ستایش‌نامه‌ی اصغر فرهادی از ناصر تقوایی

کاش تاریخ معاصر ایران از نگاه تقوایی روایت شود

کاش تاریخ معاصر ایران از نگاه تقوایی روایت شود
همزمان با اکران سه مستند «تعزیه»، «تمرین آخر» و «کشتی یونانی» به کارگردانی ناصر تقوایی در گروه «هنرو تجربه»،‌این گروه با همکاری موزه‌ی سینما، مراسم تجلیل از این کارگردان باتجربه‌ی سینمای ایران را با عنوان «ناخدای سینما، ناصر تقوایی» در موزه سینما برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، اصغر فرهادی که برای ساخت تازه‌ترین اثر سینمایی خود در خارج از ایران به سر می‌برد، با ارسال پیام تصویری به مراسم تجلیل از استاد ناصر تقوایی که شب گذشته در موزه‌ی سینما برگزار شد، از اکران سه فیلم « تعزیه»، «تمرین آخر» و «کشتی یونانی» به کارگردانی ناصر تقوایی ابراز خوشحالی کرد و گفت: «خوشحالم که از طریق پیام تصویری می‌توانم به آقای تقوایی سلام کنم و به بهانه‌ی برگزاری مراسم تجلیل از این فیلمساز، اکران آثاری از تقوایی را به مردم و سینمای ایران تبریک بگویم.
صحبت کردن درباره آقای تقوایی هم خیلی ساده و هم خیلی سخت است. ساده از این جهت که کافی است فقط نام فیلم و مجموعه‌هایی که توسط شما ساخته شده است را ببرم تا بدانیم که شما در چه جایگاهی در سینما و فرهنگ کشور من ایستاده‌اید و سخت برای اینکه شخصیت ویژه ای دارید و شبیه هیچ کس نیستید.»
فرهادی درباره‌ی ویژگی‌های ناصر تقوایی گفت: «این فیلمساز علاوه بر مهارت در هنر فیلمسازی، در رشته‌های دیگری نیز صاحب دانش است. ناصر تقوایی از معدود فیلمسازانی است که به همان اندازه که درباره سینما و نمایش صاحب دیدگاه است درباره تاریخ به ویژه تاریخ معاصر صاحب دانش است.»
کارگردان فیلم سینمایی «فروشنده» در ادامه‌ی این پیام ادامه داد:«در این فرصت از یک حسرت درونی صحبت می‌کنم. در تمام سال‌های گذشته فیلمی درباره‌ی تاریخ معاصر کمتر دیده‌ایم. همیشه فکر می‌کردم اگر قرار بود نسل‌های بعدی تاریخ معاصر ما را از طریق سینما و فیلم بشناسند، فیلمسازی چون ناصر تقوایی، توانایی و قدرتی منحصر به‌فرد دارد که به دور از اغراق، دروغ و در کمال صداقت و با نگاهی دقیق آن را تصویر کند.
این حسرت با من است که ای کاش فرصتی در تمام چند سال گذشته فراهم می‌شد تا ناصر تقوایی بتواند از تاریخ معاصر بگوید. به عبارت بهتر ای کاش مزاحمتی نمی‌شد و می توانستیم بخشی از تاریخ معاصر ایران را با زبان سینما به روایت ناصر تقوایی ببینم.»
کارگردان اسکار گرفته سینمای ایران با اشاره به این مطلب که اثر تاریخی چون «دائی جان ناپلئون» همچنان دیدنی است گفت: «سال‌ها از ساخته شده مجموعه‌ی «دائی جان ناپلئون» می‌گذرد و همچنان این سریال جذاب، دیدنی و قابل بحث و استناد است. به اعتقاد من سریال «دائی جان ناپلئون» توانست نگاه جدیدی را به ادبیات سیاسی عرضه کند.
حرف‌های من و دوستانم در این مراسم دلگرم کننده است، اما مهم تر این است که فیلم‌های تقوایی دوباره اکران شود تا نسل های بعدی که این فیلم ها را ندیده بتوانند این آثار را بر پرده نقره‌ای با کیفیت بهتر ببینند. نسل من به واسطه دیدن فیلم‌های بزرگانی چون تقوایی به سینما علاقمند شدند و شاید اگر آنها نبودند ما الان حرفه دیگری داشتیم.»
فرهادی در پایان این پیام تصویری گفت: «آقای تقوایی عزیز بابت بردباری ها و شکیبایی‌هایی که در همه این سال ها داشته‌اید سپاسگزارم و برای شما آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و امیدارم به زودی بتوانید فیلمی را که دوست دارید بسازید. به خدا می‌سپارمتان و به امید دیدار به زودی.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *