جشنواره‌ی فیلم مادرید برگزار می‌کند

بررسی سینمای ابزورد ایران و بزرگداشت مانی حقیقی

بررسی سینمای ابزورد ایران و بزرگداشت مانی حقیقی
در سومین دوره‌ی جشنواره فیلم مادرید، بخش ویژه‌ی «سینمای ابزورد ایران» بررسی خواهد شد. جشنواره‌ی مادرید که از هجدهم خردادماه (هشتم ژوئن) فعالیت خود را آغاز کرده است. در این دوره به آنچه آثار «سینمای ابزورد ایران» می‌نامد نگاهی موشکافانه خواهد داشت.

خبرآنلاین نوشت: برگزارکنندگان جشنواره‌ی فیلم مادرید با نگاهی موشکافانه به سینمای ایران، سینمای ابزورد را وجه متفاوت و قابل توجه این سینما ارزیابی کرده‌اند و با هدف بررسی ابعاد مختلف این یافته، مراسم بزرگداشتی برای مانی حقیقی به عنوان یکی از فیلمسازان تاثیرگذار این گونه تدارک دیده‌اند.

در حالی که همواره سینمای واقع‌گرای ایران که مضمونی اجتماعی را با ادبیاتی منتقدانه مورد توجه قرار داده در جشنواره‌های جهانی فرصت حضور و قرار گرفتن در مرکز توجه می‌یابد، این بار جشنواره‌ی مادرید سراغ وجه دیگری از سینمای ایران رفته است.

براساس آنچه در سایت جشنواره‌ی فیلم مادرید در مورد بخش ویژه‌ی سینمای آبسورد ایرانی آمده، «معمولا رسانه‌‌های غربی کمدی‌‌ها و سینمای ابزورد ایرانی را نادیده گرفته‌اند و بیشتر به فیلم‌‌های متفکرانه‌ی عباس کیارستمی و جعفر پناهی تمایل نشان داده‌اند.» با این پیش‌فرض برگزارکنندگان جشنواره‌ی فیلم ماردید دست به خلاقیتی زده و با جستجویی در سینمای ایران مجموعه آثاری را در زیرگونه‌ی کمدی ابزورد قرار داده‌اند.

در این بخش دو فیلم سینمایی اجاره‌نشین‌ها و مهمان مامان ساخته‌ی داریوش مهرجویی پیشکسوت و نخستین کارگردانی که در سینمای ایران در فضای کمدی ابزورد اثری تولید کرده، روی پرده خواهد رفت.

بخش اصلی توجه جشنواره‌ی مادرید به سینمای ابزورد ایران با برگزاری مراسم بزرگداشتی برای مانی حقیقی همراه خواهد بود. حقیقی از سوی برگزارکنندگان این جشنواره و براساس آنچه در سایت رسمی این جشنواره آمده به عنوان استاد مسلم این ژانر معرفی شده است.

سایت رسمی جشنواره‌ی مادرید درباره‌ی برپایی مراسم بزرگداشت برای حقیقی توضیح داده است:«به شکل سنتی در جامعه‌ی ایرانی شوخی ابزاری ارزشمند برای ابراز نارضایتی بوده است و تاریخ معاصر ایران منبع اصلی الهام فیلمسازان جسوری است که با کمدی‌های سورئال گرفتاری‌های هموطنانشان را بیان می‌کنند. استاد مسلم این ژانر مانی حقیقی است که کار اخیرش اژدها وارد می‌‌شود در جشنواره‌ی برلین نخستین بار در سطح بین‌المللی به نمایش درآمد. داستان اژدها وارد می‌ شود در دهه‌ی ۱۹۶۰ روی می‌‌دهد و شخصیت اصلی آن کارآگاهی اهل تهران است که برای تحقیق درباره خودکشی یک زندانی سیاسی به جزیره‌‌ای دورافتاده در خلیج فارس سفر می‌‌کند. این سفر شخصیت اصلی داستان را با جنبه‌‌های باستانی‌‌تر کشور روبه‌‌رو می‌‌کند. کارگردان مخلوطی از مستند، فیلم نوآر، علمی‌تخیلی و کمدی ابزورد ارائه می‌کند تا آشفتگی و فساد مربوط به زمان شاه را بازتاب دهد.»

در بخش ویژه‌ی بزرگداشت حقیقی در این جشنواره‌ی اسپانیایی فیلم‌های آبادان، کارگردان مشغول کارند، پذیرایی ساده و اژدها وارد می‌شود روی پرده خواهد رفت. حقیقی در روزهای نمایش آثارش در جشنواره‌ی مادرید در این شهر حاضر خواهد شد.

یکی دیگر از برنامه‌های کمدی ابزورد جشنواره‌ی فیلم مادرید نمایش ماهی و گربه به کارگردانی شهرام مکری و مادر قلب اتمی ساخته‌ی علی احمدزاده است. به تعبیر برگزارکنندگان این جشنواره مکری و احمدزاده دو سینماگر جوانی‌اند که مسیر آغاز شده با آثار داریوش مهرجویی و تکامل یافته با فیلم‌های حقیقی را ادامه می‌دهند.

آنچه در بخش ویژه‌ی سینمای ابزورد ایران مورد توجه قرار خواهد گرفت پرسش‌‌های بنیادی درباره برآمدن کاپیتالیسم، تقابل میان سنت و مدرنیته و جایگاه زنان در جامعه‌ی ایرانی است.

جشنواره‌ی فیلم مادرید شنبه ۲۷ خردادماه (هفدهم ژوئن) به پایان می‌رسد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *