نظرات مجتبی راعی درباره ی سینما مستند

نظرات مجتبی راعی درباره ی سینما مستند
توضیحات مجتبی راعی، فیلمنامه نویس و کارگردان کشور درباره ی سینمای مستند و تاثیرات آن.

به گزارش فیلم نت، در حالی که نهمین دوره ی جشنواره ی سینما حقیقت رو به پایان است، همچنان حضور افراد شاخص در محل برگزاری جشنوراه و البته نظراتشان در  مورد سینمای مستند، برای علاقمندان جالب و جذاب است. مجتبی راعی، از فیلم سازان کشورمان هم در محل نهمین دوره ی جشنوراه ی سینما حقیقت حضور پیدا کرد و به سوالاتی در زمینه ی فیلمهای مستند پاسخ داد.

به نقل از روابط عمومی نهمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت»؛ راعی درباره ی یکی از ویژگی های مستندسازی اینچنین گفت : مستندسازی دو بعد دارد. ابتدا، آن بخش که در کنترل کارگردان است و کارگردان سوژه‌ای را انتخاب کرده و نکاتی را آگاهانه ثبت می‌کند. اما بعد دیگری هم وجود دارد و آن هم بخشی از کار است که بطور جبری و خارج از خواست کارگردان وارد فیلم می‌شود.

او همچنین در ادامه گفت : امکان دارد شخصی مستندی بسازد که علاقه مندان و کار‌شناسان هیچ علاقه‌ای به موضوع و کیفیت آن نشان ندهند اما پنجاه سال بعد از ساخت، اهمیت مفاهیم آن مشخص شود. به عنوان نمونه ممکن است شما از یک مستند، درباره وضعیت آب و هوا، خیابان‌ها، پوشش مردم شهر، خودرو‌ها، مغازه‌ها و موارد دیگر اطلاعات قابل توجهی کسب کنید.

کارگردان فیلم “عصر دهم” پیشنهادی هم داشت : تصور می‌کنم اگر مرکز گسترش مستندهای برگزیده را حتی با کیفیت پایین روی سایت قرار دهد اتفاقی خوبی است. به این شرط که علاقه مندان بعد از تماشای کار با وضوح کم، امکان تهیه فیلم با کیفیت مطلوب را داشته باشند. چون سایت مرکز بهترین مرجع سینمای مستند است و ظرفیت معرفی هنرمندان کمتر شناخته شده را دارد. ما برای ارائه تصویر درست از سینمای مستند ایران و تبدیل آن به جریانی قابل بررسی باید دسترسی و امکان تهیه ساده آثار را فراهم کنیم.

این کارگردان و فیلمنامه نویس کشور افزود : تاثیر متقابل سینمای مستند و داستانی ایران بر یکدیگر غیر قابل انکار است؛ چون وقتی مستندساز یک فیلم سینمایی خوب می‌بیند، لحظاتی از کار بر ناخودآگاهش تاثیر می‌گذارد. برعکس این ماجرا هم صادق است چون وقتی من هم با لحظه‌های خوب در یک مستند مواجه می‌شوم، قطعا تاثیر می‌پذیرم.وقتی به کارگردانانی که کار را با ساخت مستند آغاز کرده‌اند دقت می‌کنیم متوجه این نکته می‌شویم که در فضاسازی بسیار توانمند عمل می‌کنند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *