علیرضا تابش در مراسم تقدیر از عوامل «ویلایی‌ها»:

مستندات و مباحث پژوهشی «ویلایی‌ها» شایسته تکریمی در خور شأنِ یادآوران رشادت‌هاست

مستندات و مباحث پژوهشی «ویلایی‌ها» شایسته تکریمی در خور شأنِ یادآوران رشادت‌هاست
آیین تقدیر بنیاد سینمایی فارابی از عوامل فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان شب گذشته (21 اسفند) با حضور محمدمهدی حیدریان معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیایی سازمان سینمایی و عوامل فیلم در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را علی درستکار بر عهده داشت علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی گفت: «چند جمله‌ای را به رسم ادب آماده کرده‌ام برای اینکه وقت عزیزان را نگیرم. همین‌جا قرائت می‌کنم. چند ماه پیش نخستین باری که نسخه نهایی فیلم ویلایی‌ها را با تهیه‌کننده و کارگردان فیلم دیدیم، آقای سعید ملکان و خانم منیر قیدی تاکید کردند که دوست دارند نمایش ویژه‌ای برای خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران داشته باشند. خوشحالم که در اولین مناسبت بعد از جشنواره فیلم فجر این فرصت فراهم شد و امشب نمایش فیلم ویلایی‌ها به خانواده معزز شهدا و ایثارگران تقدیم می‌شود.»

او ادامه داد: «خانم منیر قیدی پس از سال‌ها تحقیق و تفحص در حوزه خانواده سرداران و رزمندگان دفاع مقدس اقدام به نگارش و ساخت اثری فاخر و غروربرانگیز کرده که پیش از این کمتر فیلمساز متعهدی با این وسعت و گستردگی به آن پرداخته است. برای اولین بار و به طور مستقیم، حضور موثر، وجاهت، ایثار و از خودگذشتگی همسران و فرزندان مدافعان این آب و خاک، در فیلم سینمایی ویلایی‌ها، ماندگار شده است. مستندات و مباحث پژوهشی این اثر، شایسته تکریمی در خور شأنِ یادآوران رشادت‌هاست.»

تابش افزود: «امشب بازماندگان معزز و خانواده‌های معظم سرداران شهید، در شب وفات بانو ام‌البنین، والده‌ی مطهره‌ی حضرت ابوالفضل العباس (ع)، به نشانه‌ی ادای احترام به دست‌اندرکاران تولید و تهیه فیلم جاودانه‌ی ویلایی‌ها، گرد هم آمدند تا یاد و خاطره شهدای سلحشور را گرامی بدارند.»

وی اظهار کرد: «به‌ عنوان یک مدیر سینمایی بسیار خرسندم که اعلام کنم؛ سینمای نوین ایران علی‌رغم گذشت سال‌ها از پایان جنگ تحمیلی، پیوند ناگسستنی و استواری با دفاع مقدس و ابعاد ارزشی، انسانی و متعالی آن داشته و دارد و بخشی از بزرگداشت دفاع مقدس به دوش سینماست. فیلمسازان کشورمان طی سه دهه‌ی اخیر موفق شده‌اند گفتمان انقلاب اسلامی را در یک بسته فرهنگی به نام سینما که اتفاقاً بُرد بالایی هم دارد به طور اثرگذاری ارائه دهند.»

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: «به همه خلاقان عرصه هنر سینما، نویسندگان، تهیه‌کنندگان، فیلم‌سازان آثار سینمایی که ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را در آثارشان بازتاب می‌دهند و به‌تمامی عوامل این فیلم ارزشمند و همکاران ارجمندم در بنیاد سینمایی فارابی خدا قوت می‌گویم، امیدوارم ثمره‌ی این نشست و گردهمایی که به نام و یاد شهیدان عزیز متبرک است، ترغیب و تشویق هرچه بیشتر هنرمندان عرصه‌ی سینما به‌خصوص جوانان فیلم‌ساز به تولید آثار سینمایی در این زمینه باشد.»

پس از آن محمدمهدی عسگرپور مشاور کارگردان فیلم ویلایی‌ها بیان کرد: «آقای ملکان به من گفتند که به نمایندگی از گروه خیرمقدم عرض کنم خدمت حضار و چند کلامی هم داشته باشم. دلیلش را نگفتند اما من احتمال می‌دهم به قول خودشان به دلیل این است که من نقشکی در این کار داشتم و اتفاقا نقشم هم خیلی کمتر از بقیه گروه بوده است. دوستانی که در این کار خیلی زحمت کشیدند و نشان دادند که جزو سخت‌کوشان (شما بخوانید سخت‌پوستان) سینما بودند و این کار را انجام دادند. در وهله اول باید به آنهاتبریک گفت و از آنها تشکر کرد.»

او ادامه داد: «واقعیت این است که ما در حوزه فیلمسازی، نه تنها فیلمسازی در حوزه دفاع مقدس بلکه در تمامی حوزه‌ها، استخراج تئوری قدری سخت است. در مورد برخی فیلم‌ها تقریبا ناممکن است که به نظر من یکی از نمونه‌های بارز آن همین فیلم ویلایی‌ها است. شما با دیدن این اثر و در نظر گرفتن شرح حالش یعنی گذشته‌ای که داشته تا به امروز، سخت می‌توانید تئوری استخراج کنید و بگویید بر اساس این تئوری ما چندتا دیگر از این فیلم‌ها می‌توانیم داشته باشیم.»

عسگرپور افزود: «ما در اینجا با یک پدیده خاص مواجهیم. با خانم قیدی مواجهیم که چندین سال است درگیر این طرح و فیلمنامه هستند و دست‌بردار هم نبودند و سال‌های زیادی از عمرشان را صرف این کار کردند. سال‌ها در بخش‌های دیگر سینما حضور داشتند و می‌خواستند اولین فیلمشان هم این فیلم باشد. فیلمی بسیار سخت با موضوعی بسیار سخت که خیلی از فیلمسازها با چندین سال سابقه هم ممکن است جرات رفتن به این سمت را به شکلی که ایشان رفتند، ندارند. ایشان سماجت و مردانگی خیلی زیادی به خرج دادند و این کار را انجام دادند.»

او بیان کرد: «قسمتی از شرایط ساخت این فیلم را روی پرده می‌بینیم، ولی بخشی از آن ممکن است دیده نشود. ماه‌هایی که این فیلم در حال ساخت بود، در سخت‌ترین زمان سال در جنوب کشور بود که در آن زمان بیش از یکی دو ساعت کار کردن امکان‌پذیر نیست، ولی به نظر من از یک جایی به این دوستان کمک شده بود که ما همیشه امیدواریم از آنجا به ما هم کمک شود و به نظر من در واقع خیر بزرگ نصیبشان شد و امیدوارم برایشان باقیات صالحات باشد.»

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سابق خانه سینما اظهار کرد: «یک نکته جالب برای من این است که فیلم‌هایی که درباره آن مقطع زمانی ساخته می‌شوند، چقدر می‌توانند با نسل‌های بعد از آدم‌های آن قصه ارتباط برقرار کنند. حلقه مفقوده ما در سینمای دفاع مقدس همین بخش است. ممکن است فیلم‌های زیادی ساخته شود که نتوانند این ارتباط را با نسل‌های بعدی برقرار کنند. مثل این است که ما در خلوت خودمان راجع به یک دوره‌ای صحبت کردیم و فقط می‌توانیم با همدیگر هم‌نظر باشیم.»

او افزود: «من نمی‌خواهم با بی قیمت کردن یا بی قدر دانستن بخش قابل توجهی از سینمای ایران، قدر و منزلت این فیلم را بالا ببرم ولی واقعیت این است که در وضعیت عادی و جاری که در سینما با آن مواجهیم حضور چنین فیلم‌هایی بیش از اندازه یک فیلم می‌تواند تلقی شود. این نوع فیلم‌ها خاکریزهای ما را تغییر می‌دهند و باعث می‌شوند در این بخش جابه‌جایی داشته باشیم. این فیلم‌ها می‌توانند کمک کنند به بخش قابل توجهی از فیلم‌های دیگری که جسارت‌های جدیدی را بوجود بیاورند و باعث شوند که فیلمسازهای دیگری هم فکر کنند که می‌توانند وارد این عرصه شوند.»

تهیه‌کننده فیلم «مهمان داریم» گفت: «نکته قابل توجه در مورد این فیلم بعد از اینکه در جشنواره پخش شد همان نکته بود که توانست ارتباط بسیار خوبی با نسل جوان‌تر برقرار کند و خیلی  از آنها دچار مساله و سوال شدند که واقعا در آن دوره برخی از بانوان عزیز و بزرگوار کشور ما این‌گونه زندگی می‌کردند، همسرانشان این‌چنین ایثار می‌کردند و با این زیستی که در فیلم شکل می‌گیرد و آن مقاومتی که در فاصله بسیار نزدیک با خط مقدم جبهه شکل می‌گیرد، این مملکت وضعیتی را پیدا کرد که افتخارات بزرگی را به‌وجود آورد.»

او ادامه داد: «به نظرم همه ما باید افتخار کنیم و دعا کنیم که خانم قیدی و بقیه دوستانی که مایل هستند در این راه کار کنند، مورد لطف خداوند قرار بگیرند و این اتفاق، اتفاق خیری باشد که ما بتوانیم قدم‌های بهتری را در سینما برداریم. من برای ایشان و بقیه گروه و مشخصا آقای ملکان که لطف کردند و کمک کردند تا این فیلم به شکل آبرومند و خوبی ساخته شود تشکر می‌کنم و برای همه عزیزان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم از دیدن فیلم لذت ببرید.»

در ادامه مراسم با حضور محمد مهدی حیدریان معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از مریم دوستی فرزند جانباز شیمیایی شهید مسلم دوستی کارگردان فیلم سینمایی دریاچه ماهی و منیر قیدی کارگردان فیلم ویلایی‌ها تجلیل شد.

مریم دوستی پس از دریافت لوح تقدیر گفت: «در زمان پدرم دعوا سر پیشی گرفتن و رفتن به خط مقدم بود همان‌جایی که عشق و معرفت و آزادگی تقسیم می‌کردند، در زمان پدرم دغدغه آزادی خرمشهر بود و فتح فتح‌المبین، در زمان پدرم جنگ بر سر سکه و سیمرغ و شهرت نبود، همه شهرت‌ها حاجی بود و سید، در زمان پدرم باند پارچه تمیز و پاکی بود که بر سر و صورت مجروحان می‌بستند. من در آغوش پدری رشد یافته‌ام که حرمت وطن، پرچم وطن و خاک ایران را بیش از من فرزندش دوست می‌داشت، چرا که مرا با شما تنها گذاشت و رفت. غیر هنر که تاج سر آفرینش است، دوران هیچ منزلتی پایدار نیست.»

پس از آن با حضور سردار ربانی، فاطمه امیرانی همسر فرمانده شهید حمید باکری قائم مقام لشکر 31 عاشورا، طوبی عرب‌پوریان همسر فرمانده شهید علیرضا نوری قائم مقام لشکر 27 محمد رسول‌الله و مریم اصلان‌بیک همسر سردار اسماعیل کوثری فرمانده دیگر لشکر 27 محمد رسول‌الله از همه عوامل فیلم از جمله سعید ملکان تهیه‌کننده، محمدمهدی عسگرپور مشاور کارگردان، پانته‌آ حسینی دستیار کارگردان، طناز طباطبایی، پریناز ایزدیار، آناهیتا افشار، ثریا قاسمی، علی شادمان، صابر ابر بازیگران، غلامرضا کویتی‌پور، علی قاضی فیلمبردار، امیرحخسین قاسمی صدابردار، مهدی موسوی طراح صحنه، مه‌لقا ناقب طراح لباس، بهرام دهقانی تدوینگر، ستار اورکی آهنگساز، کیومرث عباسی مدیر تولید، محمدرضا منصوری مجری طرح و بیتا موسوی مشاور رسانه‌ای تقدیر به عمل آمد.

منیر قیدی کارگردان فیلم در پایان مراسم، ضمن تقدیر از مدیران سینمایی و محمدمهدی عسگرپور به عنوان مشاور کارگردان، نمایش فیلم را به خانواده معزز شهدا و ایثارگران از جمله خانواده شهیدان سردار حمید باکری، سردار حسین نوری و خانواده سردار اسماعیل کوثری تقدیم کرد.

در این آیین رمضانعلی حیدری خلیلی معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی، مسعود احمدیان معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی، مسئولان بنیاد شهید، ستاد کل نیروهای مسلح و هنرمندانی چون علی قربانزاده، سعید داخ، مرتضی شایسته، سیاوش حقیقی، روح‌اله برادری، علی قائم مقامی و…. حضور داشتند.

در پایان مراسم فیلم ویلایی‌ها برای حاضران به نمایش درآمد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *