ندارد.
مردم ایران چه واکنشی در قبال اسکار فیلم فروشنده نشان دادند؟

 اکثر مردم بسیار خوشحال بودند و از این خبر به گرمی استقبال کردند. البته عده‌ای هم با تحلیل و تفسیر سیاسی با این موضوع برخورد کردند. تفاسیری که این پیروزی را کمی تلخ می کرد اما چیزی که مهم است فراتر از اینها بود.

در حال حاضر شما برای تولید فیلم تازه خود با حضور خاویر باردم و پنلوپه کروز در مادرید به سر می‌برید. آیا کار کردن با ستاره‌های غیر‌ایرانی تغییری در روند شما ایجاد می کند؟
 من قبلاً در فیلم گذشته تجربه کار در فرانسه را داشته ام. پیش از این قرار بود پروژه اسپانیا رقم بخورد اما به یک آن احساس کردم نیاز دارم به ایران بازگشته و فیلمی در کشور خودم بسازم. در حال حاضر برای ساخت این پروزه در حال مذاکره هستم. فعلاً همه چیز روی فیلمنامه معطوف است. بدون شک باردم و کروز بازیگران بزرگی هستند. ما باید رابطه‌ای صمیمانه و خوب داشته باشیم و همگی در راستای فیلمنامه پیش برویم به طوری که این پروژه را به درستی شروع کنیم.
من شنیده‌ام که این فیلم یک تریلر روانی است که در مورد یکی از خانواده های اسپانیایی روی می دهد. درست است؟
 داستان در مورد یک خانواده است. فقط همین را می توانم بگویم.
فیلم «گذشته» در پاریس ساخته شد اما در آن عناصر ایرانی به چشم می خورد. آیا این فیلم اینگونه است؟
 این فیلم با گذشته صد‌در‌صد متفاوت است. فضای این فیلم کاملاً اسپانیایی بوده و بازیگران به اسپانیایی صحبت می کنند و همگی اهل این کشور هستند.
چه زمانی فیلمبرداری کار را شروع می کنید؟
 تابستان فیلمبرداری آغاز شده و فیلم برای سال آینده اکران می شود.
اکثر آثار شما در مورد فشارهایی است که بر اثر اتفاقات به افراد می آید. آیا فکر می کنید یک فیلم کمدی بسازید؟
 این یکی از آرزوهای بزرگ من است که فیلمی کمدی بسازم. فیلمی که واقعیت های زندگی را از طریق فیلمی کمدی بیان کنم. شاید اینبار بعد از بازگشتم به ایران این کار را انجام دهم.
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *