یادداشت تحسین‌آمیز رخشان بنی‌اعتماد برای فیلم «نفس» نرگس آبیار

«نفس» را دوبار دیده‌ام و باز هم می‌توانم ببینم

«نفس» را دوبار دیده‌ام و باز هم می‌توانم ببینم
رخشان بنی اعتماد یادداشتی تحسین‌آمیز درباره‌ی فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار منتشر کرد. در این یادداشت آمده است: «این فیلم بیننده را با چهل‌تکه‌ای از یادهای تلخ و شیرین به فراموشی سپرده‌شده، همراه می‌کند. معصومیت عاشقانه‌های «نفس» بی‌شک خاطرات دور همه‌ی‌مان را به یاد می‌آورد.»

ایسنا نوشت: رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینمای ایران بعد از دیدن فیلم «نفس» یادداشتی درباره‌ی این فیلم منتشر کرد:

«نفس» را دوبار دیدم، فارغ از منظر نقد، که منتقد نیستم، به عنوان یک بیننده می‌شود با فیلم رفت و لحظاتی برگشت تا نشانه‌های از یاد رفته تاریخ و وقایع اجتماعی گذشته‌ای نه خیلی دور را در ساده‌ترین دقایق معصومیت دخترانه مزمزه کرد و ذهن را پرواز داد و من این پرواز را دوست می‌داشتم. انقلاب و جنگ را از فرعی‌ترین و پنهان‌ترین روزنه‌های زندگی مردمان ساده‌ی این سرزمین دیدن، بی‌تحلیل و تفسیر.

عشق و عاطفه، ماندگارترین جوهره‌های بشری که در کوران تحولات فرهنگی و اجتماعی و تاریخی همچنان باقی می‌ماند و در عمیق‌ترین لایه‌های وجود آدمی، انسان‌ها را به پیوندی مشترک می‌رساند.

«نفس» از هر موقعیتی برای نقب زدن به لایه‌ای دیگر بهره می‌گیرد، گاه حتی کم‌ارتباط با موقعیت اصلی اما فیلمساز که منشاء حرکتش از ادبیات و رمان‌نویسی است ابایی از این پرداخت ندارد که مدعی روایت قصه‌ای از شروع تا به پایان با اتکا به محور مختصات فیلمنامه نباشد اما بیننده را با چهل‌تکه‌ای از یادهای تلخ و شیرین به فراموشی سپرده شده، همراه کند.

شخصیت مادربزرگ، با بازی خوب پانته‌آ پناهی‌ها «حب نبات» فیلم است. دوست‌داشتنی اما نه به شیرینی مادربزرگ‌های کلیشه و دروغین بر پرده سینما. پیرزن زحمت‌کش و سر‌سپرده به مهر که چهار وروجک آتش‌پاره‌ی بی‌مادر را که تازه نوه‌های خودش هم نیستند تر‌ و‌ خشک می‌کند. محبت و تلخی در هم تنیده‌ای که تصویر تازه‌ای از یک شخصیت این‌چنینی بر پرده است.

دلایل متعددی برای حظ بردن از روابط آدم‌های ساده‌ در «نفس» وجود دارد. دنیای سرخوشانه و جذاب پدر (مهران احمدی) با بچه‌هایش، مخصوصا دختربچه‌ها و بهانه‌های کوچک و فقیرانه‌ای که نماد تبلور عشق در خانواده است. همدل شدن با پرپر زدن زنی که زجر تحمل هووی جوان بر سرش هوار شده با حضور گیرای شبنم مقدمی و سیامک صفری و معصومیت عاشقانه‌های «نفس» که بی‌شک خاطرات دور همه‌مان را به یاد می‌آورد. «نفس» را باز هم می‌توانم ببینم.»

«نفس» جدیدترین ساخته‌ی نرگس آبیار از چهارشنبه (19 آبان) در تهران به نمایش درآمده و با استقبال خوب مخاطبان رو‌به‌رو شده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *