مجید مجیدی در گفت‌گو با آناتولی درباره‌ی چالش‌های اکران‌های بین‌المللی «محمد رسوال‌الله» گفت:

از مخالفان می‌خواهم به مردم اجازه دهند بعد از تماشای فیلم نظر بدهند

از مخالفان می‌خواهم به مردم اجازه دهند بعد از تماشای فیلم نظر بدهند
کارگردان فیلم «محمد رسول‌الله» در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌های کشور ترکیه ضمن انتقاد مجدد از جبهه‌گیری‌های کورکورانه در جهان اسلام نسبت به این فیلم، از احتمال ساخت سری‌های بعدی آن خبر داد.

مهر نوشت: مجید مجیدی همزمان با اکران فیلم «محمد رسول الله (ص)» در ترکیه درباره‌ی این اثر و مشکلاتی که پیش روی اکران جهانی آن بوده است، صحبت کرد. این کارگردان در گفت‌و‌گو با آناتولی ضمن قدردانی از استقبال مردم و منتقدان سینمای ترکیه از فیلم «محمد رسول‌الله» که در ۳۵۰ سالن سینمای سراسر ترکیه به نمایش گذاشته شد، گفت: «باید راه را برای اکران این فیلم باز کرد. ترکیه نخستین آغازگر این جریان است و به همین دلیل از دولت این کشور به خاطر فراهم کردن شرایط مناسب برای نمایش این فیلم تشکر ویژه می‌کنم. البته توقع من از ترکیه بیش از این بود اما تا به اینجا نیز دستاورد بزرگی حاصل شده است.»

کارگردان فیلم «رنگ خدا» با اشاره به نقدهای برخی مخالفان این فیلم گفت: «از این مخالفان می‌خواهم که به مردم اجازه دهند تا پس از تماشای فیلم نظر خود را در مورد آن اعلام کنند. من همچنین مسئولان کشور عربستان سعودی و دانشگاه الازهر مصر را که این فیلم را ممنوع اعلام کرده‌اند، دعوت به تماشای آن کردم اما آنها بدون تماشای این فیلم آن را محکوم کردند اما علمای اهل سنت در سایر کشورها مانند روسیه پس از تماشای فیلم نه تنها آن را حرام اعلام نکردند بلکه مردم را به دیدن آن تشویق کردند.»

مجیدی ایجاد وحدت در جهان اسلام و باز کردن پنجره‌ای جدید از تصویر این دین به جهان غرب را دو هدف اصلی ساخت این فیلم اعلام و خاطرنشان کرد:‌ «مقطعی از زندگی پیامبر را در این فیلم انتخاب کردم که دارای کمترین اختلاف بین اهل سنت و شیعه در جهان اسلام است بنابراین از منابع شیعه و اهل سنت مانند تاریخ طبری برای ساخت فیلم استفاده کردم.»

او ادامه داد: «این فیلم در قیاس با تعریف اسلامی که امروز در جهان به عنوان یک دین توام با خشونت و تروریسم رواج یافته و گروه‌های تروریستی مانند داعش آن را به عنوان دین خشونت به جهانیان معرفی می‌کند، پنجره و قرائتی جدید از این دین را به جهان غرب گشوده است، چرا این را نمی‌گوییم و فقط در مورد دیده شدن تصویر پیامبر از پشت سرشان بحث می‌کنیم؟!»

مجیدی همچنین به شرکت خود در دست‌کم ۴۰ جشنواره‌ی فیلم در نقاط مختلف جهان به وسیله‌ی این فیلم اشاره کرد و گفت:‌ «در این جشنواره‌ها نگاه مخاطبان غیرمسلمان به دین اسلام پس از تماشای فیلم تغییر پیدا کرد. ما باید دریابیم که از کدام طریق می‌توانیم یک قرائت و تصویر جدید و زیبایی از اسلام را در اختیار جهانیان قرار دهیم.»

او درباره‌ی نظر برخی منتقدان ترکیه‌ای مبنی بر استفاده‌ی زیاد از جلوه‌های ویژه‌ی تصویری هالیوودی برای ساخت این فیلم گفت:‌ «هر فیلم و موضوعی زبان و تکنیک منحصر به خود را دارد. وقتی که وارد زندگی پیامبر می‌شویم، با توجه به عظمت وجود ایشان، ناگزیر به یک سری تکنیک‌های خاص سینمایی برای بیان معنوی وی نیاز داریم. وقتی می‌خواهید در صحنه‌ای وجهه‌ی رحمت العالمین رسول خدا را به نمایش بگذارید، با در نظر گرفتن این نکته که ایشان نه تنها پیامبر انسان‌هاست بلکه پیامبر تمامی موجودات و هستی است باید از جلوه‌های ویژه استفاده کنیم. این تصاویر در اصل تلفیقی از تصویر زنده و ویژه به حساب می‌آیند.»

مجیدی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر احتمال ساخت سری‌های بعدی این فیلم، اعلام کرد:‌ «سه‌گانه بودن این فیلم آرزویی است که فکر می‌کنم تحقق یابد. ما پروژه‌ی این فیلم را مختص تک‌فیلم طراحی نکردیم. به همین دلیل شهرکی را که برای این فیلم ساخته بودیم طوری طراحی کردیم که بتواند دست کم سی سال پا برجا بماند.»

او جهان اسلام را به کم‌کاری نسبت به معرفی حضرت محمد (ص) از طریق فعالیت‌های هنری متهم کرد و یادآور شد: «غرب در مورد زندگی حضرت عیسی ۲۰۰ و درباره حضرت موسی نیز ۱۲۰ فیلم ساخته و همچنین در مورد بودا نیز تاکنون ۴۲ فیلم ساخته شده است. اما فیلم «محمد رسول‌الله» دومین فیلمی است که در مورد زندگی آخرین فرستاده‌ی خداوند ساخته شده است.»

مجیدی درباره‌ی اظهارات برخی از منتقدان درباره‌ی نشان دادن چهره‌ی پیامبر اسلام در دوران کودکی در فیلم، گفت:‌ «ما چهره‌ی پیامبر را به طور کلی در این فیلم نشان ندادیم. صحنه‌هایی هم که گفته می‌شود، به دوران کودکی و پیش از رسالت ایشان تعلق دارد و در آخر فیلم نیز چهره‌ی ایشان به صورت هاله‌ی نور دیده می‌شود.»

این کارگردان همچنین شایعات اخیر در مورد این که در ایران در حصر خانگی به سر می‌برد به شدت تکذیب  کرد و گفت: «در حال انجام مراحل پیش‌تولید یک پروژه‌ی جدید در شهر بمبئی هند هستم و در آینده‌ی نزدیک مرحله‌ی فیلمبرداری آن نیز آغاز خواهد شد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *