ید الله نجفی با بدرقه هنرمندان به خانه ابدی رفت/نجفی صداقت سینمای ایران بود

ید الله نجفی با بدرقه هنرمندان به خانه ابدی رفت/نجفی صداقت سینمای ایران بود
ید الله نجفی صدابردار خوب سینما با بدرقه هنرمندان و بازیگران سینما در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفت.

به گزارش فیلم نت نیوز، مراسم تشییع پیکر مرحوم یدالله نجفی صدابردار سینمای ایران ۶ بهمن ماه در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد و سپس پیکر این سینماگر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران بدرقه شد تا کنار مسعود بهنام صدابردار و صداگذار به خاک سپارده شود. به دلیل توافق خانواده بهنام برای دو طبقه کردن قبر وی از آنها تشکر به عمل آمد.

این مراسم با حضور مدیران و هنرمندان سینمای کشور از جمله علیرضا رضاداد، رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید مسچی، محمد حیدری دبیر سی ‌و چهارمین جشنواره فیلم فجر، حجت الاسلام رسول جعفریان، حجت‌الاسلام محمود دعایی، مجید مجیدی، احمدرضا درویش، رضا رمضانی، علی قائم مقامی، رخشان بنی‌اعتماد، همایون اسعدیان، باران کوثری،‌ رویا تیموریان، مسعود رایگان، محمدرضا صابری، مجتبی میرطهماسب، محمدرضا ورزی، فرهاد توحیدی، نظام‌الدین کیایی، رضا کیانیان، علیرضا شجاع ‌نوری، محمدرضا دلپاک، حسین پاکدل، امیرشهاب رضویان، اسحاق خانزادی، وحید و علی جلیلوند، محمدعلی قاسمی، محسن عبدالوهاب، نیکی کریمی، امیر اثباتی، محمد داوودی، حبیب اسماعیلی، نوید و جمشید محمودزاده، بهنام بهزادی، حمیدرضا قربانی، مهتاب کرامتی و …برگزار شد.

حجت الاسلام دعایی نماز میت را خواند و اعلام شد چهارشنبه ۷ بهمن ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ مراسم ختمی در مسجد شهرک غرب برگزار می‌شود.

اصغر فرهادی که در مراسم حاضر بود به دلیل حال نامساعد موفق به سخنرانی نشد. در این مراسم رخشان بنی اعتماد، رضا میرکریمی، نظام الدین کیایی، وحید جلیلوند، مجید مجیدی، باران کوثری، رویا تیموریان، بهنام بهزادی به ایراد سخنرانی پرداختند.

نظام الدین کیایی: یدالله نجفی صداقت سینمای ایران بود

نظام‌الدین کیایی رئیس انجمن صدا گفت: شاید این ترسناک‌ترین وظیفه‌ای است که که انجمن صدا و دوستان من بر دوشم گذاشته‌اند که نسبت به زنده‌یاد نجفی ادای دین کنم. کاش امروز جای من و یدالله عوض می‌شد و او به جای من صحبت می‌کرد؛ چراکه من به رفتن نزدیکترم. یدالله دستِ خدا بود و شاید به خاطر همین نام زیبای او است که خدا می‌خواست او را زودتر پیش خود ببرد. او دستِ انجمن صدا و همکاران ما در این عرصه بود و در طول تاریخ فعالیت انجمن صدای ایران یک روز هم از این انجمن و فعالیت‌های صنفی دور نبود. او یکی از پرکارترین اعضای این انجمن به شمار می‌رفت.

وی با اشاره به اینکه زنده‌یاد نجفی کارنامه هنری پرباری دارد، تاکید کرد: فعالیت هنری او در عرصه سینما و موفقیت‌هایش بر هیچکس پوشیده نیست. فیلم‌های او همیشه در سینمای ایران ماندگار می‌ماند.

رئیس انجمن صدا بیان کرد: کردار نیک، پندار نیک و گفتار نیک با یدالله زاییده شده بود. یدالله نجفی صداقت سینمای ایران و صداقت یک هنرمند بزرگ بود. یدالله باید بداند که خانه او در دل‌های ما است و هیچ وقت او را فراموش نمی‌کنیم. من همین جا از خانواده زنده‌یاد یدالله نجفی می‌خواهم که کارت عضویت انجمن صدا را بپذیرند تا ما همیشه این صدابردار را در کنار خود داشته باشیم. یدالله را نمی‌توان فراموش کرد، چون عضو ماندگار سینمای ایران بود.

کیایی گفت: از خانواده زنده‌یاد مسعود بهنام تشکر می‌کنم که اجازه دادند یدالله به خانه مسعود برود. با این کار مسعود دیگر تنها نیست و در آن دنیا نیز با صدا همراه خواهد بود.

رئیس انجمن صدا در پایان صحبت‌های خود گفت: یدالله نجفی دستِ خدا و دستِ سینمای ایران بود.

رضا میرکریمی: یدالله نجفی با آرام و رنج‌آشنا بود

رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما نیز در این مراسم گفت: سخت است در مورد یک دوست خوب صحبت کردن. یک جا نوشته شده بود مردِ آرام سینمای ایران رفت. او آرام بود، اما معنی آن نیز این نیست که با رنج آشنا نبود. یدالله کم اظهارنظر می‌کرد، اما صاحب نظر بود. او آنقدر که به درد دیگران فکر می‌کرد و آنقدر که نگران مشکلات همکاران خود بود، هیچکس از مشکلات او خبر نداشت. متاسفم از اینکه یکی از بازوهای خانه سینما و یکی از همکاران صدیق و شریف سینمای ایران از میان ما رفت.

وی با بیان اینکه از طرف جامعه سینمایی به خانواده این هنرمند تسلیت می‌گویم، گفت: از خانواده زنده‌یاد نجفی می‌خواهم که ما را در کنار خود بدانند و در همه مصیبت‌های بزرگی که می‌خواهند تحمل کنند بدانند که در کنارشان هستیم. امروز در این مراسم چشم‌اندازی‌ از حرفه ای‌های سینمای ایران و سلایق مختلف حضور دارند و این امر نشان می‌دهد که این مرد چقدر برای سینمای ایران بزرگ بود.

رخشان بنی اعتماد: او سنبل آرمان‌ها و آرزوهای بزرگ انسانی بود

رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینمای ایران نیز در سخنانی بیان کرد: هولناک است که بی‌دفاع و بی‌سلاح، کت‌بسته مقابل تقدیر نشسته‌ایم و ستاره‌های بی‌بدیل لحظه به لحظه در مقابل چشمان ما خاموش و محو می‌شوند. یدالله نجفی یک صدابردار درجه یک بود و به حرفه‌اش اعتبار می‌بخشید. درست است که او مرد بزرگی بود، اما به بزرگی معنا می‌بخشید. درست است که او مردی با تعهد و مسئولیت بود، اما معنای مسئولیت و تعهد بود و بالاتر از اینها او سنبل آرمان‌ها و آرزوهای بزرگ انسانی بود. خوشا به سعادت او که مانند سرو ایستاده رفت.

1978058

مجید مجیدی: نجفی دلش برای مردم و کشورش می‌تپید

در ادامه این مراسم، مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران گفت: توفیق داشتم که ۲۲ سال در کنار زنده‌یاد نجفی کار کنم. پیش از این دوستان گفتند که نجفی قبل از اینکه یک هنرمند باشد، یک انسان بزرگ و دردمند بود؛ انسانی که دلش برای مردم و کشورش می‌تپید. من خاطرات زیبایی از همکاری با او دارم. این هنرمند همواره به همه لحظه‌های بودن فکر می‌کرد.

کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله (ص)» بیان کرد: به خاطر دارم هنگام فیلمبرداری فیلم «رنگ خدا» پیرزن تنهایی در خانه‌ای در ارتفاعات محل فیلمبرداری زندگی می‌کرد که مستمند بود. خانه او آب لوله‌کشی نداشت و مسافت زیادی را برای به دست آوردن آب طی می‌کرد. در همان زمان نجفی پیش‌قدم شد تا با کمک عوامل فیلم، مسیر آب را که ۵۰۰ متر تا خانه این پیرزن فاصله داشت باز کند. یدالله رفت اما در دل‌های ما باقی می‌ماند. او با آثار و خوبی‌هایش همیشه در کنار ما می‌ماند.

در ادامه، کامران ملکی با اشاره به حضور اصغر فرهادی در این مراسم بیان کرد: یدالله نجفی این روزها سر پروژه «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی حضور داشت. امروز از فرهادی خواستیم تا لحظاتی را درباره زنده‌یاد نجفی صحبت کند، اما متاسفانه شرایط روحی مناسبی ندارد.

رویا تیموریان: یدالله نجفی بی‌موقع ساعت ۵ عصر شنبه سوم بهمن رفت

رویا تیموریان نیز گفت: خیلی سخت است و فکر می‌کنم که یدالله باید این بالا بود و ما آن پایین. امسال روزهای سختی را می‌گذرانیم و شانه‌های ما از رفتنِ دوستانمان خسته است. این جهان پر از شگفتی است و انسان شگفت‌انگیزترین این شگفتی‌ها است. یدالله نجفی بی‌موقع ساعت ۵ عصر شنبه سوم بهمن رفت.

این بازیگر در ادامه یک متن ادبی به یاد یدالله نجفی خواند.

در ادامه این مراسم، هنرمندان سینمای ایران زنده‌یاد یدالله نجفی را برای تمام فیلم‌هایی که صدابرداری آن را برعهده داشت، تشویق کردند.

باران کوثری: او همیشه در اوج تنش ما را آرام می‌کرد

باران کوثری از جمله بازیگران سینمای ایران نیز سخنرانی از نسل جوان سینما در این مراسم بود که گفت: باور نمی‌کنم برای چه چیز اینجا هستم. از من خواستند تا به خاطر رابطه عمو یدی با جوانان و به نمایندگی از نسل جوان سینما در این مراسم صحبت کنم. عمو یدی به ما یاد داد که حضور یک صدابردار حرفه‌ای شرایطی را ایجاد می‌کند تا بازیگران احساس امنیت بیشتری کنند و می‌شود در پشت صحنه یک فیلم و با تمام تنش‌هایی که وجود دارد، آرام بود. من با او فیلم‌های بسیاری را کار کرده‌ام و او همیشه در اوج تنش ما را آرام می‌کرد.

وحید جلیلوند: عمو یدی با اخلاق خوب خود در آن دنیا زندگی می‌کند

به گزارش فیلم نت نیوز، در ادامه این مراسم وحید جلیلوند کارگردان فیلم «چهار به 19 اردیبهشت» نیز درباره زنده یاد نجفی گفت: امروز بیش از هر چیز دستیاران و شاگردان زنده‌یاد نجفی ناراحت هستند. من از دیروز و با شنیدن این خبر هنوز شوکه هستم. عمو یدی می‌گویند که صدای ما را می‌شنوی، پس من همین جا به تو سلام می‌کنم.

وی ادامه داد: شنیده‌‌ام که آدم‌ها با چیزهایی که در دنیا زندگی کرده‌اند در آن دنیا هم زندگی می‌کنند و من خوشحالم که عمو یدی با اخلاق خوب خود در آن دنیا زندگی می‌کند و با همه ویژگی‌های منحصر به فرد اخلاقی خود در آن دنیا محشور می‌شود.

این هنرمند در پایان صحبت‌های خود از همه سینماگران خواست تا برای اخلاق زنده‌یاد یدالله‌ نجفی دست بزنند.

بهنام بهزادی نیز از جمله کارگردانان حاضر در این مراسم بود که متنی ادبی را در وصف زنده‌یاد نجفی خواند.

مسعود رایگان از دیگر بازیگران سینمای ایران تاکید کرد: باید برای روزنامه آگهی تسلیت بفرستیم. امروز صحبت از مردنِ یک برگ نیست.

حسن حسن‌دوست: هیچ جایگزینی برای یدالله نجفی وجود ندارد

حسن حسن‌دوست نیز در ادامه این مراسم گفت: دوستی من با یدالله نجفی نزدیک به ۲۰ سال طول کشید. ما دوستان صمیمی با هم بودیم، اما کمتر می‌توانستیم یکدیگر را ببینیم. در این اواخر با یکدیگر روی اساسنامه انجمن صدا کار می‌کردیم. او تلاش بسیاری برای انجمن می‌کرد و می‌دانم که چقدر برای صنف صدا و بیمه بچه‌ها تلاش می‌کرد. من و نجفی درباره بند بند این اساسنامه بارها صحبت کردیم.

وی ادامه داد: من و او در ۵۰ درصد از کارهایی که تا امروز انجام داده‌ایم همکاری داشتیم و کارهای او حرف نداشت. نجفی نشان داد که صدابرداری می‌تواند هنر و خلاقیت باشد. این هنرمند باعث ارتقای صدای سینمای ایران شد. ما باید خودمان قدر خودمان را بدانیم، همان‌طور که قدر یدالله نجفی را می‌دانیم. متاسفانه هیچ جایگزینی برای یدالله نجفی وجود ندارد و او یک هنرمند یگانه بود.

در ادامه از احمدرضا درویش کارگردان سینما خواستند تا سخنانی را بیان کند که این کارگردان نیز از شرایط مناسبی برای صحبت برخوردار نبود.

خانم محبوب همسر برادر زنده‌یاد نجفی در ادامه این مراسم متنی را خواند و در نهایت خطاب به مسئولان دولتی سینمای ایران گفت: در چنین شرایط دشواری این قافله مرگ را سرِ باز ایستادن نیست. آنها که رفتند آسوده شدند و شما باید فرهیختگان و هنرمندان زنده را دریابید.

در پایان این مراسم عبدالله نجفی، نجف نجفی برادران و همچنین همسر زنده‌یاد یدالله نجفی از حضور سینماگران و هنرمندان در این مراسم قدردانی کردند و نجف نجفی تاکید کرد: این چند روز فهمیدم که خانواده سینما واقعا یک خانواده است.

یدالله نجفی از صدابرداران سینمای ایران عصرشنبه سوم بهمن ماه به دلیل سکته قلبی در گذشت. وی در حال همکاری با اصغر فرهادی در پروژه سینمایی «فروشنده» بود. این صدابردار در آثاری چون «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت»، «جامه‌دران» و «شیفت شب» حضور داشته است و امسال نیز با فیلم «به دنیا‌ آمدن» در جشنواره سی و چهارم فجر حضور دارد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *