حبیب اسماعیلی در گفت‌وگوی ویدئویی با فیلم‌نت نیوز؛

مسئله دستمزد بازیگران تنها یک راهکار دارد / سنگلج یک نوستالژی فراموش‌ناشدنی

مسئله دستمزد بازیگران تنها یک راهکار دارد / سنگلج یک نوستالژی فراموش‌ناشدنی

حبیب اسماعیلی بازیگر سابق تئاتر، سینما و تلویزیون که پس از سال‌ها دوری از صحنه و تصویر این روزها در نمایش «آهسته با گل سرخ» به کارگردانی هادی مرزبان ایفای نقش می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره علت حضورش روی صحنه و بازی در این نمایش گفت: «سال‌ها بود که از صحنه دور بودم و الان هم به دلیل حضور هادی مرزبان به عنوان کارگردان بازی در نمایش «آهسته با گل سرخ» را قبول کردم. نمایش «آهسته با گل سرخ» یکی از نوشته‌های خوب زنده‌یاد اکبر رادی است و هادی مرزبان نیز تخصص خاصی در اجرای این نمایشنامه‌ها دارد.»

او ادامه داد: «طی این سال‌ها به شدت خودم را درگیر سینما و پخش فیلم کرده بودم و از صحنه و بازیگری به دور بودم. از اصلی‌ترین دلایل حضورم در «آهسته با گل سرخ» اجرای این نمایشنامه در تالار سنگلج بود. سنگلج برای من یک نوستالژی فراموش‌ناشدنی است و نمایش‌های بسیار خوبی را در این تماشاخانه دیده‌ام.»

اسماعیلی درباره داستان این نمایش گفت: ««آهسته با گل سرخ» داستان یک خانواده است و من نقش پدر خانواده را ایفا می‌کنم. تمام کاراکترهایی که زنده‌یاد رادی در این نمایشنامه نوشته است کاراکترهای اصلی هستند و این هماهنگی بین بازیگران توسط هادی مرزبان انجام شده که به خوبی توانسته این کار را انجام دهد. امیدوارم با تلاشی که انجام شده مخاطبان از نمایش «آهسته با گل سرخ» راضی باشند.»

اگر برای دستمزد بازیگران سقف تعیین کنیم، راه برای دور زدن زیاد است

مدیر شرکت پخش فیلم «رسانه فیلمسازان مولود» درباره دستمزدهای نامتعارف در سینما و تئاتر گفت: «نمی‌توان دستمزدها را محدود و برای پرداخت دستمزدها سقف قرارداد تعیین کرد، چون راه برای دور زدن سقف قرارداد‌ها فراوان است. از اوایل انقلاب پیشنهاد من برای بالا نرفتن بی‌رویه دستمزد بازیگران، حضور و مشارکت آنها در تولید فیلم به عنوان یک شریک مالی بوده است. بایستی خود بازیگرها در فیلم سهامدار و در سود و زیان فیلم شریک باشند. اگر ضرر کنیم همه ضرر کرده و اگر سودی داشته باشد تمامی عوامل از آن بهره‌مند خواهند شد.»

او با تاکید بر اینکه وقتی همه در فیلم سهیم باشند از جان و دل مایه خواهند گذاشت، گفت: «باید تعادل پرداخت‌ها بین تمامی عوامل و بازیگران ایجاد شود و حرمت سینما حفظ شود. دستمزدهای کاذب باعث ایجاد شکاف بین بازیگران و عوامل خواهد شد. وقتی بازیگر یا عوامل پشت صحنه خبردار شوند که تفاوت دریافتی آنها با فلان بازیگر چقدر است، قطعا سرخورده خواهند شد و نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند.»

باید بازیگران را در فیلم‌ها شریک کرد

اسماعیلی اضافه کرد: «برای جلوگیری از پرداخت دستمزدهای کلان و ایجاد این نوع مشکلات باید بازیگران را در فیلم‌ها شریک کرد. می‌توان مبلغی معقول را به عنوان دستمزد اولیه به آنها پرداخت کرد و برای مابقی دستمزد آنها را در فروش فیلم سهیم کرد. با اجرای این طرح نه به تهیه‌کننده فشار مالی وارد شده و نه بازیگر دستمزد بی‌رویه گرفته است. بیشتر این مشکلات از حضور سرمایه‌گذاران عشق عکس و تهیه‌کنندگان تازه‌کار و نابلد در سینما است.»

او در پایان ضمن تشکر از گروه فیلم‌نت نیوز گفت: «از فیلم‌نت نیوز بابت پوشش اخبار درست و به دور از حاشیه سینما و تئاتر تشکر می‌کنم و از اینکه این سایت فیلم‌ها و تئاترهای خوب را به مخاطبان معرفی می‌کند، سپاسگزارم.»

گزارشگر: نداکوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

با کیفیت 720

با کیفیت 480

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *