نقش وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی در تایید یا نفی یک فیلم چیست؟

صالحی امیری: وزیر در فرآیند مجوز فیلم دخالتی ندارد

صالحی امیری: وزیر در فرآیند مجوز فیلم دخالتی ندارد
سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست دولت در پاسخ به خبرنگاران درباره نقش خود در فرآیند صدور مجوز فیلم‌ها توضیح داد.

امروز حواشی مربوط به فیلم‌هایی چون ساعت ۵ عصر و مادر قلب اتمی محور سوال‌های برخی خبرنگاران از وزیر فرهنگ و ارشاد بود.

وزیر ارشاد درباره فیلم «ساعت پنج عصر» و اینکه برخی نسبت به این فیلم و فیلم‌هایی دیگر مانند «مادر قلب اتمی» اعتراض‌هایی داشته‌اند، گفت: «ما در سینما یک نظام استاندارد تعریف شده داریم و شورای ساخت و نمایش از صاحب نظران هستند. وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی مداخله مستقیم در فرآیند تایید یا تکذیب یک فیلم ندارد و منطق اداره یک وزارت‌خانه این نیست که در همه امور جزیی یک وزارتخانه دخالت کند.»

صالحی امیری با بیان اینکه «آنچه مهم است این است که یک فیلم مسیر قانونی‌اش را طی کرده باشد.» ادامه داد: «من می‌توانم بگویم که فیلم‌های موجود هم در مرحله پروانه ساخت و هم مرحله پروانه نمایش مجوز‌های لازم را کسب می‌کند و برای اکران به شورای صنفی منتقل می‌شود.»

همچنین وزیر ارشاد درباره نقش خودش در پروسه مجوزها می‌گوید: «درباره فیلم‌هایی که نام بردید طبعا واکنش‌هایی از سوی برخی نمایندگان و بعضی از افراد صاحب نظر داشتیم و جلساتی برگزار شد؛ یکی از این فیلم‌ها ۱۸ مورد اصلاح داشته است. اگر لازم باشد باز اصلاحات اعمال می‌شود؛ اما در فرآیند خودش. یعنی من به عنوان وزیر در فرآیند مجوز فیلم دخالت نمی‌کنم. نقطه نظر نمایندگان و شخصیت‌های فرهنگی را به شورای نمایش ارجاع دادیم. جلساتی با حضور نمایندگان توسط خانه سینما برگزار شد، این فیلم بازبینی شد. ما در مرحله بعدی اگر اصلاحاتی لازم باشد اعمال خواهیم کرد.»

منبع: ایلنا

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *