خسرو سینایی در جلسه‌ی نمایش مستندهایش از شرایط نامساعد فیلم‌سازی در سینمای ایران گلایه کرد

اگر جلوی‌مان را بگیرند دورهمی و کم خرج فیلم می‌سازیم

اگر جلوی‌مان را بگیرند دورهمی و کم خرج فیلم می‌سازیم
دو مستند «راویان تاریخ» و «گواهان تاریخ» از خسرو سینایی 25 آبان‌ماه در برنامه‌ی سینماتک خانه‌ی هنرمندان به نمایش در آمد و نقد و بررسی شد. سینایی در این جلسه به موضوع ساخت آثار سفارشی در سینمای ایران پرداخت و از شرایط ناهمواری که برای ساخت فیلم در ایران دارد، گلایه کرد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز و به نقل از روابط عمومی خانه‌ی هنرمندان ایران؛ در تازه‌ترین نشست از برنامه‌های مستند سینماتک خانه‌ی هنرمندان، سه‌شنبه 25 آبان دو فیلم مستند «راویان تاریخ» و «گواهان تاریخ» به کارگردانی خسرو سینایی در تالار استاد شهناز به نمایش در آمدند. در ادامه‌ی این جلسه، نشست نقد و بررسی این دو مستند با حضور خسرو سینایی و پدرام اکبری برگزار شد. هارون یشایایی، اکبر عالمی، فرهاد ورهرام و علی لقمانی از چهره‌های حاضر در این برنامه بودند.

در ابتدای این نشست پدرام اکبری ضمن اشاره به اهمیت شناخت تاریخ گفت: «سینایی اگرچه این دو فیلم را به سفارش بانک مرکزی ساخته اما در ساخت آنها سفارشی عمل نکرده بلکه ذوق، آگاهی و هنر خود را در آنها وارد کرده است. فیلمبرداری فیلم که توسط علی لقمانی انجام شده نیز بسیار دقیق بوده و در حرکت نرم دوربین، کوچکترین لغزشی نمی‌بینیم.»

سینایی سخنانش در این جلسه را با بحث سفارش آثار مستند از سوی نهادها آغاز کرد: «اگر به تاریخ رجوع کنیم در‌می‌یابیم که خلق بسیاری آثار فاخر فرهنگ و هنر این مرز و بوم مانند ساخت مسجد شیخ لطف‌الله و سرایش شاهنامه‌ی فردوسی به نوعی سفارشی بوده است. مساله‌ی اصلی این است که آیا امکان دارد در محدوده‌ی سفارش هم خلاقیت هنری مورد نیاز را پیاده کرد یا مجبور هستید به شکل دستوری عمل کنید؟ متاسفانه بسیاری از آثار که امروز مستند نامیده می‌شوند، در عمل گزارش و تبلیغی از خدمات مدیران هستند و من به شخصه حاضر به انجام چنین کاری نیستم. درست است که هنرمند برای انجام کار خود به بودجه نیاز دارد اما در نهایت باید در خلق آن آزاد باشد. باید در عین حرفه‌ای بودن، فیلم ساخته‌شده قابل ارائه هم باشد. ضمن اینکه باید بپذیریم که فیلمی مثل «گواهان تاریخ» را نمی‌توانیم بر اساس تصمیم شخصی بسازیم، چرا که اساسا امکان ورود به آن مکان برای ما وجود نداشت.»

سینایی درباره‌ی مستند «گواهان تاریخ» اضافه کرد: «کار فیلمبرداری «گواهان تاریخ» بسیار دشوار بود. سرتاسر موزه از شیشه بود و این باعث انعکاس نور می‌شد. ضمن اینکه اجازه‌ی خارج کردن جواهرات از پشت ویترین‌ها را هم نداشتیم. باید بگویم لقمانی و اسکندری در کار فیلمبرداری و نورپردازی واقعا معجزه کردند. به هر حال برای من مهم است که در دوران زندگی‌ام فیلم‌هایی بسازم که به عنوان یادگار برای نسل‌های آینده باقی بماند و آگاهی آنها را نسبت به تاریخ از آگاهی نسل ما بیشتر کند.»

کارگردان «عروس آتش» در پایان به گلایه از شرایط نامساعد فیلم‌سازی در سینمای ایران پرداخت و گفت: «می‌خواهم بپرسم اینکه «سپید‌جامه»، «صورتگران عصر خون»، «قطار زمستانی»، «دادگاه تلویزیونی» و… ساخته نشود، چه نفعی دارد؟ جز اینکه ممکن است چند نفری که چوب لای چرخ ما می‌گذارند را خوشحال کند. فیلمنامه‌های این فیلم‌ها از سال‌ها قبل و در بعضی موارد بیش از 30 سال پیش نوشته شده و در انتظار ساخته شدن هستند. آیا پس از 50 سال کار در این زمینه حق ندارم تجربیات خود را به جز در فیلم‌های کوتاه مستند، در یکی از این فیلم‌ها پیاده کنم؟ همواره امیدوار بوده‌ام که حاصل عمرم را در فیلم‌هایی پیاده کنم که به درد این مملکت و تاریخ ما می‌خورد، اما نشد که نشد.»

این کارگردان در پایان گفت: «به هر حال ما تا لحظه‌ی آخر عمر به فیلم‌سازی ادامه می‌دهیم و اگر جلوی ساخت این فیلم‌ها گرفته شود هم به شکل دورهمی و کم‌خرج فیلم‌های خودمان را می‌سازیم. همان‌طور که فیلم «دستگاه» را تنها با 2 میلیون تومان ساختیم.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *