نویسنده‌ی اصلی فیلم «ساعت ۵ عصر» معترض شد

خشایار الوند: مهران مدیری یک صفحه هم ننوشته است

خشایار الوند: مهران مدیری یک صفحه هم ننوشته است
نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان: مهران مدیری. این‌ها عبارتی است که در پوستر فیلم «ساعت ۵ عصر» آمده است اما مسئله این است که فیلمنامه‌نویس اصلی این فیلم شخص دیگری است. فیلمنامه‌‌‌‌نویسی که به این شیوه‌ی تبلیغ فیلم اعتراض کرده است.

ساعت ۵ عصر مهران مدیری که اولین فیلم بلند ساخته‌ی این کارگردان است بعد از اتمام اکران نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا به سینماها می‌آید. پیش از این و به گفته‌ی مهران مدیری، خشایار الوند فیلمنامه‌ی این فیلم را نوشته است با این حال نه در پوستر و نه در فهرست عوامل اسمی از خشایار الوند دیده نمی‌شود و در کمال تعجب نام مهران مدیری به عنوان نویسنده‌ی فیلمنامه آمده است. موضوعی که صدای خشایار الوند را درآورده است.

بالاخره مهران مدیری نوشته است یا الوند؟

خشایار الوند درباره‌ی این موضوع می‌گوید: «وقتی قرارداد واگذاری فیلمنامه‌ای را می‌بندیم تمام حقوق مربوطه را واگذار می‌کنیم اما نه اینکه ناممان هم تغییر کند. اینکه نامم در پوستر نیست برای خودم هم عجیب است؛ مهران مدیری اگر می‌خواست نام خودش را به عنوان نویسنده بزند چرا در هفت نام مرا اعلام کرد و بعدتر در دورهمی هم از من گفت.»

الوند با اشاره به قراردادش برای فیلمنامه‌ی ساعت ۵ عصر گفت: «فیلمنامه «ساعت ۵عصر» برای من است و بابت آن قرارداد بسته‌ام و ۱۲۰ میلیون هم دست‌مزدم بوده است و حالا اینکه می‌بینم نامم در پوستر نیست عجیب است.»

این نویسنده با اشاره به پیشنه‌ی همکاری‌اش با مهران مدیری می‌گوید: «من نزدیک ۲۰ سال است با مدیری همکاری دارم و یک بار هم ندیده‌ام مدیری متنی بنویسد. البته در سال‌های اخیر بارها این را دیده‌ایم که خیلی‌ها دوست دارند با ایجاد تغییراتی ولو جزیی در فیلمنامه در حد تغییر نام کاراکتر و تغییر یکی دو دیالوگ نام خود را به عنوان سناریست جا بزنند ولی اینکه نام نویسنده حذف شود پرسش برانگیز است.»

اما آیا ممکن است که وجود اختلافی میان الوند و مدیری باعث این مساله شده باشد: «ابدا اختلاف سلیقه‌ای نبود و من بعد از اینکه فیلمنامه‌ی کامل را به ایشان دادن درگیر دیوار به دیوار شدم و دیگر ازشان خبری نداشتم؛ البته یکی دو بار همدیگر را دیدیم و همه چیز صمیمانه پیش رفت. البته جای تعجب بود که تقریبا از اوایل تولید در فهرست عوامل اسم نویسنده را نزدند و حتی وقتی در اطلاع رسانی‌های رسمی عکس همه‌ی عوامل می‌آمد عکسی از من نبود.»

آیا «ساعت ۵ عصر» سیاسی است؟

الوند با بیان اینکه فیلمنامه‌ای که او نوشته ربطی به انتخابات ندارد گفت: «آنچه من نوشتم ربطی به انتخابات ۸۸ نداشت و اصلا سیاسی نبود. البته درگیری کاراکتر اصلی با برخی اغتشاشات و بی‌نظمی‌ها که همواره در جامعه‌ی ما وجود داشته و مثلا اخیرا در رابطه با برخی موسسات مالی روی داده، در فیلمنامه بود.»

الوند در پایان درباره‌ی زمان نگارش فیلمنامه توضیح داد: « زمان نگارش طرح اولیه‌ی فیلمنامه مربوط به قبل از انتخابات ۸۸ بود و در زمانی که درگیر قهوه تلخ بودیم طرح اولیه کمی گسترش یافت و در نهایت فیلمنامه‌ی نهایی را شهریور پارسال نوشتم.»

منبع: سینما روزان

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(1)

  1. خشایار الوند عجله کرده خوب می تونست بره از مدیری بپرسه نه اینکه حاشیه سازی کنه. ولی این مصاخبه ش باعث شد همه بفهمن که طرح اصلی فیلم سه سال پیش به نام مهران مدیری ثبت شده و این حرفایی که الوند زده هیلیاش به خاطر عصبانیت و هیجان بوده. اینم مدرک اثباتش
    https://www.instagram.com/p/BVz7Aw1HK05/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *