آخرین روند بررسی فیلم‌ها در کمیته‌ی رفع توقیف

مشکل «خانه دختر»، «خانه پدری» و «پارادایس» حل شده است

مشکل «خانه دختر»، «خانه پدری» و «پارادایس» حل شده است
معاون سازمان سینمایی در حالی از نتایج «کمیته‌ی رفع توقیف» سخن می‌گوید که به اعتقاد او بعضی فیلم‌ها اصلا توقیفی نیستند و تنها مشکل کوچکی دارند.

خانه دختر، خانه پدری، ارادتمند، نازنین بهاره تینا و پارادایس فیلم‌هایی هستند که در کمیته‌ی رفع توقیف بررسی شده‌اند و برخی از آنها امکان نمایش پیدا کرده‌اند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، ابراهیم داروغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در گفت‌وگویی ابتدا درباره‌ی فیلم‌هایی که به گفته‌ی رییس سازمان سینمایی «فرصت اکران نمی‌گیرند» توضیحاتی داده است و سپس از فیلم‌هایی نام‌ برده که مشکل آنها برای اکران در کمیته‌ی رفع توقیف حل شده است.

بعضی فیلم‌ها اصلا توقیفی نیستند

بعضی فیلم‌هایی که آقای حیدریان گفته‌اند فرصت اکران نمی‌گیرند براساس این نگاه است که مثلا فیلمی در شورای پروانه ساخت نظر موافق راجع به ساخت آن وجود نداشته ولی به هر دلیلی مجوز گرفته و وقتی به شورای پروانه نمایش رسیده رد شده است. مرحله‌ی بعدی برای رسیدگی هم شورای عالی نمایش بوده که فراسازمانی است و نهادهای مختلفی در آن عضو هستند و در آنجا هم ممکن است رد شده باشد. طبیعی است وقتی این روال قانونی برای گرفتن مجوز با موفقیت پشت سر گذاشته نشده در کمیته هم کار چندان خاصی برای آن نمی‌توان انجام داد، یعنی مسئله چیزی نیست که رئیس سازمان سینمایی یا حتی وزیر به راحتی بتواند مشکل آن را حل کند بلکه باید خیلی اتفاق‌ها برای آن فیلم بیفتد تا دوباره وارد چرخه‌ی گرفتن پروانه نمایش شود.

از طرف دیگر فیلم‌هایی هم هستند که پروانه‌ی ساخت و نمایش دارند و مثلا حتی در جشنواره هم نمایش داده شدند ولی فقط یکی ‌دو مورد به این شکل بوده که یا مشمول زمان شده و دیگر مشکلی برایشان مطرح نیست یا اینکه اصلاح شده و این قابلیت را دارند که دوباره وارد چرخه‌ی گرفتن مجوز شوند.

من نمی‌خواهم برای این فیلم‌ها لفظ توقیف یا رفع توقیف را به کار ببرم چون از نظر من بعضی از این فیلم‌ها اصلا توقیفی نیستند که بخواهند رفع توقیف شوند. در یک زمان خاص یک مشکل کوچکی داشتند که می‌توانند در این کمیته بازبینی شوند و اگر جایی نگرانی درباره‌ی اکران آن‌ها دارد گفت‌وگو صورت گیرد تا ببینیم آیا می‌توان نگرانی‌ها را مرتفع کرد و بعد بلافاصله فیلم را به شورای پروانه نمایش ارجاع می‌دهیم. بنابراین معتقدم هر چقدر فضا را در رسانه‌ها حساس‌تر کنیم که قرار است فیلم‌های توقیفی بررسی شوند آسیب بیشتری به این آثار وارد می‌شود.

مشکل خانه دختر حل شده است

در کمیته رفع توقیف حدود ۱۰ فیلم برای بررسی وجود داشت که الان مشکل فیلم «خانه دختر» حل شده و حتی سکانسی قرار شده کامل فیلمبرداری شود. مشکل فیلم «پارادایس» هم حل شده است. مسئله «خانه پدری» در کمیته حل شده و چون به آنجا رسیدیم که طبق خواست فیلمساز امکان تغییر در فیلم نیست ما گزارش را به شورا می‌دهیم تا آن‌ها تصمیم بگیرند. درواقع می‌توانم بگویم مشکل بیشتر فیلم‌ها در این کمیته حل شده است.

ارادتمند، نازنین بهاره تینا نمی‌تواند اکران شود

از عبدالرضا کاهانی فقط یک فیلم در کمیته هست و «وقت داریم حالا» اصلا به ما نرسیده است. هرچند فیلم دیگر هم (ارادتمند، نازنین بهاره تینا) در شورای پروانه نمایش و شورای عالی نمایش رد شده است.

منبع: ایسنا

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *