در گفت‌وگوی ویدئویی با فیلم‌نت نیوز:

فرمان‌آرا: شادی جزئی از زندگی مردم و حق آنهاست

فرمان‌آرا: شادی جزئی از زندگی مردم و حق آنهاست
بهمن فرمان‌آرا که این روزها فیلم «دلم می خواد» را بر پرده سینما و «حکایت دریا» را در نوبت اکران دارد، از اکران فیلم‌هایش، روش‌های راه یافتن به سینما و دلیل ادامه ندادن تدریس در دانشگاه‌ها گفت.

بهمن فرمان‌آرا کارگردان فیلم «دلم می‌خواد» در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز گفت: «خوشحالم که بالاخره بعد از چهار سال فیلم «دلم می‌خواد» اکران شده‌ است، البته امسال هم به دلیل همزمانی اکران عید فطر با جام جهانی این اکران را به فیلم «دلم‌ می‌خواد» داده‌اند در غیر اینصورت هنوز هم باید در نوبت اکران می‌ماندیم.»

فرمان‌آرا درباره داستان «دلم می‌خواد» گفت: «در فیلم «دلم می‌خواد» به افسردگی عمومی اشاره شده که بعد از گذشت چهار سال از تولید این فیلم نه تنها این افسردگی در بین مردم کم نشده بلکه رو به افزایش بوده است. واقعیت این است که هیچ حکومت و هیچ دینی به مردم توصیه نکرده که شاد نباشند، شادی جزئی از زندگی مردم و حق آنهاست. این فیلم نگاه به این موضوعی دارد که باید همه انسان‌ها شاد باشند.»

او درباره فیلم جدید خود با نام «حکایت دریا» گفت: «داستان فیلم «حکایت دریا» واقعی است. ما نمی‌خواستیم فیلم «دلم می‌خواد» و «حکایت دریا» با یکدیگر تداخل اکران داشته باشند. بهترین زمان اکران برای این فیلم از نظر من بعد از دهه اول محرم و در اوایل فصل پائیز است.»

فقط کسانی که عاشق سینما باشند در این هفت‌خوان وا نمی‌دهند

بهمن فرمان‌آرا به عنوان یکی از پیشکسوتان سینما توصیه‌ای هم به علاقه‌مندان به این عرصه هنری داشت او درباره فرمول ورود به عرصه سینما گفت: «من یک فرمول برای علاقه‌مندان به سینما دارم که در اوایل به عنوان شوخی مطرح شد، اما این فرمول امروزه برای حضور و بقا در سینما به واقعیت بدل شده است. فرمول حضور و بقا در سینما از 25 درصد استعداد، ۱۵ درصد ارتباطات و ۶۰ درصد پوست کلفتی تشکیل شده است. تعداد آدم‌ها و علاقه‌مندانی که می‌خواهند وارد سینما شوند بسیار زیاد است و شانس کسانی که بتوانند از این خان‌ها رد شوند یک به صد هزار است.»

او ادامه داد: «اگر در کار سینما سمج نباشید به جایی نخواهید رسید و نباید فکر کنند که کسی در سینما به دنبال یک محمدرضا گلزار و بهرام رادان دیگر می‌گردد. این بازیگران هم کار کردند و با سختکوشی توانسته‌اند در عرصه سینما باقی بمانند. شاید کسی با پارتی وارد این عرصه شود اما دوامی نخواهد داشت و قطعا اگر استعداد و سماجت نداشته باشی به جایی نخواهی رسید، سینما عاشق می‌خواهد و فقط کسانی که عاشق سینما باشند در این هفت‌خوان وا نمی‌دهند.»

کارگردان فیلم «دلم می‌خواد» درباره تدریس سینما در دانشگاه و علت ادامه ندادن تدریس در دانشگاه‌ها گفت: «من ۲سال در دانشگاه هنر تدریس کردم، اما وقتی برای امتحان رفتم، دیدم ۲ نفر از بهترین شاگردهایم سر جلسه امتحان حضور ندارند و حراست دانشگاه آنها را اخراج کرده است. بعد از این داستان دیگر برای تدریس در دانشگاه‌ها حضور پیدا نکردم، چون جو از نظر من جو دانشگاهی نبود. ما در دانشگاه باید بتوانیم حرف بزنیم و اظهارنظر کنیم. حاصل زندگی ما این بچه‌ها بودند که به دلایل نامعلوم از حضور در دانشگاه محروم شدند. در فیلم حکایت دریا اشاره کوتاهی به این مسائل داشته‌ام، البته همیشه در فیلم‌های من بازتابی از حال و اوضاع مملکت وجود دارد.»

او در پایان گفت: ««دلم می‌خواد» نه تبلیغات میدانی دارد و نه در تلویزیون تبلیغ این فیلم را داده‌ایم چون صدا و سیما همیشه با فیلم‌های من مشکل داشته است و این‌بار تصمیم گرفتم که تیزر فیلم «دلم می‌خواد» را برای تبلیغ به صدا و سیما ندهم. بهترین روش تبلیغ توصیه مخاطبان به یکدیگر است و امیدوارم این نوع تبلیغ برای «دلم می‌خواد» از طرف مخاطبان انجام شود.»

گزارشگر: ندا کوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *