واکنش‌ها به نمایش درنیامدن «مادر قلب اتمی» رسمی شد

اعتراض کانون کارگردان به برخوردهای گزینشی حوزه‌ی هنری

اعتراض کانون کارگردان به برخوردهای گزینشی حوزه‌ی هنری
در روزهای گذشته به نمایش درنیامدن فیلم «مادر قلب اتمی» در سینماهای زیرمجموعه‌ی حوزه‌ی هنری صدای اعتراض کارگردان و تهیه‌کننده‌ی این فیلم را بلند کرد. امروز، کانون کارگردانان هم طی بیانیه‌ای خواستار توضیح از سوی حوزه‌ی هنری شده است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران درباره‌ی عدم نمایش برخی فیلم‌ها توسط سینماهای زیرمجموعه‌ی حوزه‌ی هنری واکنش نشان داد. حوزه‌ی هنری در آخرین تصمیماتش از نمایش فیلم مادر قلب اتمی در سینماهای زیرمجموعه‌ی خود خودداری کرده است و تاکنون علی‌رغم نامه‌های متعددی که عوامل این فیلم منتشر کرده‌اند و اعتراض رسمی شورای عالی تهیه‌کنندگان به حوزه هنری، این سازمان واکنشی نشان نداده است.

 در متن این بیانیه آمده است: «کانون کارگردانان سینمای ایران با اعتراض پی در پی خود به تحریم نمایش فیلم‌های دارای پروانه نمایش از سوی حوزه‌ی هنری ، مصرانه از این نهاد می‌خواهد که در خصوص معیارهای ارزشی‌اش برای نمایش یا عدم نمایش فیلم‌ها در سالن‌های تحت اختیار خود توضیح واضحی بدهد، چرا که پس از اعتراض‌های مکرر و گفتگوهای حضوری با مسئولین این نهاد همچنان فیلمسازان از این برخورد خصمانه با شماری از تولیدات سینمای ایران دچار ناباوری و ابهام هستند و این روش را در گفتگوها و بیانیه‌های خود از سوی نهادی که باید حامی سینمای ایران باشد مخرب دانسته و آن را غیر قابل قبول می‌دانند، برخورد و عدم نمایش فیلم‌هایی که پس از گذشتن از هفت خوان ممیزی پروانه‌ی نمایش دریافت می‌کنند آن هم با توجه به فیلم‌های مشابهی که نمایش می‌دهید تنها نشانه‌ی آن است که ضوابطی در کار نیست و تنها سلیقه و رابطه برای نمایش فیلم‌ها در سینماهای حوزه کارساز است و این مهم را هر وجدان بی‌طرفی تأیید می‌کند.

در جلسه‌ای حضوری ادعا کردید که حوزه و امکاناتش دولتی نیست و مردمی و بیت‌المال است، آیا این امر مجوزی است که با نادیده گرفتن پروانه‌ی نمایش فیلم‌ها به قانون، مردم و سینماگرانی که پشت‌شان به جایی بند نیست پشت کنید؟!

کانون کارگردانان این روش را به صلاح سینمای ایران و حوزه‌ی هنری نمی‌داند و بر این باور است که تکرار این وضعیت به نادیده گرفتن بیش از بیش مجوزهای قانونی از سوی دیگران و گسترش قاچاق و ممیزی می‌انجامد و بسترساز جریانی می‌شود که قانون ستیز است و همواره در فکر گرفتن ماهی از آب گل آلود.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *