صدا و سیما برگزار می‌کند

فراخوان نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

فراخوان نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران
نخستين جشنواره ملي پويانمايي تلويزيوني ايران به همت معاونت امور استان‌هاي رسانه ملي برگزار مي‌شود.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، صدا و سیما جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران را با هدف کمک به رشد و بالندگی پویانمایی ایران اسلامی و فراهم آوردن زمینه پرنشاط، پویا و سالم برای رقابت سازنده بین هنرمندان، دیده شدن آثار فاخر در سطح ملی و هم‌افزایی ظرفیت‌های متعدد و گسترده این عرصه مهم و تاثیرگذار برگزار می‌کند.

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران با رویکرد رسانه‌ای و تلویزیونی در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار خواهد شد.

معرفی آثار برتر و قدردانی از پدیدآورندگان این آثار، فراهم آوردن زمینه رقابت سازنده برای فعالان پویانمایی کشور و کمک به ورود استعدادهای نو به این عرصه، رشد و رونق تولید، نمایش پویانمایی با متمرکز کردن همه امکانات کشور، خرید و سفارش آثار، فراهم آوردن امکان بروز و کشف توانمندی‌ها و استعدادهای مناطق مختلف کشور، هم افزایی ظرفیت‌ها از طریق ایجاد زمینه تعامل و تبادل آراء میان عوامل سازنده، اندیشمندان و مخاطبان، گسترش و تقویت دانش و مباحث روز در عرصه پویانمایی، تقویت رویکرد رسانه‌ای در پرداخت قصه‌ها و داستان‌ها برای مخاطبان خردسال، کودک و نوجوان و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری و تکامل قطب پویانمایی دینی در منطقه از جمله اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می‌رود.

بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران، اولویت‌های محتوایی این گردهمایی عظیم هنری و فرهنگی شامل اشاعه و ترویج اخلاق و سبک زندگی اسلامی – ایرانی، آشنا کردن کودکان و نوجوانان با تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، توجه به مفاهیم امید و سرزندگی در بستر زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی مناطق مختلف کشور، برجسته‌سازی هویت ملی و بومی با بهره‌گیری از مولفه‌های فرهنگی، الگوسازی باورپذیر و ملموس با خلق شخصیت‌ها و قهرمانان ملی و بومی و بهره‌گیری از قصه‌های عامیانه، اتخاذ رویکرد اطلاع رسانی و تربیتی در آثار آموزشی با مضامین دینی، مذهبی، انقلابی، ایثار و جهاد، مقاومت، آداب و رسوم، شعر، حکایات، گردشگری، میراث فرهنگی، محیط زیست، مهارت‌های زندگی، سبک زندگی مطلوب، تغذیه سالم، ورزش و تحرک، مقابله با آسیب‌های اجتماعی همچون بیکاری، اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی، حقوق شهروندی، الگوهای تعامل و رفتار، مشارکت اجتماعی، انسجام و وحدت ملی و نیز اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال خواهد بود.

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران در قسمت مسابقه شامل سه بخش اصلی، فرعی و ویژه برگزار می‌شود. بخش اصلی شامل سریال و مجموعه‌های تلویزیونی، فیلم کوتاه و نیمه بلند، فیلم بلند، موشن گرافیک و جلوه های بصری در آثار مستند و نمایشی است و فیلم‌های تبلیغاتی، آموزشی، عنوان‌بندی (در همه ساختارهای برنامه‌سازی)، آثار دانشجویی، آثار دینی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آثار فرهنگی، مقابله با موضوع آسیب‌های اجتماعی است. آثاری با موضوع شعار سال هم در بخش فرعی بررسی می‌شوند، همچنین طرح‌ها و فیلمنامه‌ها اعم از مجموعه‌های تلویزیونی و سریال مختص بخش ویژه جشنواره هستند.

آثار بخش خارج از مسابقه جشنواره نیز با آثار بخش مسابقه هم تراز هستند، اما به دلیل مطابقت نداشتن با هر یک از بندهای مقررات بخش مسابقه و یا تکمیل شدن ظرفیت بخش مسابقه، در این بخش شرکت داده می‌شوند.

بخش نمایش‌های ویژه (مرور آثار کوتاه دینی، مروری بر آثار یک فیلم ساز، بزرگداشت و مواردی از این دست) و بخش جنبی نیز برای این جشنواره پیش بینی شده است.

در بخش جنبی جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران شاهد تشکیل بازار رسانه‌ای با هدف خرید آثار فاخر و ایجاد فرصت دیده شدن از طریق رسانه ملی و نیز خرید طرح ها و فیلمنامه‌های منتخب برای تولید مجموعه و سریال پویانمایی خواهیم بود. همچنین نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه رونمایی از کتاب‌های آموزشی، معرفی شرکت‌ها، کالاها و خدمات دانش بنیان در زمینه پویانمایی، معرفی آثار پویانمایی سازمان‌های مختلف، معرفی و تشکر از آثار پویانمایی معاونت امور استان‌ها شامل مراکز برتر و انیمیشن‌سازان، معرفی و قدردانی از استودیوهای حرف‌های و بازار فیلم با حضور میهمانان کشورهای خارجی هم در این بخش وجود دارد.

گفتنی است در بخش اصلی جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران به بهترین‌های سریال، مجموعه، کارگردانی، فیلمنامه، انیمیت، فضاسازی، طراحی شخصیت، طنز، موسیقی، صداگذاری، دوبله، فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند، فیلم اول، فیلم دوم، فیلم سوم، فیلم بند، بهترین فیلم، کارگردانی موشن گرافیک، پژوهش و نگارش، جلوه‌های بصیری و آثار اول و دوم تندیس جشنواره و جایزه نقدی اهدا می‌شود.

بهترین فیلم‌های تبلیغاتی، بهترین اثر، فیلم‌های آموزشی، عنوان‌بندی، آثار دانشجویی، آثاری با موضوع شعار سال، آثار دینی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آثار فرهنگی و آثاری با موضوع آسیب‌های اجتماعی در چهار قسمت بیکاری، اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی هم در بخش فرعی دیپلم افتخار و جایزه نقدی دریافت می‌کنند.

به صاحبان بهترین طرح و فیلمنامه (اول، دوم و سوم) و بهترین طرح (اول، دوم و سوم) نیز در بخش ویژه تندیس و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

طبق اعلام دبیرخانه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران، آثار تولید شده پس از سال 1392 که تا مهرماه 1396 از رسانه ملی پخش شده‌اند، امکان حضور در بخش اصلی مسابقه جشنواره را خواهند داشت و آثاری که متناسب با رویکرد رسانه‌ای جشنواره بوده ولی از تلویزیون پخش نشده‌اند در بخش‌های دیگر شرکت داده می‌شوند.

همچنین مقرر شده درخصوص سریال‌ها و مجموعه‌ها، حداکثر 9 قسمت گزینش و به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ضمن اینکه در این بخش هر اثر باید حداقل در 7 قسمت تولید و پخش شده باشد. برای مجموعه‌هایی که هر قسمت داستان مستقلی دارد، لازم است برای هر قسمت (حداکثر 9 قسمت) به طور جداگانه ثبت نام شود.

شرکت کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادها، مراکز دولتی، بخش های خصوصی، شبکه های سراسری سیما، مراکز استانی صدا و سیما، مرکز صبا، سینمای خانگی و … در جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران آزاد است و درخصوص تعداد آثار ارسالی از سوی هرکدام محدودیتی وجود ندارد.

آثار پویانمایی بدون محدودیت و در تمام تکنیک‌ها پذیرفته می‌شوند، اعم از آثار دو بعدی، سه بعدی و … (نقاشی متحرک، کات اوت، استاپ موشن)، آثار تلفیقی و آثار تجربی ضمن اینکه این آثار برای تمام گروه‌های مخاطبان هدف اعم از کودک، نوجوان و بزرگسال پذیرفته می‌شوند.

برای بازبینی آثار در هیات‌های انتخاب و داوران لازم است هر اثر به طور مستقل بر روی یک DVD به دبیرخانه جشنواره ارسال شود و با فرمت قابل پخش در دستگاه دی وی دی ضبط شده و فایل‌های دیتا مطابق با استانداردهای سیستم عامل ویندوز باشد. همچنین نام اثر و مدت زمان آن به طور کامل بر روی دیسک نوشته شود.

برای نمایش آثار در بخش نمایش‌های ویژه و همچنین خریداری آثار برگزیده، نسخه‌ها باید به صورت Full HD 2317×2727، HD2127×717 و SD 720×576 تحویل داده شوند؛ طرح‌ها و فیلمنامه‌های ارسالی برای شرکت در بخش ویژه مسابقه نباید به مرحله تولیدی رسیده باشند. لازم است پس از ثبت نام، 9 نسخه تایپ شده به همراه 2 نسخه فایل Word بر روی لوح فشرده (یا بارگزاری در سامانه ثبت نام) به دبیرخانه جشنواره ارسال شود همچنین برای ارسال فیلمنامه باید خلاصه طرح در یک صفحه در ابتدای آن آورده شود و برای ارسال طرح نیز همراه بودن یک قسمت از فیلمنامه الزامی است. طرح ها و فیلمنامه‌ها در ساختار مجموعه و یا سریال، ذیل اولویت‌های محتوایی مشخص شده در فراخوان و مصوبات شورای راهبردی جشنواره پذیرفته خواهند شد.

از دیگر قوانین و مقررات این جشنواره می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1 عوامل تهیه و تولید آثار بخش مسابقه امکان شرکت در ترکیب هیات انتخاب و هیئت داوران را نخواهند داشت.

2 به تمام آثار راه یافته در بخش مسابقه گواهی شرکت در جشنواره اهداء خواهد شد.

3 هیچ جایزه‌ای نمی‌تواند به طور هم ارزش بین دو یا چند اثر تقسیم شود.

4 به آثار برگزیده که بیش از یک کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده داشته باشند، فقط یک جایزه تعلق می‌گیرد.

5 تنظیم برنامه نمایش آثار در بخش نمایش‌های ویژه بر عهده دبیرخانه جشنواره است و پس از دریافت آثار امکان خارج کردن هیچ اثری از برنامه وجود ندارد.

6 پس از راهیابی آثار به بخش مسابقه جشنواره، امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

7 دبیرخانه جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال آسیب‌های احتمالی ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کنندگان را ندارد.

8 آثاری که استاندارد فنی و نمایش را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌شوند.

9 تفسیر و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی نشده و یا دارای ابهام به عهده دبیر جشنواره است.

طبق اعلام دبیرخانه جشنواره، مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا 25 آذر 1396 است و آثاری که بعد از این تاریخ به دبیرخانه جشنواره برسند، پذیرفته نخواهند شد؛ اسامی آثار پذیرفته شده در جشنواره 25 دی 1396 اعلام می‌شود و تاریخ مراسم اختتامیه و معرفی آثار برگزیده متعاقبا اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است ثبت نام در این جشنواره از طریق نشانی www.dpp.irib.ir انجام خواهد شد و لازم است ثبت نام کنندگان قبل از اقدام، شرایط و مقررات را مطالعه کنند لذا ثبت نام در جشنواره به منزله پذیرش کامل مقررات است.

دبیرخانه جشنواره جهت ارسال آثار: تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از پارک‌وی، خیابان هتل استقلال، ساختمان اداری جام جم، طبقه 10، مرکز سیمای استان‌ها، واحد هماهنگی تولید برنامه‌های انیمیشن. کد پستی1999713113

شماره تماس 22167397 – 021 نیز برای پاسخگویی در این زمینه در نظر گرفته شده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *