بخش پژوهش فیلم «محمد رسول‌الله» در برنامه‌ی «هفت» نقد شد

می‌شود هم اصل تاریخ را ساخت و هم فیلمی جذاب تولید کرد

می‌شود هم اصل تاریخ را ساخت و هم فیلمی جذاب تولید کرد
در برنامه‌ی سینمایی «هفت» شب گذشته (21 آبان) محمدحسین رجبی‌دوانی و سیدناصر هاشم‌زاده با نگاهی انتقادی فیلم «محمد رسول‌الله» ساخته‌ی مجید مجیدی را بررسی کردند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ فیلم «محمد رسول‌الله» آخرین ساخته‌ی مجیدی مجیدی،‌ بعد از اکران در ایراناز اوایل آبان روی پرده‌ی سینماهای ترکیه رفت و مورد استقبال تماشاگران ترکیه‌ای قرار گرفت. در برنامه‌ی شب گذشته همزمان با اکران خارجی فیلم «محمد رسول‌الله»  نسبت به مرحله‌ی پژوهش این فیلم انتقاد شد.

دوانی، مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام به ضعف پژوهشی در ساخت فیلم «محمد رسول‌الله» اشاره کرد و گفت: « فیلم محمد رسول الله (ص) به لحاظ تکنیکی سطح بالایی دارد و ساخت فیلمی از 4-3 صفحه از تاریخی زندگی پیامبر اکرم (ص) کاری هنرمندانه است اما به لحاظ پژوهشی در برخی موارد تطابق با تاریخ ندارد و واقعیت ندارد. البته در برخی موارد این عدم تطابق خللی در باور مردم نسبت به معصوم ایجاد نمی‌کند و دست فیلمساز باز است، اما در برخی موارد دیگر این‌طور نیست. مثلا معجزه‌ای که درباره‌ی بیرون ریختن ماهی‌ها از دریا برای نجات مردم از گرسنگی در فیلم «محمد رسول‌الله» آمده است، سندی در تاریخ ندارد. اما از روی رحمت پیامبر می‌توان به این نتیجه رسید که این توانایی را ایشان داشته‌اند.»

دوانی همچنین درباره‌ی ساخت فیلم‌هایی با محوریت تاریخ اسلام گفت: «برای تولید فیلم‌هایی از داستان‌های تاریخی و دینی، باید اراده‌ای قوی در تشکیلات فرهنگی باشد. این نشان‌دهنده‌ی نوع نگاه نظام رسمی کشور است. متاسفانه تاکنون سازوکار درستی برای این مورد نداشتیم. به نظر من این تصمیم که چه فیلم دینی‌ای با چه موضوعی ساخته شود باید از بیرون از صداوسیما در حوزه‌های علمیه و نهادهای فرهنگی کلان کشور بیرون آید تا پژوهش خوبی پشت آن باشد.»

سیدناصر هاشم‌زاده مهمان دیگر برنامه‌ی «هفت» در واکنش به اظهارات دوانی آ«‌ها را تاکید کرد و توضیح داد: « موضوع بیرون ریختن ماهی‌ها از دریا برای نجات مردم سندیت نداشته و صحنه‌ها هم با وجود اینکه زحمت زیادی برایشان کشیده شده ابتر می‌مانند و مشخص نمی‌شود فایده‌‌شان در کل داستان چیست و ضرر نمایش آن بیشتر از فایده‌اش است. نسبت دادن این معجزات به معصوم وقتی سندیت نداشته باشد، ممکن است باعث تغییر باورها شود. مذهب و دین مایه و پایه‌ی خود را بر صدق گذاشته است. وقتی جوانان ما این صحنه را ببینند و بعد بروند بپرسند و بعد برخی مقالاتی بنویسند که شیعیان دروغ‌هایی را به رسول‌الله (ص)، اصحاب و یاران او نسبت می‌دهند، وقتی این‌ها منطبق بر تاریخ نباشد، ممکن است تهمت دروغ‌گویی بر شیعیان وارد شود. درحالی که این نظر هنرمندانه‌ی یک کارگردان بوده است. بزرگترین معجزه‌ی حضرت رسول (ص) کتاب است. حال ما بر معجزاتی انگشت بگذاریم که در میان همه‌ی پیامبران مشهور است، حال این معجزات را به پیامبر خود منتسب کنیم چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد؟»

در ادامه رجبی دوانی درباره‌ی تلاش فیلم‌سازان ایرانی برای ساخت یک فیلم تاریخی دقیق گفت: «فیلمسازان ما عمدتا می‌گویند نمی‌توان فیلمی ساخت که دقیقا منطبق بر تاریخ  باشد و از آن درام خلق کرد. اما مصطفی عقاد فیلمی درباره‌ی پیامبر ساخته است که هم منطبق بر باورهای اهل تسنن است و هم شیعیان. پس می‌شود هم اصل تاریخ را ساخت و هم فیلمی جذاب تولید کرد. هرچند چون پشت ساخت این فیلم هالیوود بوده است، برخوردهایی که پیامبر اکرم با یهودیان کرده است از فیلم حذف شده است، اما هر آنچه آورده کاملا درست است جز  چند مورد معدود.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *