در نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه

بیشترین جوایز به «بچه خور» ساخته محمد کارت رسید

بیشترین جوایز به «بچه خور» ساخته محمد کارت رسید
نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه عصر روز گذشته (29 مردادماه) با حضور فیلمسازان فیلم کوتاه در موزه سینمای ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم ویترین فیلم کوتاه در موزه سینما افتتاح شد.

در ادامه امیرشهاب رضویان که اجرای این مراسم را بر عهده داشت، گفت: «در سال ۸۲ اولین جلسات انجمن فیلم کوتاه را تشکیل دادیم و از سال ۸۴ عضو خانه سینما شدیم و اکنون جزو تشکلات پرجمعیت خانه سینما هستیم.»

او ادامه داد: «تاکنون بازتولید خوبی داشتیم و آینده درخشانی پیش رو داریم. به نحوی که اگر همین الان هم جریان آموزش لغو شود تا سال‌های سال فیلمساز فیلم کوتاه خواهیم داشت. از سال‌ها پیش به دنبال این بودیم که در موزه فیلم کوتاه داشته باشیم تا اینکه این موضوع را به آقای قاسمخان گفتیم و او هم به رسم رفاقت پذیرفت.»

رضویان افزود: «ما از سال ۴۵ در ایران فیلم‌سازی کوتاه داشتیم و از سال ۴۸ اولین تشکل فیلم کوتاه به وجود آمد. بعد از آن انجمن سینمای جوان را داشتیم و بعد هم در کانون پرورش فکری این راه را ادامه دادیم.»

نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران

در ادامه علیرضا قاسمخان مدیرعامل موزه سینمای ایران گفت: «من به خاطر سال‌ها علاقه و شناختی که به فیلم کوتاه داشتم پذیرفتم تا این ویترین شکل بگیرد. جا داشته که این ویترین سال‌های قبل راه‌اندازی شود اما شرایط به گونه‌ای بود که موزه باید دوباره طراحی می‌شد. افتتاح این ویترین یک اتفاق ساده نیست با اینکه حجم زیادی را نگرفته، اما قرار گرفتن جوایز فیلم کوتاه در کنار آثار بزرگان سینمای ایران نشان از اهمیت این بخش دارد.»

او اضافه کرد: «می‌توانیم بگوییم سینمای حرفه‌ای ایران مدیون سینمای کوتاه است زیرا همیشه با ایده‌های خلاقی همراه است، با این حال بحث و تحقیقات راجع به فیلم کوتاه خیلی کم انجام شده و به همین دلیل می‌خواهم مژده بدهم که از همین ایام که آیین جشن فیلم کوتاه برگزار می‌شود، پروژه ضبط تاریخ شفاهی فیلم کوتاه نیز آغاز می‌شود و در آینده نزدیک از تمام دست‌اندرکاران فیلم کوتاه درخواست خواهیم کرد تا برای ثبت تاریخ شفاهی ما را همراهی کنند.»

سپس سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با یادی از عزت‌الله انتظامی که از اولین کسانی بود که جوایزش را به موزه سینما اهدا کرد، درباره فعالیت‌های انجمن سینمای جوانانا ایران گفت: «در سال ۹۶ بیش از ۲ هزار حضور بین‌المللی در فیلم کوتاه داشتیم. وقتی این آمار به رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد داده شد، آقای وزیر هم باورش نمی‌شد که این عدد درست است. سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ فیلم کوتاه ایرانی در اشکال مختلف خود در بیش از ۲ هزار جشنواره بین‌المللی حضور داشته که بیش از ۳۰۰ حضور مربوط به فیلم‌های انجمن و بقیه مربوط به فیلمسازان مستقل است.»

او ادامه داد: «انجمن سینمای جوانان ایران تا امروز ۷۰ دفتر و نمایندگی در ایران داشته که می‌خواهیم این تعداد را به ۱۲۰ نمایندگی برسانیم. همچنین سه جشنواره منطقه‌ای داریم. متاسفانه در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز قیمت تجهیزات بسیار بالا رفته اما باز هم با توجه به اعتباراتی که در اختیار داریم، سعی در تجهیز دفاتر داریم و در پایان می‌توانم بگویم که وضع سینمای کوتاه ما خیلی خوب است.»

سپس مسعود امینی تیرانی کارگردان، فیلمساز و عضو انجمن فیلم کوتاه ایران در سخنانی بیان کرد: «نشان ایسفا هر سال در جشن مستقل به بزرگان سینما داده شده است، اما همیشه دلمان می‌خواست که به یک نفر به عنوان نفر اول تندیس اهدا کنیم. او کسی نبود جز سهراب شهید ثالث اما چون در میان ما نبود این تصمیم به تعویق می‌افتاد، تا امسال که قرار شد ویترین فیلم کوتاه داشته باشیم و به نظر رسید که بهترین امکان به وجود آمده تا این نشان را با اجازه خانواده‌اش در ویترین موزه قرار دهیم.»

او افزود: «یک سنت قدیمی هم داشتیم که نشان هر سال را کسی که سال گذشته آن نشان را دریافت کرده به برگزیده جدید اهدا می‌کند. بر اساس همین سنت آقای امیر نادری که نشان سال قبل را دیرافت کرده‌اند، امسال با ارسال ویدئویی این نشان را به خانواده سهراب شهید ثالث اهدا کردند.»

ویترین فیلم کوتاه موزه سینما

در ادامه این مراسم نشان فیلم کوتاه ایران بعد از قرائت متن لوح توسط مسعود امینی تیرانی، با حضور محسن امیریوسفی به شاهرخ شهید ثالث تقدیم و به همراه دیگر اعضای این انجمن و مهمانان حاضر در مراسم در ویترین موزه سینما قرار داده شد.

شاهرخ شهیدثالث پسر عموی سهراب شهیدثالث که برای دریافت نشان فیلم کوتاه ایران در این مراسم حضور داشت، ضمن تشکر بابت این تصمیم عنوان کرد: «در سال‌های اخیر آثار سهراب بارها مورد تایید یا نقد قرار گرفته است، اما بیشتر این افراد کسانی هستند که اصلا سهراب را ندیده‌اند. سال گذشته با تلاش چند تن از دوستان و بخش فرهنگی سفارت آلمان تعدادی از آثار او با کیفیت عالی فراهم شد.»

او در ادامه درباره خلق و خو، سبک و ویژگی‌های کاری و شخصیتی این هنرمند نیز نکاتی را بیان کرد.

در پایان این بخش محسن امیریوسفی نیز در سخنان کوتاهی گفت: «حال فیلم کوتاه مانند گذشته‌اش خوب است و فیلم‌های کوتاه ما اکنون به آثار درجه یکی تبدیل شده است، بنابراین سینمای امروز در شرایطی قرار دارد که باید بداند از فیلم کوتاه خیلی چیزها می‌تواند یاد بگیرد.»

پیش از این افرادی چون بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، رخشان بنی‌اعتماد، خسرو سینایی، ناصر تقوایی، امیر نادری و … این نشان را دریافت کرده بودند.

در ادامه آیین نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران برگزار شد. در ابتدای این مراسم کلیپی از قسمت‌هایی از صحبت‌های زنده‌‌یاد عزت‌الله انتظامی درباره نحوه‌ ورودش به تئاتر و سینما از مستند «سیر» پخش شد. سپس قطعاتی موسیقی به صورت زنده توسط رضا کولغانی اجرا شد.

در ادامه حضار یک دقیقه به احترام حسن رشیدقامت که سال پیش از دنیا رفت، سید ضیاءالدین دری و عزت‌الله انتظامی یک دقیقه ایستادند و آنها را تشویق کردند.

پس از آن امیرشهاب رضویان چراغی را که عزت‌الله انتظامی در فیلم «مینای شهر خاموش» در دست داشته را به موزه سینما تقدیم کرد.

در ادامه پیمان نهان‌قدرتی دبیر این دوره جشن فیلم کوتاه ایران در سخنانی بیان کرد: «۹ پایان اعداد و آغازی از یک فصل تازه است. نهمین جشن فیلم کوتاه امشب به پایان می‌رسد و امیدوارم تاکنون بهترین عملکرد را از خود نشان داشته باشیم. من همه فیلمسازانی که به ما اعتبار بخشیدند را برندگان این جشن می‌دانم، زیرا فیلم کوتاه حاصل اندیشه‌های بلند است. اینجا جایگاه ایجاز است و بی‌راه نیست که ارتقای فیلم جهان جز با فیلم کوتاه نمی‌توانست میسر باشد.»

محمد کارت نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران

در ادامه مراسم جوایز بخش‌های مختلف این دوره از جشن مستقل فیلم کوتاه با حضور هنرمندان به برگزیدگان اهدا شد:

جایزه بهترین فیلم خارجی 

جایزه بهترین فیلم خارجی به فیلم «بچه ساکت» رسید که این جایزه توسط رضا درمیشیان و مهران موثقی به خواهر فیلمبردار این اثر به عنوان نماینده فیلم در ایران داده شد. همچنین کارگردان این فیلم کوتاه با پیام تصویری از دریافت جایزه تشکر کرد.

بهترین طراحی صحنه و لباس

کاظم ملایی و آتوسا قلم فرسایی در این بخش روی صحنه آمدند و نشان شایستگی ایسفا را به سعید حسنلو برای فیلم «بچه خور» اهدا کردند.

حسنلو در سخنان کوتاهی گفت: کارهای گروهی همیشه موفق است و ما در این فیلم گروه خوبی داشتیم.

سعید حسنلو نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران

بهترین صدابرداری یا صداگذاری

نشان شایستگی صداگذاری با حضور نیما عباس‌پور به حسین قورچیان برای فیلم «موج کوتاه» اهدا شد.

او بعد از دریافت این جایزه گفت: «خوشحالم از ابتدا در سینمای مستقل کار کردم و معتقدم می‌توان در این سینما حرف خود را زد. متاسفانه امسال و در این دوره کاندید فیلم تجربی نداشتیم.»

بهترین فیلمبرداری 

سعید پوراسماعیلی و محمد رسولی نشان شایستگی این بخش را به فرشاد محمدی برای فیلم «تو هنوز اینجایی» اهدا کردند که محمد روح‌بخش کارگردان فیلم جایزه را دریافت کرد.

بهترین تدوین 

بهرام دهقان و عماد خدابخش نشان شایستگی این بخش را به مجتبی اسماعیل‌زاده برای فیلم «موج کوتاه» اهدا کردند. اسماعیل‌زاده بعد از دریافت این جایزه از عوامل این فیلم کوتاه تشکر کرد.

بهترین فیلمنامه

کریم لک‌زاده و مجید برزگر نشان شایستگی این بخش را به آرین وزیردفتری برای فیلم «مثل بچه آدم» اهدا کردند.

او بعد از دریافت این نشان بیان کرد: «امیدوارم که در آیین‌نامه جشن بازنگری شود تا جایزه بازیگری نیز اهدا شود. من این جایزه را به شادی کرم‌رودی اهدا می‌کنم.»

کرم‌رودی برای گرفتن این جایزه روی سن آمد و تشکر کرد.

 بهترین کارگردانی

محسن امیریوسفی ناصر ضمیری نشان شایستگی این بخش را به محمد کارت برای فیلم «بچه خور» اهدا کردند. کارت با حضور روی صحنه از مازیار هاشمی تهیه‌کننده و دیگر عوامل فیلم تشکر کرد.

بهترین فیلم کوتاه 

در آخرین بخش با حضور منوچهر شاهسواری، امیرتوده روستا و مسعود امینی تیرانی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم کوتاه به محمد کارت کارگردان و مازیار هاشمی تهیه‌کننده برای فیلم «بچه خور» اهدا شد.

مازیار هاشمی تهیه کننده «بچه‌خور» در سخنانی بیان کرد: «این فیلم به خاطر حضور محمد کارت و دغدغه مشترک یک گروه ۳۵ نفره به اینجا رسیده است. ما می‌خواهیم کارهای بزرگتری هم انجام دهیم. خدا همه بزرگان هنرمند درگذشته ایران را رحمت کند و بزرگان زنده را برایمان حفظ کند.»

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری گفت: «امشب جشن آرام و خوبی برگزار شد و به نظرم بر اساس این قواعد حرفه‌ای که در نظر گرفته‌اید، بهتر است که جایزه بهترین فیلم را به تهیه‌کننده بدهید. اگر می‌خواهید که با جشن‌تان به لحاظ حرفه‌های آینده رفتار درستی داشته باشید لازم است که این کار را بکنید. من این شانس را داشتم که در جشن اول سهمی داشته باشم و در آن سال به فکر یک فضای مستقل بودیم حالا خوشحالیم که امسال نصف این راه را رفته‌ایم. در تمام طول این سال‌ها انجمن فیلم کوتاه منظم‌ترین و خوش برخوردترین و خوش قول‌ترین صنف‌ها بوده است.»

منوچهر شاهسواری نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *