مصاحبه با محمدحسین جعفریان مستند ساز باسابقه

مصاحبه با محمدحسین جعفریان مستند ساز باسابقه
گفتگو با محمدحسین جعفریان و تجربه مستندسازی در قلب خطر.

به گزارش فیلم نت، همواره مستند سازی هایی هستند که حضور در قلب خطر و تهیه مستند در شرایط بحرانی را بیشتر می پسندند. محمد حسین جعفریان، سالها تحربه ی ساخت مستندهایی در شرایط بحرانی مثل افغانستان را دارد. به اعتقاد او هنوز هستند افرادی که بحران بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنها ست و ساخت مستند در این شرایط، کسب و کار آنهاست. در ادامه گزیده ای از گفتگوی او را می خوانید که به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، و بر روی سایت رسمی جشنواره ی سینما حقیقت منتشر شده است:

جعفریان در پاسخ به این پرسش که مستندسازی در بحران چه ویژگی‌هایی دارد اینگونه پاسخ داد : به مستندهایی که خاص مناطق، گروه‌ها و اتفاقات ویژه است و در شرایط عادی و طبیعی ساخته نمی‌شود، در اصطلاح «مستند در بحران» گفته می‌شود. «مستند جنگی» در اصل شاخه‌ای از همین ژانر است و مستندسازی که به این حیطه پا می‌گذارد، باید قابلیت‌های متفاوتی داشته باشد.

در ادامه درمورد قابلیتهای متفاوت یک مستندساز بحران چنین ادامه داد: مستندساز بحران باید بداند وارد عرصه‌ای شده که خطرناک است و هر لحظه احتمال دارد جان او تهدید شود. او برای شکار تصویر و سوژه‌ی مطلوب خود به خط مقدم جنگ می‌رود، به قلب نیروهای دشمن می‌زند، یا در معرض حادثه طبیعی ا‌ست و در یک کلام زیر سایه‌ی تهدید کارش را انجام می‌دهد. او باید قابلیت جسمانی بالا و آمادگی روحی فوق‌العاده‌ای داشته باشد تا بتواند کار خود را بدون اشتباه و تزلزل انجام بدهد. او هم باید در برابر خطرات محیط از خود مراقبت کند و هم دوربین بر دوش کارش را انجام بدهد. کار «مستندساز جنگی» از این هم سخت‌تر است، او باید با بیشتر سلاح‌های رایج در مناطق جنگی آشنا باشد، صدای سوت انواع خمپاره‌ها و توپ‌ها را بشناسد و … . به یاری همین شناخت و آمادگی‌ است که می‌تواند کار کند و سالم بماند.

جعفریان در مورد مستندی  درباره‌ی “احمدشاه مسعود” که خودش ساخته بود گفت : «احمدشاه مسعود» حتی مصاحبه‌های مطبوعاتی خود را نیز با تایید همین واسطه‌های مورد اعتماد انجام می‌داد. من در آن سال‌ها قصد داشتم زندگی یک روز او را بسازم و این ممکن نبود مگر آن‌که با این فرد مدتی به‌طور واقعی زندگی کنم. مقدمه‌ی این مساله، جلب اعتماد مسعود بود و این ممکن نشد مگر با تایید همین واسطه‌های مورد اعتماد او. بعد از آن بود که من به جبهه‌ی مسعود راه یافتم و توانستم مستند خود را بسازم.

در انتها درباره ی نسل جوانی که اینگونه مستندها را می سازند، اعلام کرد : نسل جدیدی از بچه‌های مستندساز شروع به کار کرده‌اند که نیاز به حمایت و دیده شدن دارند. باید به فکر تشکیلاتی بود که آن‌ها را حمایت کرده و تحت نظر بگیرد. این نسل باید جایگزین نسلی شود که دیگر توان و انرژی گذشته را ندارد. آن‌ها در اصل چشم‌های امین ما در دنیای رسانه‌ها هستند و حضورشان نشانی از حضور جمهور اسلامی در همه‌ی عرصه‌های خبری ا‌ست.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *