گزارش اولین نشست خبری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

گزارش اولین نشست خبری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
اولین نشست خبری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اعلام اسامی فیلم های بخش نگاه نو، تغییر در تعداد سیمرغ هاو دلایل حذف برخی فیلم ها و با رونمایی از پوستر این جشنوراه برگزار شد.

به گزارش فیلم نت، نشست رسانه‌ای سی‌ و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضور محمد حیدری دبیر جشنواره و  سید صادق موسوی برگزار شد.

 

سید صادق موسوی در ارتباط با یک حرکت خیرخواهانه گفت‌: در فستیوال‌ها و رخدادهای جهانی مخصوصا در حوزه فرهنگ در سال‌های اخیر شاهد هستیم که درباره موضوعات مهم اطلاع‌رسانی می‌شود
وی در ادامه افزود: امسال برای اولین بار قرار است در کنار توجه به امر مهم و ویژه سینما در این جشنواره به امر بسیار مهم نیکوکاری توجه کنیم.
او همچنین اظهار داشت: تلاش کردیم تا این امر مهم یعنی نیکوکاری را با سینما پیوند دهیم تا اینکه بعد از بررسی‌های زیاد به مجموعه‌ای رسیدیم که توسط یکی از بازیگران محبوب سینما مدیریت می‌شود و راه‌اندازی شده است.
کتایون ریاحی بازیگر سینما تا به این لحظه 100 کودک ناشنوا را در این مجموعه تحت پوشش قرار داده که قرار است در طول برگزاری جشنواره فیلم فجر ما را همراهی کند.
در ادامه نشست دبیر جشنواره محمد حیدری درباره آثار موجود در جشنواره گفت: سینمای ما و فیلم‌های ما ماحصل آن چیزی است که در جامعه ما رخ می‌دهد. فیلم‌سازان ما نگاه تیزبینی به آنچه که در جامعه رخ می‌دهد دارند و خوشحالیم که بخشی از آنها نگاه اقتصادی داشته باشند.
وی در ادامه افزود: درنهایت فیلم‌هایی که انتخاب نشده‌اند دلیل بر عدم اکران آنها نیست بلکه به هر حال در یک فضای رقابتی تعداد فیلمی مشخص باید انتخاب شوند.
او در ادامه درباره اینکه بخشی از آثار در بخش نگاه نو دچار ممیزی شده ‌اند گفت: ابتدا باید بگویم که خطوط قرمز در تمام کشورها با توجه به ضوابطشان وجود دارد و کسی نمی‌تواند این را کتمان کند به هر حال در چارچوبی که فعالیت می‌کنیم باید شرایط آن را بپذیریم و آن را رعایت کنیم.

* «آشغال‌های دوست داشتنی» معضل هر ساله فیلم فجر شده است

دبیر سی‌و چهارمین جشنواره فیلم فجر در ارتباط با فیلم سینمایی آشغال‌های دوست داشتنی گفت: این فیلم سینمایی هر سال معضل جشنواره شده است به این دلیل که این فیلم در سی و دومین جشنواره فرم تقاضا برای حضور را پر کرده و پروانه نمایش در طی این دو سال نگرفته است و بر اساس آیین نامه تأیید جشنواره فیلم فجر ما این فیلم را به هیأت انتخاب ارائه نکردیم.

13941012140703223_PhotoL

* از تمامی فیلم‌های جشنواره صیانت می‌کنیم

محمد حیدری درباره تغییراتی در تعداد سیمرغ‌ها اعلام کرد: تعداد سیمرغهای جشنواره بر اساس چیزی است که در فرخوان به شکل مشخص آمده است.
دبیر جشنواره فیلم فجر با تاکید بر اینکه جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی کشور است، اظهار کرد: فیلم‌ها برای حضور در این بخش تابع مقررات هستند و قطعا همه این اتفاق‌ها بر اساس انتخاب اعضای محترم هیئت انتخاب و داوری می‌افتد.
وی ادامه داد: چیزی که در این میان بسیار اهمیت دارد این است که ما تابع انتخاب‌های این اعضا هستیم و وظیفه ما این است که از فیلم‌ها و رای‌ها صیانت کنیم و مطمئنا دبیر جشنواره مسئول اتفاق‌هایی است که می‌افتد و باید پاسخگو باشد.
حیدری همچنین تاکید کرد: در جریان برگزاری جشنواره و حتی فشارهایی که ممکن است از برخش‌هایی وجود داشته باشد، شما اهالی رسانه از موضوعات با خبر خواهید شد. اما ازمان سینمایی و وزارت ارشاد وظیفه صیانت از آثار و رای‌ها را دارد.
دبیر جشنواره فیلم فجر در بخشی از صحبت‌هایش درباره حضور جشنواره در مراکز دیگر استان‌ها بیان کرد: از آن‌جایی که ما دستور داریم که باید جشنواره‌ای با کیفیت اما با هزینه‌های کم برگزار کنیم، از این جهت برای برگزاری جشنواره در مراکز استان‌ها باید هزینه‌های آن تامین شود که همه ما از شرایط مالی دولت باخبر هستیم. برنامه‌های جشنواره برای دیگر استان‌ها در نشست خبری بعدی مشخص می‌شود. اما جشنواره فیلم فجر بعد از مراسم اختتامیه یعنی 25 یا 26 بهمن در 5 کشور که اسامی آن‌ها اعلام می‌شود، برگزار می‌شود.
او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در شهرستانها فیلم‌های جشنواره فجر اکران خواهد شد یا نه گفت انشاءالله که بتوانیم این کار را انجام دهیم و اگر دومین اسپانسر فیلم فجر اعلام همکاری کند می‌توانیم به این سمت پیش برویم و از مشارکت استانها بهره کافی را ببریم.

*نگاه مهربانانه به بخش انیمیشن/ 7 انیمیشن به دبیرخانه رسید

دبیر سی و چهارمین جشنواره سینما فجر در پاسخ به سوال مطرح شده درباره بخش انیمیشن و بودجه جشنواره گفت: رئیس سازمان سینمایی قول مساعدت و حمایت از این بخش دادند و توصیه کردند جشنواره با نگاه مهربانانه به آثار انیمیشن توجه کنند. هنر انیمیشن، هنر نوپایی است و به حمایت نیاز دارد تا امروز شاهد ارائه 7 اثر انیمیشن به دبیرخانه جشنواره بودیم، تلاش می‌کنیم که این بخش را بتوانیم جداگانه توجه کنیم.

* 80 درصد بودجه جشنواره توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود

وی درباره بودجه جشنواره گفت: اصل بر این است که صرفه‌جویی در این حوزه صورت گیرد اما این نکته را در نظر بگیرید که جشنواره فجر جشن سینمایی ایران است و باید با کیفیت برگزار شود و باید در شأن سینمای ایران برگزار شود امسال حامی مالی تلاش می‌کند تا مشکلات را مرتفع کند.
حیدری در ادامه گفت: 80 درصد از بودجه مالی جشنواره فجر را حامی مالی که بخش خصوصی است تأمین خواهد کرد.
وی درباره خیریه خانم کتایون ریاحی که در نشست به آن اشاره شد، گفت: حضور این گروه مختلف مردمی از اهمیت زیادی برخوردار است، حضور بانوی خوب سینمای ایران در این گروه‌های خیریه فرصت مغتنمی است که همه آحاد مردم را به سمت فعالیت‌هایی از این دست سوق دهیم.
وی درباره اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها نیز گفت: بخش حقوقی مادی و معنوی فیلم‌ها متعلق به تهیه‌کنندگان است باید تعاملی میان مدیران کل استان‌ها شکل گیرد تا با همکاری مراکز استان‌ها این مهم (نمایش فیلم‌های جشنواره در استان‌ها) محقق شود.
حیدری درباره انتخاب فیلم «برادرم خسرو» با بازی شهاب حسینی در بخش نگاه نو نیز توضیح داد: در همه جشنواره‌های دنیا استفاده از سوپراستارها دیده می‌شود ما هم در این دوره از جشنواره تلاش کردیم تا با بهره‌گیری از دو بازیگر توانمند بتوانیم از ظرفیت آنها بهره ببریم. خانم کرامتی مشاور هنری تحسین‌برانگیزی هستند و ایده‌های خوبی را ارائه دادند، شهاب حسینی نیز مشاوره‌های خوبی به ما ارائه دادند به عقیده من سینمای کشور ما به این بالندگی رسیده است که وظایفی که بر عهده دارند مانع از فعالیت اصلی آن که صیانت آراء هیأت انتخاب و داوران است نشود.

*در ارائه اخبار تغییر رویه می‌دهیم

حیدری در پاسخ به این سوال که برخی از خبرگزاری‌ها اخبار مربوط به هیأت انتخاب را منتشر کردند، گفت: بخش‌های خبری به هر طریقی تلاش می‌کنند تا اخبار را منتشر کنند اما ما با توجه به لو رفتن برخی از اخبار هیأت انتخاب و اسامی فیلم‌ها تمهید دیگری برای اعلام اخبار در نظر گرفتیم و در این بخش رویکردمان را تغییر خواهیم داد.

*هیات انتخاب بخش مستند جشنواره فیلم فجراعلام شد

حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر گفت : در بخش مستند 85 فیلم شرکت کردند که 9 فیلم به جشنواره نرسید . شش فیلم توسط هیات انتخاب مورد بازبینی قرار گرفتند.

وی ادامه داد:هیات انتخاب بخش مستند شامل افرادی همچون : محمدرضا شعبانی، مجید خالقی سروش، آرش لاهوتی و آزاده بیزارگیتی هستند که آثارراه یافته به بخش مستند روز سه شنبه اعلام خواهند شد.

*اسامی فیلم های بخش نگاه نو

براساس اعلام محمد حیدری اسامی 11 فیلم پذیرفته شده در بخش مسابقه نگاه نو بدین شرح است:

*ابد و یک روز به کارگردانی سعید روستایی

*ایستاده در غبار به کارگردانی محمد حسین مهدویان

*برادرم خسرو به کارگردانی احسان بیگلری

*پل خواب به کارگردانی اکتای براهنی

*جشن تولد به کارگردانی عباس لاجوردی

*خانه ای در خیابان چهل و یکم به کارگردانی حمیدرضا قربانی

*خماری به کارگردانی داریوش غذبانی

*گیتا به کارگردانی مسعود مددی

*لاک قرمز به کارگردانی سیدجمال سیدحاتمی

*متولد 65به کارگردانی مجید توکلی

*من به کارگردانی سهیل بیرقی

13941012145120913_PhotoL

در پایان این نشست خبری پوستر  جشنواره سی و چهارم فیلم فجر رونمایی شد.

طراح این پوستر مجید برزگر و با عکسی از امیر عابدی و با نقاشی بزرگمهر حسین پور  اجرا شده است.

گفتنی است سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر از تاریخ 12 تا 22 بهمن برگزار می شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *