نمایش دو فیلم ایرانی در جشنواره‌ی مسکو

نمایش «24 فریم» و «روتوش» در جشنواره‌ی فیلم مسکو

نمایش «24 فریم» و «روتوش» در جشنواره‌ی فیلم مسکو
فیلم‌های «24 فریم» و «روتوش» در سی‌ونهمین جشنواره‌ی فیلم مسکو به نمایش درمی‌آیند. جشنواره‌ی مسکو از اول تا هشتم تیر در کشور روسیه برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی فیلم مسکو دو فیلم روتوش ساخته‌ی کاوه مظاهری و ٢۴ فریم آخرین ساخته‌ی عباس کیارستمی را در برنامه نمایش خود دارد. همچنین در این جشنواره رضا میرکریمی به‌عنوان رییس هیات داوران در مسکو حضور دارد.

فیلم تجربی «۲۴ فریم» مجموعه‌ای از فیلم‌های کوتاه چهار و نیم دقیقه‌ای با الهام از تصاویر ثابت شامل نقاشی و عکس‌های گرفته‌شده توسط خود کیارستمی است. این فیلمساز پیش از این درباره فیلم «۲۴ فریم» گفته بود: «نقاشان تنها یک فریم از واقعیت را ثبت می‌کنند و نه هیچ‌چیز پیش و پس آن را. در فیلم «۲۴ فریم» تصمیم گرفتم از عکس‌هایی که در طول این سال‌ها گرفتم، استفاده کنم و چهار و نیم دقیقه از آنچه را که تصور می‌کردم پیش و پس از هر عکس رخ‌ داده در آن قرار داده‌ام. اولین‌بار هنگامی که مشغول فکر درباره آثار نقاشان بزرگ پیش از اختراع سینما بودم، ایده فیلم ۲۴ فریم شکل گرفت. درباره شوق نقاشان آن دوره برای ثبت واقعیت با تمام دقت فکر کردم که در این سطح از دقت در آثار چون «شکرچیان در برف» از «پیتر بروگل» و «خوشه‌چین‌ها» اثر ژان‌فرانسوا میله مشهود است. نقاش در اینجا یک فریم از واقعیت را ثبت می‌کند، نه هیچ چیز پیش و نه هیچ چیز پس از آن. فیلم ۲۴ فریم با اندیشه در نقاشی‌های تاریخی و دورن‌ساز آغاز شد و عکس‌هایی که خودم در طول‌ سال‌ها گرفته بودم به تکامل رسید. هر یک از این فریم‌ها در واقع چهار دقیقه و سی ثانیه از آن چیزی است که تصور کردم پیش و پس از ثبت هر عکس روی داده است.»

فیلم «روتوش» هم که موفق به کسب جوایزی مانند سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه از جشنواره فجر و بهترین فیلم کوتاه از جشن خانه سینما شده، تا به حال در چند جشنواره بین‌المللی حضور داشته و علاوه بر کسب جایزه، موفق به دریافت معرفی‌نامه آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۸ شده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *