در دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی سینماحقیقت

12 فیلم در بخش «خارج از مسابقه‌» به نمایش در می‌آیند

12 فیلم در بخش «خارج از مسابقه‌» به نمایش در می‌آیند
امسال 12 فیلم از جمله آثاری از جواد طوسی، منوچهر طیاب و سه مستند جدید از فرشاد فدائیان در بخش خارج از مسابقه‌ی جشنواره‌ی سینماحقیقت روی پرده می‌روند.
به گزارش فیلم‌نت نیوز و به نقل از روابط عمومی جشنواره‌ی بین‌المللی سینماحقیقت؛ در بخش خارج از مسابقه‌ی این دوره از جشنواره 12 فیلم به نمایش درمی‌آیند که عبارتند از: از مغرب به مشرق (منوچهر طیاب)، قهرمان آخر (جواد طوسی)، احمد آقا (حامد نوبری)، اسبی که شیهه نمی‌کشد (محمدرضا عینی)، تو چراغ خود برافروز (مژگان ایلانلو)، دویدن در اتاق بسته (مصطفی آتشمرد)، ردیف (مصطفی شیری)،  مردمان سرزمین بلوط (نورالله فتاحی)، هینی مینی (دلاور دوستانیان) و سه فیلم از جدیدترین آثار مستند فرشاد فدائیان «جهله؛ دریا در خانه، کشتی بر دیوار؛ دو زن».

دبیر جشنواره‌ی «سینماحقیقت» در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره‌ی فیلم‌های بخش خارج از مسابقه توضیح داد: «تعدادی از این فیلم‌ها متقاضی حضور در بخش رقابتی جشنواره بودند اما بنا به تصمیم هیات انتخاب، پذیرفته نشدند. بخشی از این فیلم‌ها هم بنا به درخواست سازندگان آنها در بخش رقابتی جشنواره شرکت داده نشدند و فقط در جشنواره‌ اکران داشته می‌شوند. فرشاد فدائیان، منوچهر طیاب و رخشان بنی‌اعتماد تهیه‌کننده‌ی مجموعه‌ی فیلم‌های «کارستان» مستندسازانی هستند که متقاضی حضور در بخش خارج از مسابقه‌ی جشنواره‌ی سینماحقیقت شده‌اند.»

«قهرمان آخر» یکی از فیلم‌هایی است که در بخش خارج از مسابقه‌ی این دوره از جشنواره نمایش داده می‌شود. این مستند که ساخته‌ی جواد طوسی رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران است، مروری بر زندگی هنری و شخصی مسعود کیمیایی و تحلیلی بر پنج دهه فعالیت هنری این فیلمساز سینمای ایران دارد.

مستند «از مغرب تا مشرق» دیگر فیلم این بخش، جدیدترین فیلم منوچهر طیاب، مستندساز پیشکسوت سینمای ایران است که در بخش خارج از مسابقه‌ی دهمین جشنواره‌ی بین‌المللی «سینماحقیقت» برای اولین بار نمایش داده می‌شود. طیاب در این فیلم مستند 95 دقیقه‌ای، سفر دو جوان موتورسوار اتریشی به ایران را با نگاهی متفاوت روایت کرده است. منوچهر طیاب ساخت بیش از هشتاد فیلم مستند را در کارنامه خود دارد و جوایزی از جشنواره‌هایی چون برلین، وین، جشنواره فیلم تهران و رشد  به دست آورده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مستند ایران، «سینماحقیقت» را در روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد کرد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *