گفتگوی اختصاصی فیلم نت با استاد محمدرضا اصلانی

گفتگوی اختصاصی فیلم نت با استاد محمدرضا اصلانی
گزیده ای از گفتگوی اختصاصی فیلم نت با استاد محمدرضا اصلانی که در حاشیه ی نهمین دوره جشنواره ی سینما حقیقت انجام گرفته است.

سایت فیلم نت تلاش کرده تا در حاشیه ی برگزاری نهمین جشنواره ی سینما حقیقت، مصاحبه هایی هم با برخی اساتید که در این جشنواره حضور داشته اند، انجام دهد.در ادامه گوشه هایی از مصاحبه ی اختصاصی فیلم نت با استاد محمدرضا اصلانی؛ نویسنده، شاعر، کارگردان و مستندساز را به صورت مکتوب آورده ایم:

در ابتدا استاد اصلانی فضای این دوره از جشنواره ی سینما حقیقت را پر شور ارزیابی می کنند و معتقدند استقبال خوبی که از بزرگداشت دو مستند ساز فقید سینمای کشور یعنی زنده یاد محمدرضا مقدسیان و زنده یاد مرتضی ندایی، بعمل آمد، موید این موضوع است.

اصلانی : جامعه ی خلاق خودمان را فرسوده کرده ایم و به این جامعه زخم زده ایم

ایشان اینگونه معتقدند که به خاطر برخی از سیاستگذاری های غلط، چند سالی شاهد رکود در زمینه ی ساخت مستند بودیم که گویی اکنون در حال گذر از این رکود هستیم و دوباره توجهات به سوی سینمای مستند بازگشته است.البته ایشان معتقدند که مرمت کردن مشکلات گذشته، کار سختی است و البته زمان بر. به نظر ایشان با برخی از کارهای غلط، جامعه ی خلاق خودمان را فرسوده کرده ایم و به این جامعه زخم زده ایم و وقتی یک جامعه ی خلاق، زخم خورده شود، هنگامیکه اجازه ی ابراز نظر پیدا کند، نظراتش تهاجمی خواهند بود و کمتر شاهد نظرات سازنده و مصلحانه خواهیم بود.در نتیجه این موضوع منجر به این می شود که خلاقهای جامعه دنبال گرفتن تاوان باشند و نه اصلاح امور.

اصلانی : فرهنگ در ثروت تولید   میشود و نه در فقر

وی در ادامه به بحث کمبود بودجه در عرصه ی مستند اشاره می کند و معتقد است که مسئولین کنونی سینمای مستند تلاش خودشان را انجام می دهند اما نبود بودجه کار را سخت می کند و در واقع کاری از آنها ساخته نیست. ایشان معتقدند که با نبودن بودجه و به نوعی فقر در عرصه های فرهنگی، نمیتوان به تولید فرهنگ امیدوار بود، زیرا فرهنگ در ثروت تولید می شود نه فقر. که البته کشور ما فقیر نیست.

میتوانید مشروح این گفتگو را در قالب ویژه نامه تصویری نهمین جشنواره سینما حقیقت-قسمت دوم ، از طریق سایت فیلم نت دانلود کرده و تماشا کنید.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *