در گفت‌وگوی ویدئویی با فیلم‌نت نیوز

هادی مرزبان: جدیدا در تئاترها فقط جیغ بنفش به گوش می‌رسد

هادی مرزبان: جدیدا در تئاترها فقط جیغ بنفش به گوش می‌رسد
هادی مرزبان که این روزها نمایش «آهسته با گل سرخ» نوشته اکبر رادی را روی صحنه تماشاخانه سنگلج دارد، درباره این نمایش و همچنین تئاترهای جدید با بلیت‌های گران‌قیمت گفت.

هادی مرزبان کارگردان نمایش «آهسته با گل سرخ» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز، با اشاره به اینکه نمایشنامه‌های اکبر رادی برای امروز و این روزگار ما  نوشته شده و خصوصا در مورد جوانان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، گفت: «نمایشنامه «آهسته با گل سرخ» ۳۱ سال پیش نوشته شده، اما حرف‌هایش درد دل خیلی از جوانان و مردمان امروز است.»

مرزبان ادامه داد: «یکی از ارکان نمایشنامه‌های درام دیالوگ است، جدیدا در تئاترها فقط جیغ بنفش به گوش می‌رسد و فریادهایی آنچنانی و حرکات عجیب و غریب دیده می‌شود. نگرانی این را دارم که مردم ما به دیدن این تئاترها عادت کنند. باید قبول کنیم که تئاتر تنها یک سرگرمی نیست و باید حرفی برای گفتن داشته باشد. در دهه ۵۰ تلویزیون و برخی از تئاترها فقط جنبه سرگرمی برای مردم داشتند و اکنون فکر می‌کنم که با بردن برخی نمایش‌ها روی صحنه هنوز همان اندیشه وجود دارد.»

او افزود: «سرگرمی به جای خود اما تئاتر باید ذهن تماشاگر را درگیر کند، تمامی نمایشنامه‌های رادی این خصوصیت را داراست و «آهسته با گل سرخ» بیشتر از بقیه نوشته‌های رادی این خصوصیت را دارد.»

مرزبان در مورد انتخاب بازیگران نمایش «آهسته با گل سرخ» ضمن بیان اینکه در همه تئاترهایی که روی صحنه بردم بازیگرانم را با کمی شیطنت انتخاب کردم، گفت: «خوشبختانه تمامی بازیگرانی که برای تئاتر «آهسته با گل سرخ» انتخاب شدند نقش‌های خود را به خوبی ایفا می‌کنند.  فریبا کوثری، میترا حجار، محمد حاتمی، سام قریبیان و حبیب اسماعیلی که نمک این نمایشنامه شده است و دو بازیگر نوجوان که قطعا بازی‌های بسیار خوبی از آنها خواهید دید، در این نمایشنامه ما را همراهی خواهند کرد. من در کنار این گروه زندگی می‌کنم و چند وقتی است که بازیگرانم را در نقش‌ها می‌شناسم و خوشحالم که با این گروه در حال کار هستم.»

این کارگردان برجسته تئاتر با اشاره به بدعهدی و بداخلاقی‌هایی که به تازگی در عرصه تئاتر به وجود آمده گفت: «اخلاق از بین رفته و بازیگری که با ما برای بازی در تئاتری صحبت کرده ۵ روز مانده به شروع تمرینات به دلیل اینکه یک فیلم سینمایی به او پیشنهاد شده از حضور در تمرینات و بازی در تئاتر سر باز می‌زند. البته بازیگران و جامعه هنری به من لطف دارند و تا به حال برای انتخاب بازیگر در مضیقه قرار نگرفته‌ام. متاسفانه اخلاقیات از بین رفته و همه با عناد به یکدیگر نگاه می‌کنند.»

او افزود: «در تئاتر «آهسته با گل سرخ» سعی کردم زیرکانه به عشق اشاره کنم و اینکه عاشق برای رسیدن به معشوق هر مانعی را از سر راه برمی‌دارد.»

حضرات راه را کج رفته و تئاتر را به بیراهه برده‌اند

مرزبان درباره تئاترهایی با هزینه‌های گزاف و حضور سلبریتی‌های سینمایی و در سالن‌های مجلل اجرا می‌شود، گفت: «من این نوع نمایش‌ها را تئاتر نمی‌دانم. تماشاگران این تئاترها می‌خواهند لباس‌ها و جواهراتشان را به رخ هم بکشند. تماشاگر تئاترهای من نمی‌توانند این مبالغ گزاف را برای دیدن یک تئاتر هزینه کند. فکر کنید یک کارمند با فرزندانش می‌خواهد یک تئاتر ببیند، اگر ۴ نفر باشند با بلیت ۲۰۰ هزار تومان و یک شام معمولی باید حقوق یک ماه خود را برای دیدن یک تئاتر بپردازد. دوستان با این لاکچری بازی‌ها تئاتر را از سبد فرهنگی خانواده‌ها خارج کردند. بچه‌ها هم اسیر تبلیغات این نوع تئاترها هستند و اگر او از پدرش بخواهد که این تئاترها را ببیند قطعا پدرش شرمنده او خواهد بود.»

این کارگردان پیشکسوت ادامه داد: «من که ادعای دغدغه‌مندی برای مایحتاج روزانه مردم کشورم را دارم، چطور می‌توانم تئاتری روی صحنه ببرم که ۲۰۰ هزار تومان پول بلیت آن باشد؟ حضرات راه را کج رفته و تئاتر را به بیراهه برده‌اند. من دست تمام آنهایی که پول بلیت ندارند و به این دلیل از دیدن تئاتر محروم شده‌اند را می‌بوسم. امیدوارم که این نمایش با استقبال خوبی روبه‌رو شود و مردم آن را دوست داشته باشند.»

نمایش «آهسته با گل سرخ» تا 12 آذر ماه روی صحنه است و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت این نمایش می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

گزارشگر: ندا کوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

با کیفیت 720

با کیفیت 480

 
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *