سودابه مردایان کارگردان «پولاریس»:

بهرام رادان نقطه قوت فیلم است

بهرام رادان نقطه قوت فیلم است
سودابه مرادیان، فیلم «پولاریس» را درباره تبعات جنگ و مهاجرت و مشکلاتی که این مسائل روی زندگی نسل‌های بعدی به جا می‌گذارد ساخته است. این کارگردان ده سال پیش از ایران مهاجرت کرده و سال‌ها نایب ریس انجمن مستندسازان بوده است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، سودابه مرادیان پیش از مهاجرت،  نزدیک به 70 مستند ساخته است. مستند‌هایی مثل «مهین»، «قصه خاک سوخته» و «ماشین روز قیامت» که به طور مستقیم به اثرات جنگ اختصاص داشته‌اند و مجموعه‌هایی درباره زندگی زنان روستاهای ایران و …. «پولاریس» اولین فیلم داستانی بلند این کارگردان بوده که در آمریکا ساخته شده است. با او درباره حال وهوای این فیلم و شیوه همکاری با بازیگران ایرانی و خارجی آن گپ زده‌ایم.

دغدغه جنگ و مهاجرت

غیر از سه گانه «مهین»، «قصه خاک سوخته» و «ماشین روز قیامت» که نامشان را سه‌گانه جنگ و جنون می‌گذارم، یک مجموعه هم درباره جنگ ایران و عراق با مشارکت یک کارگردان آمریکایی برای شبکه العالم ساختم. بهرحال من دوران کودکی‌ام در جنگ گذشته و دایی‌ام را به خاطر جنگ از دست داده‌ام. یکی دوستان دوران کودکی‌ام، در بمباران تهران، به بیماری روانی عجیبی مبتلا شد و این بیماری زندگی خودش و خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار داد.

من فیلم «مهین» را درباره مشکلات دوستم ساختم. همان موقع فکر کردم که جنگ چقدر می‌تواند تبعات غیرمستقیمی داشته باشد. نه فقط آنهایی که در جنگ کشته و زخمی می‌شوند بلکه اثرات جنگ می‌تواند تا نسلهای بعدی هم ادامه داشته باشد. این مسئله آنقدر برایم اهمیت پیدا کرد که زمان جنگ امریکا و افغانستان به همراه دو تا خانم دیگر که یکی فیلمبردار و دیگری تهیه کننده بودند به آنجا سفر کردیم و آنجا راجع به آثار جنگ و تاثیراتش روی زنها و بچه‌ها مستند «قصه خاک سوخته» را ساختیم. این دغدغه زمان ساخت فیلم «ماشین روز قیامت» هم با من بود. حالا در «پولاریس»، همین دغدغه را با مسئله مهاجرت همراه کردم.

همکاری با نغمه ثمینی

نغمه دوست صمیمی من است. ما قبلا باهم یک فیلمنامه دیگر نوشته بویم به اسم رویای هفتم که قرار بود در ایران کار کنم. البته قبلش دو تا فیلمنامه دیگر هم باهم نوشته بودیم. طرح فیلمنامه «پولاریس» هم برای خودم بود اما وقتی تصمیم گرفتم بازنویسی کنم از نغمه خواستم تا دو نفری روی آن کار کنیم. من نگاهم خیلی آوانگارد و تجربی است و زیاد با قصه گویی سرو کار ندارم اما نغمه خیلی به سمت قصه‌گویی و ایجاد تعلیق می‌رود و برای همین هم کنار هم می‌توانیم خوب کار کنیم.

چالش جدید پیش روی بهرام رادان

بهرام رادان علاوه بر بازی در نقش پوریا، تهیه کننده فیلم «پولاریس»هم هست او در نقش پوریا، یکی از بهترین بازی‌هایش را به نمایش می‌گذارد و با اینکه همزمان از دو زبان انگلیسی و فارسی استفاده می‌کند تسلط‌اش را روی نقش از دست نداده است. درواقع می‌توان گفت یکی از دلایل موفقیت این فیلم، حضور بهرام رادان است. او فیلمنامه را خیلی دوست داشت و به نظرم خیلی خوب از پس ایفای این نقش برآمد. در حال حاضر منتقدان آمریکایی بسیار از بازی رادان تعریف می‌کنند و معتقدند یکی از نکات قوت فیلم بازی دو بازیگر اصلی یعنی پوریا و باران است.

بازیگر نقش مقابل رادان

آلیتسیا بازیگر خیلی سرشناسی است. درواقع ستاره بازیگری لهستان است و در امریکا هم فیلمهای خوبی بازی کرده و خیلی هم باهوش است. او هیچ شناختی به زبان فارسی نداشت. من یک معلم زبان فارسی برایش گرفتم و از صفر شروع کرد. خیلی هم خوب یاد گرفت. خودش خواست که تعداد جملات فارسی‌اش از چیزی که ما می‌خواستیم بیشتر باشد.

اکران فیلم در ایران

بله. در سفر کوتاهم به تهران، فیلم را در سینماها با تماشاگران دیدم و متوجه شدم نسخه ای که به سینماها فرستاده شده، ورژن آخر آن نیست، این نسخه نقص فنی و دو پلان بدون تصویر دارد و کیفیت صدا و تصویر در آن به شدت پایین است. نسخه درست فیلم را به دفتر آقای رادان فرستادم که امیدوارم به زودی جایگزین شود. «پولاریس» با بالاترین کیفیت صدا و تصویر موجود ساخته شده و آنچیزی که الان روى پرده است اصلا در حد فیلم اصلی نیست.

مبنع: هفت صبح

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *