هدیه استاد راهنمای رئیس جمهور به کارگردان «ایران برگر»+عکس

هدیه استاد راهنمای رئیس جمهور به کارگردان «ایران برگر»+عکس
جلسه تخصصی نقد و بررسی فیلم سینمایی «ایران برگر» از منظر حقوق عمومی و جامعه شناسی سیاسی عصر ديروز سه شنبه ششم بهمن ماه برگزار شد.

به گزارش فیلم نت نیوز، این نشست که توسط انجمن حقوق شناسی و خانه اندیشمندان علوم انسانی برپا شده بود مورد استقبال اساتید ،دانشجویان حقوق و سایر مخاطبان حاضر قرار گرفت.

در این مراسم که با حضور عوامل فیلم سینمایی «ایران برگر» از جمله مسعود جعفری جوزانی کارگردان، دکتر محمدهادی کریمی نویسنده، سحر جعفری جوزانی بازیگر، گوهر خیراندیش بازیگر، فتح الله جعفری جوزانی تهیه کننده و تعدادی دیگر از عوامل و دست اندرکاران فیلم همراه بود اساتیدی همچون دکتر سید حسن امین پرفسور بازنشسته دانشگاه گلاسکو، دکتر ابوالفضل دلاوری استاد جامعه شناسی سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و استاد محمد حسین ساکت رئیس هیات مدیره انجمن حقوق شناسی و وکیل پایه یک دادگستری به عنوان کارشناسان حقوقی در پنل تخصصی به همراه عوامل فیلم حضور یافتند.

ایده‌ای برآمده از زمان نگارش “ایران برگر”

در ابتدای مراسم و پس از نمایش فیلم مسعود جعفری جوزانی ضمن تشکر از استقبال بینندگان و در پاسخ به سوال مجری جلسه مبنی بر چگونگی شکل گیری “ایران برگر” اظهار داشت: ایده اولیه ساخت «ایران برگر» در زمان تولید مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» و بررسی های تاریخی داستان این سریال در رابطه با انقلاب مشروطه شکل گرفت و با توقف ساخت آن مجموعه در سال ۱۳۸۱ مجوز ساخت این فیلم را کسب نمودم که با از سرگیری دوباره «در چشم باد» ساخت «ایران برگر» به وقفه افتاد و بعد از گذشت سالها که دوباره قصد ساخت آن را کردم مجوز تولید این فیلم متاسفانه در دولت قبلی تمدید نشد و سرانجام در سال ١٣٩٢ مجوز جدید صادر شده و اقدام به تولید این فیلم سینمایی نمودیم.

جعفری جوزانی در ادامه با اشاره به شباهت های آنچه که در «ایران برگر» می بینیم و انقلاب مشروطه ایران برخی از موارد تاریخی که در فیلم تداعی شده است را با ذکر مثال های آنها در تاریخ معاصر کشور خاطرنشان نمود.

شکل گیری مقوله «دموکراسی» در گذر تاریخ

در ادامه استاد محمدحسین ساکت با ابراز رضایتمندی از فیلم و تشکر از سازندگان آن با بیان تاریخ انتخابات در ایران و نقش آن در شکل گیری مقوله «دموکراسی» در گذر تاریخ، انتخابات را یکی از ارکان مهم دموکراسی شمرده و بر اهمیت موضوع فیلم تاکید کردند. این استاد دانشگاه با بیان اینکه دموکراسی در عین داشتن موهبات فراوان مشکلاتی هم دارد عنوان کردند که باوجود ضعف ها و ایرادات دموکراسی ولی این سیستم همچنان بهترین سیستم حکومت در جهان به شمار می رود.

ابوالفضل دلاوری دیگر استاد حاضر در این جلسه نیز با تاکید بر اهمیت سینما و ضرورت پرداخته شدن به موضوع مهم انتخابات زبان طنز را جزو راه های کارساز انتقال مفهوم و «ایران برگر» را جزو معدود فیلم های قابل توجه به لحاظ قضاوت بی طرفانه و دلسوزانه نسبت به مقوله انتخابات بر شمردند.

New-Image15-550x413

New-Image32-550x413

هدیه استاد راهنمای رییس دولت یازدهم به جعفری جوزانی

همچنین دکتر سیدحسن امین، استاد دانشگاه گلاسکو و استاد راهنمای حجت الاسلام حسن روحانی ریاست محترم جمهوری در دوران تحصیل ایشان در آن دانشگاه با تقدیر از کارگردان و سازندگان فیلم و تایید صحبت های مسعود جعفری جوزانی «ایران برگر» را بسیار شبیه به آنچه در تاریخ روی داده است دانست و تضاد بین عدم رشد مدرنیته و توسعه فرهنگی اجتماعی در برابر رشد مدرنیزاسیون و پیشرفت تکنولوژی را در جوامع مختلف به وضعیتی که در فیلم و در جایی به نام نمادین«شید» میبینیم نزدیک دانست.

امین با برشمردن مقاطع تاریخی مشابه بر رویکرد مصلحانه و آسیب شناسانه فیلم صحه گذاشت و در نهایت یکی از کتاب هایشان با عنوان «ایران نامه: تاریخ منظوم ایران» را به دلیل ساختن این فیلم به مسعود جعفری جوزانی اهداکرد.

نقد و بررسی “ایران برگر” در انجمن حقوق شناسی و خانه اندیشمندان علوم انسانی نقد و بررسی “ایران برگر” در انجمن حقوق شناسی و خانه اندیشمندان علوم انسانی هر جایی که ابزار مدرنیزه زودتر از مفاهیم مدرنیته به آن رسیده.

محمد هادی کریمی نویسنده ی فیلمنامه درپی اظهارات تایید آمیز دکتر دلاوری بر نکات روانشتاختی مهم و درخشان اثر اظهار داشت اهمیت دموکراسی در سده ی حاضر که فردیت انسانها پررنگ شده و جلوه ی بیشتری می یابد ، بیشتر و البته رسیدن به این مفهوم در مصداق خالصش به خاطر این فردگرایی(ایندیویجوالیزم) سخت تر می شود اما راهی جز دموکراسی بشر امروز نمی یابد گرچه اولین قربانی در پیشگاه آن فردی چون سقراط باشد، از این رو همان شاعر گرانقدری چون ملک الشعرای بهار در هجو انتخابات آن را موسم دوز و کلک می نامد خود راه وکالت در مجلس برای اصلاح امور بر می گزیند، دکتر کریمی خاطر نشان کرد”شید” که داستان فیلم در آن می گذرد هر جایی که ابزار مدرنیزه زودتر از مفاهیم مدرنیته به آن رسیده و جای خود را یافته می تواند باشد.

داستان “ایران برگر” داستانی نیست که تاریخ انقضاء داشته باشد

همچنین فتح الله جعفری جوزانی تهیه کننده فیلم در پاسخ به سوالی مبنی بر تشابهات رویداد های فیلم «ایران برگر» با برخی از اتفاقات تاریخی و سیاسی عنوان کرد: داستان ایران برگر به واقع داستانی نیست که تاریخ انقضاء داشته باشد و در کشور ما و جوامع مشابه همواره این سیر وجود داشته است،

در پایان سازندگان فیلم و اساتید حاضر در جلسه به سوالات مختلف مخاطبان و دانشجویان پاسخ دادند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *