میرفخرایی در گفتگو با فیلم نت:

مصاحبه مجید میرفخرایی در فیلم روز واقعه

مصاحبه مجید میرفخرایی در فیلم روز واقعه
طراح صحنه فیلم روز واقعه گفت: در صحنه روز عاشورا و گودی قتلگاه 3 هزار سیاهی لشگر داشتیم و این سکانس یکی از بهترین سکانس هایی بود که طراحی کردم.

مجید میرفخرایی طراح صحنه و لباس فیلم «روز واقعه» به گارگردانی شهرام اسدی به مناسب ماه محرم و انتشار فیلم روز واقعه در فیلم نت در گفتگو با فیلم نت، با اشاره به نحوه حضورش در فیلم «روز واقعه» گفت: من دورادور آقای شهرام اسدی را میشناختم ولی فرصتی فراهم نشده بود که ملاقاتی با هم داشته باشیم تا اینکه سر فیلمی بودم و آقای قلی زاده مدیر تولید روز واقعه به من زنگ زدن و طراحی صحنه این فیلم رو به من پیشنهاد کرد.
وی افزود: فیلم روز واقعه در 2 مرحله شروع شد که در مرحله اول مقداری کار روی آن صورت گرفت و به دلایل مختلفی کار پیشرفتی نداشت و قرار بود با مرحوم خسرو شکیبایی کار شود.
طراح صحنه فیلم روز واقعه گفت: در جلساتی که با آقای شهرام اسدی کارگردان فیلم داشتم قرار شد فضایی برای فیلم روز واقعه ساخته شود که از نظر طراحی و کار با فیلم های تاریخی دیگر متفاوت باشد، و قرار شد دکورهای برای فیلم ساخته شود و با اسدی کارگردان و قلی زاده مدیر تولید و سیروس مقدم که برنامه ریز فیلم بودند در اطراف بافق و یزد به دنبال لوکیشن بودیم و بخش هایی از کویر و ماسه ها در بافق برای تصویر برداری انتخاب شد.
میرفخرایی افزود: برای سکانس های پایانی میدانی لازم داشتیم و قرار شد میدان شهر را بسازیم که بصورت اتفاقی بخشی از شهر بافق را پیدا کردم که واقعا همان چیزی بود که ما برای فیلم میخواستیم و سکانس مراسم عروسی و سکانس پایانی در آنجا فیلم برداری شد.
وی در خصوص بازی لادن مستوفی در نقش راحله در فیلم روز واقعه گفت: آقای اسدی به دنبال بازیگری بودند که بتواند نقش راحله را بازی کند تا اینکه خانم لادن مستوفی را پیشنهاد کردند و فکر میکنم اولین کار سینمایی خانم مستوفی بود و واقعا هم خوب تونستند نقش راحله را ایفا کنند.
طراح صحنه فیلم روز واقعه در خصوص فیلم نامه فیلم روز واقعه گفت: فیلمنامه روز واقعه نوشته خاصی بود و در آن زمان بضاعت سینمای ایران را نشان می داد چراکه افکت ها و جلوه های ویژه کامپیوتری به شدت امروز نبود و تنها صحنه ای که خورشید در آسمان 2 تا شد را بصورت کامپیوتری درست کردیم.
میر فخرایی درخصوص دلایل ماندگار فیلم روز واقعه در عرصه فیلم های تاریخی گفت: فیلمنامه و دیالوگ های خوب و همچنین حضور شهرام اسدی به بعنوان کارگردان و نوع نگاهی که به مسئله محرم و شهادت امام حسین (ع) داشتند باعث شد این فیلم ماندگار شود.
بت ها را با یونولیت ساختیم
وی در خصوص نوع نگاه شهرام اسدی در کارگردانی این فیلم گفت: زمانی کهصحبت از محرم و روز عاشورا می شود مردم اصل ماجرای واقعه کربلا را می دانند، لذا باید برای ساختن فیلم در مورد عاشورا اتفاقی بیافتد که نگاه تماشاگر به پرده سینما دوخته شود و این جذایت ها را کارگردان با همکاری طراح صحنه و میر فیلم برداری ایجاد می کند.
طراح صحنه و لباس فیلم روز واقعه در خصوص طراحی صحنه سکانس پرتاب سنگ توسط عبد الله به بت ها گفت: در سکانسی که با حضور مرحوم حسین پناهی و علیرضا شجاع نوری در کوه های پر از بت ضبط شد بتهایی که در تصویر دیده می شود را با یونولیت ساختیم.
نارضایتی از دستمزد طراحان صحنه/اقتصاد سینما تعادل ندارد
میرفخرایی در خصوص میزان دستمزدش برای طراحی صحنه و لباس این فیلم گفت: در آن زمان خیلی سال میگذره و حضور ذهن ندارم ولی دستمزد طراح صحنه واقعا منطقی بود و مثل امروز دستمزد های میلیونی نبود که هر کسی قیمتی بدهد و اقتصاد سینما تعادل داشت.
وی در خصوص صحنه گردو خاک در فیلم و شیوه درست شدن این فضا گفت: در سکانسی از فیلم ما صحنه گرد و خاک را نیاز داشتیم که عبد الله در بیایان حضور دارد و گرد و خاک شدید هم وجود دارد، برای ایجاد این فضا اول می خواستیم از هلیکوپتر استفاده کنیم ولی یکدفعه طوفان شن شدیدی شروع شد که به سرعت این سکانس را ضبط کردیم و حتی سکانس پایانی هم به همین شکل بود که هوا بصورت طبیعی ابری است.
طراح صحنه و لباس فیلم روز واقعه درخصوص بهترین صحنه ای که در فیلم طراحی کرده گفت: به نظر من صحنه گودی قتلگاه و صحنه های روز عاشورا خیلی خوب بود و به شدت باور پذیر کار شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *