در پی تشکیل جلسه شورایعالی تهیه‌کنندگان و انجمن صنفی موسسات ویدئو درخواستی

تصمیمات جدیدی برای پخش فیلم و سریال در اینترنت گرفته شد

تصمیمات جدیدی برای پخش فیلم و سریال در اینترنت گرفته شد
هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی موسسات ویدئو درخواستی (VOD)، برای گسترش و حمایت از صنعت نوپای VOD و IPTV توافق کردند.
ایسنا نوشت: سید غلامرضا موسوی عضو هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان با اعلام این خبر گفت: «در پی تشکیل انجمن صنفی موسسات ویدئو درخواستی (VOD و IPTV) عصر دوشنبه نشست مشترکی با حضور نمایندگان دو تشکیلات برگزار شد. در این نشست هیات رئیسه شورای‌عالی، حمایت قاطع و تام و تمام خود را از رشد VOD و IPTV اعلام و اظهار شد که برای موفقیت این صنعت جدید که به سینمای ایران نیز کمک موثری خواهد کرد، آماده همه گونه حمایت است.»

وی بیان کرد: «در ادامه جلسه محمد صراف رئیس هیات مدیره انجمن ویدئو در خواستی (VOD) به مسائل و مشکلات این حرفه جدید را که در حقیقت به بخش پس از اکران فیلم‌های سینمایی نیز باز می‌گردد، اشاره و اظهار کرد که شرکت‌های قانونی عضو انجمن که همه آن‌ها دارای مجوز رسمی هستند، در پی مذاکرات و برنامه‌ریزی، برای رشد این صنعت ترتیبی اتخاذ کرده‌اند که هزینه ترافیک اینترنت با شرکت‌ها باشد و کاربر بابت استفاده از اینترنت هیچگونه هزینه‌ای پرداخت نکند.»

موسوی افزود: «در ادامه مسائل صنفی فی‌مابین، مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گرفت و در نهایت این تصمیمات اتخاذ شد. تدوین یک قرارداد تیپ برای واگذاری فیلم‌ها به موسسات VOD و IPTV با نظر کارشناسان حقوقی طرفین که بر اساس این قرارداد کلیه رفتارهای حقوقی و قانونی دو طرف توسط کارشناسان تعیین و سپس برای اجرا به تهیه‌کنندگان و مدیران VOD و IPTV  اعلام می‌شود. دو طرف همچنین توافق کردند که در کمیته‌ای کارشناسی تاریخ فیلم‌هایی را که اصطلاح آرشیوی را می‌توان به آن‌ها اطلاق کرد، تعیین کنند و سپس تهیه‌کنندگان بر اساس این توافق و قرارداد تیپ، فیلم‌ها را به این موسسات و شرکت‌ها برای پخش واگذار کنند.»

براساس این گزارش، شورایعالی پذیرفت که در جهت حمایت از این حرفه نوپا در ایران به تهیه‌کنندگان سینمای ایران توصیه کند که حقوق ویدئو و VOD را جداگانه محاسبه و واگذار کنند. به این ترتیب توصیه می‌شود که موسسات ویدئو رسانه پخش DVD را خریداری و پخش ویدئو درخواستی به موسسات صاحب مجوز و عضو انجمن واگذار شود.

همچنین انجمن صنفی ویدئو در خواستی پذیرفت که فیلم‌های روز سینمای ایران را با بهترین کیفیت پخش و اطلاعات مربوط به تماشای کاربران و حقوق صاحبان فیلم  را پرداخت و به طور شفاف در اختیار تهیه‌کنندگان قرار دهد.

انجمن صنفی ویدئو درخواستی در اقدامی دوستانه و برای اطلاع مخاطبان از فیلم های روی اکران پذیرفت که تیزرها و تبلیغات فیلم‌ها را در اختیار کاربران قرار دهد.

شورایعالی تهیه‌کنندگان در جهت حمایت از صنف قانونی انجمن ویدئو درخواستی، اعلام کرد که با نمایش فیلم از طریق اینترنت توسط شرکت‌های ویدئو رسانه که مجوز VOD را ندارند، مخالف است. شورایعالی از مدیرعامل خانه سینما خواست تا در جهت حمایت از موسسات VOD این اقدام قانونمند را حمایت کند. مقرر شد که موضوع به معاونت محترم سینمایی اعلام و از ایشان نیز کمک خواسته شود.

شورایعالی و انجمن مصوب کردند که در جهت تولید محتوا برای VOD و IPTV اقدامات لازم را معمول دارند.

شورایعالی و انجمن  بر مبارزه  با سایت‌های غیرمجاز تاکید کردند. از انجمن خواسته شد در مورد این سایت‌ها به مردم و مسئولان اطلاع‌رسانی کند. همچنین مقرر شد که تمهیدات قانونی برای حمایت قوه قضاییه و بستن سایت‌های غیر مجاز صورت گیرد.

در این نشست از سوی انجمن صنفی شرکت ها و موسسات ویدئو در خواستی (VOD و IPTV) محمد صراف، تهرانی و احمد علی فرهودی و از سوی هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما)، سید ضیا هاشمی، محمد بانکی، سید مسعود اطیابی، کامران قدکچیان، منوچهر مصیری و سید غلامرضا موسوی حضور داشتند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *