گفتگوی اختصاصی پدر علم تدوین ایران – فیلم نت

گفتگوی اختصاصی پدر علم تدوین ایران – فیلم نت
در این مطلب به گوشه هایی از گفتگوی دکتر ضابطی جهرمی با خبرنگار فیلم نت اشاره کرده ایم.

به گزارش فیلم نت، هر چه از توانایی ها و ارزشمندی های دکتر احمد ضابطی جهرمی بگوییم واقعا باز هم کم خواهد بود.او هیچ گاه نتوانسته که احساسات پدرانه ی خودش را راجع به سینمای مستند کشورمان کتمان کند.
ایشان متولد 1330 در جهرم هستند و مدرک کارشناسی خود را در کارگردانی سینما و تلویزیون گرفته اند. بعد از آن موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر شدند و در انتها مدرک دکتری خودشان را در رشته پژوهش هنر در شاخه هنرهای دراماتیک اخذ کردند.

خبرنگاران فیلم نت موفق به تهیه ی گزارشی در حاشیه ی نهمین جشنواره ی سینما حقیقت ، از ایشان شده اند که در ادامه گوشه هایی از این گفتگو را می خوانید:

در این گفتگو از دکتر ضابطی بعنوان یکی از داوران حاضر در این جشنواره، در مورد برداشت خودشان از فیلمهای مستندی که تولید مستندسازان کشورمان هست ، سوال شد. ایشان در پاسخ به این سوال دغدغه ی خود را به اینگونه مطرح کردن که :

برای من سوالی که پیش آمده این است ، چه اتفاقی رخ داده که با این حجم انبوه از زمینه های فعالیت برای ساخت مستند، چرا جوانها بیشتر به سراغ مقولات تاریخی می روند و به واقعیتها و رخدادهای روز بی تفاوت هستند.

ایشان در بخشی دیگر از مصاحبه ی خودشان به این نکته اشاره می کنند که در بین فیلمهای مستندی که کارگردانان جوان ما کار می کنند، موضوعاتی که به طور خالص به حقایق علمی بپردازند، بسیار انگشت شمار است.البته ایشان قائل به این موضوع هم هستند که ساخت مستندهایی با مقولات تاریخی نکات مثبتی هم دارد. این گونه زمینه ها روحیه ی پژوهشگری را بالا می برد و اینکه این گونه اطلاعات چگونه اجرایی شوند و به یک فیلم تبدیل شوند هم توانایی خوبی می خواهد.

شما علاقمندان عزیز می توانید با مراجعه به سایت فیلم نت، فیلم کامل مصاحبه ی اختصاصی با دکتر ضابطی را ببینید. بسته ای از گزارش هایی از حاشیه ی سینما حقیقت تهیه شده که یکی از این گفتگو ها، مربوط به ایشان است.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *