رخداد تازه مستند در شصتمین نشست پژوهشی خود برگزار می‌کند:

نقد و بررسی مستند «ایران، جنوب غربی» به کارگردانی محمدرضا فرطوسی

نقد و بررسی مستند «ایران، جنوب غربی» به کارگردانی محمدرضا فرطوسی
فیلم مستند «ایران، جنوب غربی» به کارگردانی محمدرضا فرطوسی ساعت 18 روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه در شصتمین نشست پژوهشی رخداد تازه مستند در تهران نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلم مستند ایران، جنوب غربی به کارگردانی محمدرضا فرطوسی برنده جایزه ویژه هیات داوران هجدهمین جشنواره فیلم‌های محیط زیست بارسلونا «فیکما»، برنده جایزه ویژه جشنواره «توراستراوا» در جمهوری چک، برنده دیپلم عالی افتخار از نهمین دوره جشنواره فیلم‌های محیط زیست و طبیعت جهان استونی، نامزد جایزه «ژان روش» پاریس، نامزد جایزه «باسل رایت» از موسسه انتروپولوژی رویال لندن، نامزد جایزه «رای» از دوسالانه «قو‌م‌نگار» لندن، فیلم برگزیده برای نمایش در برنامه محیط زیست سازمان ملل UNEP در مقر اروپایی سازمان ملل ژنو در سوییس و برگزیده جشنواره‌های مونیخ، داکیوتاه آمریکا، اکوزین اسپانیا، دبی، بغداد، آدیسابابا، کابل و … ساعت 18 روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه جاری در شصتمین نشست پژوهشی رخداد تازه مستند در تهران اکران می‌شود و پس از آن با حضور کارشناس و فعال محیط زیست، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

نشست نمایش مستند «ایران، جنوب غربی» دو بخش را شامل می‌شود؛ در بخش اول با حضور نسترن صارمی (فعال محیط زیست) به تحلیل و بررسی فیلم از منظر انتقادی ـ جامعه‌شناختی پرداخته می‌شود و در بخش دوم نیز محمدرضا فرطوسی کارگردان این اثر، با حاضران و مخاطبان خود به گفت‌وگو می‌نشیند.

«بعد از کشف و حفر میدان نفتی آزادگان و احداث سد کرخه، قسمت اعظم تالاب «هورالعظیم» واقع در جنوب غربی ایران نابود شد. خشک شدن این تالاب که تنها منبع اقتصادی مردم به شمار می‌رفت، باعث مهاجرت اکثر هورنشینان به شهرهای مجاور شد. این مستند روایت زندگی آخرین ساکنان هورالعظیم است.»

محمدرضا فرطوسی دانش آموخته سینما از شاگردان زنده‌یاد عباس کیارستمی و همچنین عضو خانه سینمای ایران است و در ورکشاپ‌های تخصصی سینما در کشورهای مختلف شرکت کرده است و فیلم‌های او مورد توجه ویژه جشنواره‌های بین‌المللی فیلم قرار گرفته و تاکنون با آثار خود، جوایز معتبری را از جشنواره‌های جهانی دریافت کرده است.

شصتمین نشست پژوهشی رخداد تازه مستند با اکران و نقد و بررسی «ایران، جنوب غربی» در محل پروژه‌های نیومدیا به آدرس تهران، خیابان کریم خان، خردمند شمالی، اعرابی سه، شماره سه برگزار می‌شود و علاقمندان برای رزرو صندلی به صورت مستقیم و یا از طریق تلگرام به شماره تلفن۰۹۰۳۲۰۲۱۹۳۱ (مسعود مشایخی) پیغام بدهند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *