در پنجمین بیانیه شورای راهبردی سینمای ایران مطرح شد

واسطه‌ها را از چرخه اکران حذف کنید/با سهمیه‌سازی برای برخی آثار رونق را از سینماها نگیرید

واسطه‌ها را از چرخه اکران حذف کنید/با سهمیه‌سازی برای برخی آثار رونق را از سینماها نگیرید
شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که شهریورماه پارسال و برای مشورت دادن به بخش دولتی سینمای ایران توسط تعدادی از سینماگران باتجربه ایرانی راه افتاده بود نخستین بیانیه خود در سال ۹۵ را منتشر کرد.

به گزارش فیلم نت نیوز، شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که شهریورماه پارسال و برای مشورت دادن به بخش دولتی سینمای ایران توسط تعدادی از سینماگران باتجربه ایرانی راه افتاده بود نخستین بیانیه خود در سال ۹۵ را منتشر کرد.

در این بیانیه که پنجمین بیانیه رسمی شورای راهبردی است بر لزوم آزادسازی چرخه اکران در رابطه میان سینمادار و تهیه کننده تأکید کرده است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

تعریف اکران در رابطه سینمادار با تهیه کننده

ضمن تبریک موفقیت سینمای ایران در جلب مخاطبان در دو ماه نخست سال ١٣٩۵، شورای راهبردی سینمای ایران با تأکید بر لزوم به رسمیت شناختن سینمای ایران به عنوان یک صنعت ملی در حوزه قوانین و دستوالعمل ها ، لازم میداند پیرامون مسئله پخش و اکران فیلم ها نکاتی را طرح نماید. با توجه به مسئله بحران مخاطب و ریزش آن در سالهای گذشته  که نقش اصلی در عدم رشد بخش خصوصی سینما را دارد، این شورا براین باور است که رابطه مخاطب و سینما تنها در صورتی در بهترین مسیر خود حرکت خواهد کرد که نمایش فیلم در سینماهای ایران صرفا در رابطه سینمادار با تهیه کننده تعریف شود.

نمایش سهمیه ای و واسطه ها را از چرخه اکران حذف کنید

تجربه نشان داده وجود هرگونه واسطه  به ارتباط گسترده و سالم فیلم با مخاطب خدشه وارد کرده و احتمالا باعث ایجاد رانت های مختلف برای برخی افراد و نهادها خواهد شد. شورای راهبردی با تکیه بر آمار و تحقیقات و تجربیات سالهای گذشته بر این عقیده است که با این شکل نمایش سهمیه‌ای سینمای ما هیچگاه صاحب فیلم های بزرگ و پرمخاطب نخواهد شد و نحوه شکست و پیروزی فیلم ها بر مداری نامشخص و ناعادلانه خواهد چرخید. با آزادسازی چرخه اکران و ضابطه‌مند کردن نحوه نمایش فیلمها در سالن های سینما، این مکان برای رویارویی بی واسطه سینما با مخاطب فراهم میشود و تنها وجود یک نهاد بازرسی برای پیگیری حقوق تضییع شده سینماگران و صاحبان سالن ها کفایت خواهد کرد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *