زندگی و مرگ «صادق هدایت» در آپ‌آرت‌مان

از بوف کور تا خانه‌ی شماره‌ی ۳۷

از بوف کور تا خانه‌ی شماره‌ی ۳۷
مستند «از خانه‌ی شماره‌ی ۳۷» چهارشنبه سوم آذر ساعت ١٨ در موسسه‌ی فرهنگی آپ‌آرت‌مان به نمایش در می‌آید.

شرق نوشت؛  درادامه‌ی نمایش‌های هفتگی موسسه‌ی آپ‌آرت‌مان، این هفته «از خانه‌ی شماره‌ی ۳۷» با حضور سازندگان آن سام کلانتری و محسن شهنازدار به نمایش درمی‌آید.

«از خانه‌ی شماره‌ی ۳۷» مستندی 68 دقیقه‌ای با موضوع زندگی و مرگ صادق هدایت است. نام این مستند برگرفته از شماره‌ی پلاک خانه‌ای در خیابان شامپیونه‌ی پاریس است که صادق هدایت 65 سال پیش به زندگی خود در آن پایان داد. ساخت این فیلم به گفته‌ی سازندگانش حدود هشت سال طول کشیده و سازندگان فیلم کوشیده‌اند با سفر به پاریس ناگفته‌هایی از زندگی این نویسنده را از زبان نزدیکان هدایت یا محققان آثار او مطرح کنند. این فیلم مجموعه‌ای است از مصاحبه با افراد مختلف همراه بخش‌هایی از نامه‌های شخصی صادق هدایت. مجموعه‌ی همه‌ی اینها پرداختن به هدایت را خیلی پیچیده می‌کند.

«از خانه‌ی شماره ۳۷» از معدود فیلم‌هایی است که دربا‌ره‌ی زندگی صادق هدایت ساخته شده و سعی داشته با مجموعه نظرات دوستان و نزدیکان صادق هدایت و صاحب‌نظران تاریخ و فرهنگ معاصر ایران و همچنین با ارائه‌ی اسناد و مدارک و نامه‌های این نویسنده از زبان خودش، زوایای ناشناخته‌ای را از زندگی اجتماعی و فردی صادق هدایت تصویر کند؛ هرچند که فیلم همه‌ی دیدگاه‌ها و نگاه‌های موجود درباره صادق هدایت را در بر نمی‌گیرد و محدودیت‌ها باعث شده جای برخی هدایت‌شناسان در فیلم خالی باشد.

سام کلانتری کارگردان فیلم فارغ‌التحصیل مهندسی سازه و دانش‌آموخته‌ی کارگردانی سینماست، او ١٠ مستند در کارنامه‌ی خود دارد که آخرین اثرش، «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» جایزه‌های داخلی و حضورهای بین‌المللی بسیاری را دریافت کرده است. او همچنین کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین پژوهش از جشنوار‌ه‌ی بین‌‌المللی فیلم فجر نیز بوده است.

محسن شهرنازدار، متولد ۱۳۵۶ روزنامه‌نگار و محقق موسیقی و تحصیل‌کرد‌ه‌ی انسان‌شناسی است. او حضور در سینمای مستند را با پژوهش فیلم‌هایی در ارتباط با موسیقی اقوام ایرانی و چهره‌های روشنفکری معاصر ایران آغاز کرده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *